Спочатку був інший план. У NYT з’ясували, як Україна готувала контрнаступ

14.09.2022
626

Готувати операцію українські військові почали ще на початку літа

Масштабний контрнаступ ЗСУ – яким нині захоплюється світ – готувався в тісній взаємодії із американськими та британськими посадовцями від початку літа 2022 року. Причому від початкового плану довелося відмовитися.

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на кількох неназваних американських високопосадовців, інформує 5 канал

Зазначається, що підготовка до операції почалася невдовзі після того, президент Володимир Зеленський закликав українських генералів продемонструвати здатність ЗСУ до потужної відсічі російським загарбникам.

Тож було підготовано план широкого контрнаступу на півдні, який передбачав визволення з окупації Херсону та відрізання Маріуполя від російських військ на решті Донбасу. Втім, і українські генерали, і американські посадовці вважали, що така операція вартуватиме великої крові українських армійців – без гарантій на успіх.

Вказується, що довгий час Україна не залучала Вашингтон до подробиць розроблення контрнаступу, проте згодом у детальних обговореннях почали брати участь радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван та голова Об’єднаного комітету начальників штабів Марк Міллі, а також співробітники британської розвідки.

У Вашингтоні наголошували, що необхідно було встигнути розгорнути наступ до перших серйозних холодів, аби не допомагати кремлівському лідеру володимиру путіну шантажувати Європу газовим питанням.

Влітку ж стратегічні військові ігри за участю американців та українців показали, що такий масштабний контрнаступ на півдні, ймовірно, завершиться провалом. Тож українське командування запропонувало організувати одразу два контрнаступи поменше – під Харковом та в Херсоні. Причому про другий вказано, що він, “швидше за все, потребував кількох днів або тижнів для отримання відчутних результатів через концентрацію російських військ”.

У серпні на прохання Києва у Вашингтоні активізували передачу розвідданих про позиції армії рф та її слабкі місця. Виявилося, що рашисти справді перекинули велику кількість сил та засобів на південь України та за необхідності навряд чи встигнуть повернути їх до північних та східних регіонів.

Американці, британці та українці зійшлися на думці, що новий план може спрацювати та подарувати Києву “велику, безсумнівну перемогу”. У підсумку операція виявилася не просто успішною – усі очікування були перевиконані.

Водночас під Херсоном, як і прогнозувалося, контрнаступ рухається повільніше, враховуючи набагато більшу чисельність російських сил там.

Зрештою, українські службовці вважають, що для довгострокового успіху необхідне просування і до цілей раніше відкинутого плану, зокрема: повернення під контроль Запорізької АЕС, ізолювання московитів у Маріуполі та відкидання русні з Херсону на лівий берег Дніпра.

Сили оборони України вже довели, що здатні успішно проводити складні наступальні операції.