Фейкова прозорість від Уряду: дані про рубки лісів так і залишаться закритими − Українська Природоохоронна Група

16.05.2023
3787

Уряд ухвалив постанову про запровадження електронного лісорубного квитка та сертифікату походження лісоматеріалів

В офіційних прес-релізах ви зможете прочитати, що це нібито дозволить зробити лісову галузь прозорою та зупинити незаконні рубки, повідомляє Українська Природоохоронна Група – UNCG

Насправді ні

Постанова не передбачає оприлюднення документів, на основі яких був виданий лісорубний квиток чи сертифікат походження. Адже тоді б громадськість могла перевірити, на якій підставі була проведена та чи інша рубка, хто купив деревину з ділянки, чи не було підробок при отриманні документів, які дозволяють експорт пиломатеріалів.

Натомість буде оприлюднюватись лише перелік виданих документів, тобто фактично ніщо.

Ми подавали пропозиції щодо цього питання, але їх відхилили. Відмазки були відверто кумедні («це важко зробити, це буде потребувати багато місця на серверах, це комерційна таємниця».

Насправді оприлюднити документи, які й без того подаються в систему, – просто, було б бажання.

Інша проблема – постанова передбачає вичерпний перелік підстав для відмови у видачі лісорубного квитка. І серед них, наприклад, немає «наявності червонокнижних видів» чи «охоронної зони пралісу». І чиновник, який захоче відмовити у видачі лісорубного квитка з природоохоронних міркувань, буде порушником закону.

Зручна схема, чи не так?

Ситуацію виправити можна: у Верховній Раді вже півтора року чекає на голосування законопроект №4197-д. Він вимагає забезпечити справжнє оприлюднення даних.