Про бюджет… Херсонська міська рада

26.05.2020
1543

Боротьба з вірусом: міста втрачають кошти, з яких платять медикам. Підприємців звільняють від податків, бюджетники перед небезпекою зменшення зарплати та звільнення

Пільги підприємцям та можливе скорочення бюджетників

Після того, як на останній сесії міської ради депутати прийняли рішення, які значно полегшують життя підприємців-«єдинників», які не могли працювати під час карантину. Депутати полегшили на три місяці життя підприємцям-платникам єдиного податку І та ІІ груп, чия робота опинилась під забороною під час карантину, а потім звільнили від плати за землю на два місяці карантину підприємців, які працюють в ринкових містечках Херсона.

Після цих рішень міський голова Володимир Миколаєнко заявив, що скоро прийдеться звільняти чиновників мерії. Так як бюджет недоотримує багато коштів і скоро не буде чим платити зарплату бюджетникам.

Громади недоотримують колосальні фінансові ресурси

Внаслідок запровадження пільг зі сплати податків до місцевих бюджетів на період карантинних заходів та сповільнення ділової та економічної активності бюджети територіальних громад Херсонської області недоотримують колосальні фінансові ресурси.

– Якщо впродовж січня-березня спостерігалася позитивна динаміка по надходженню податків та зборів до місцевих бюджетів, то в квітні відбулося непомірне скорочення таких надходжень, – аналізує регіональний консультант з бюджетних питань Асоціації міст України в Херсонській області Марія Кривецька. – Так у квітні до загального фонду місцевих бюджетів області надійшло 364,5 млн. грн. податків та зборів, що на 17,8% або на 79,2 млн. грн. менше торішнього рівня. Планові показники виконані лише на 85,3% – бюджети недоотримали за місяць 62,7 млн. грн.

Зі слів Марії Кривецької, спостерігається зменшення надходжень по всіх основних податках. Податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) мобілізовано до місцевих бюджетів у квітні на 17,5 млн. грн. менше, ніж торік. Недоотримано 19,4 млн. грн. Надходження від плати за землю скоротилися проти минулорічного квітня майже на 60% – недоотримано 16,8 млн. грн. Не отримали місцеві бюджети й очікуваних надходжень єдиного та акцизного податків – недорахувалися 8,5 млн. грн.

Однак, незважаючи на колосальні втрати доходів, органи місцевого самоврядування вишукують та знаходять можливості виділяти бюджетні кошти на заходи, спрямовані на протидію поширенню коронавірусу. У місцевих бюджетах області передбачено на фінансування зазначених заходів 136,6 млн. грн. Станом на 1 травня профінансовано відповідних видатків на майже 43 млн. грн.

За сухими цифрами – непрості перспективи подальшого виживання громад, функціонування їх бюджетної, соціально значимої сфери. Адже надходження до бюджетів місцевого самоврядування в квітні є найменшими за обсягом власних доходів за 4 місяці, тоді як торік у квітні вони були найбільшими.

Наповнення міського бюджету

Щодо ситуації з наповненням та виконанням бюджету міста детально у звіті щодо аналізу та прогнозу наслідків економічної кризи та пандемії на надходження коштів в міській бюджет 2020 року та рахунках втрат міського бюджету за 5 місяців цього року та травень місяць. Документ підготовлений департаментом бюджету та фінансів міської ради. В матеріалі також представлені таблиці надані зазначеним департаментом.

ДЕРЖКАЗНАЧЕЙСТВО:ЗА СІЧЕНЬ-КВІТЕНЬ ЦЬОГО РОКУ, МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ НЕДООТРИМАЛИ З ДЕРЖБЮДЖЕТУ 2 669 755,2 ТИС. ГРН. (ДОКУМЕНТ)

Верховна рада прийняла закон спрямовані на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID -19). Прийнятими законами встановлено, що у березні 2020 року органи місцевого самоврядування позбавлені надходжень до своїх бюджетів плати за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває у комунальній власності на весь період карантину. За оцінками Податкової служби та департаменту бюджету і фінансів втрати тільки від вищезазначених надходжень становитимуть близько 13,7 млн.грн, у тому числі:

Плата за землю-8,8 млн.грн,
Податок на нерухоме мйно-3,5 млн.грн
Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном-1,4 млн.грн.


Враховуючи негативну економічну ситуацію в місті та країні в цілому за квітень 2020 року недовиконання місячного плану надходжень становить 28 518,8 тис. грн., а саме (таблиця)


За 4 місяці 2020 року недовиконання загального фонду міського бюджету становить 11 640,8 тис. грн. або 98,0%, тобто недовиконання становить 2,0%, а саме (таблиця)


Вищезазначене недовиконання характеризується переведенням працівників на неповний робочий тиждень, наданням неоплачуваних відпусток, скороченням продуктових ринків, магазинів промислових товарів та у зв’язку з наданням платниками уточнюючих декларацій з плати за землю щодо перерахунку податкових забов’язань за діючою нормативно грошовою оцінкою, зо затверджена рішенням міської ради, яке було відмінено рішенням 5 апеляційного адміністративного суду від 16.03.2020.

БЮДЖЕТИ ГРОМАД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ НЕДООТРИМУЮТЬ КОЛОСАЛЬНІ ФІНАНСОВІ РЕСУРСИ (ГРАФІКА)

Втрати від скасування НГО у 2020 році складуть близько 34,0 млн.грн. Відповідно до пункту 7 статті 78 Бюджетного кодексу України рішення про внесення змін до рішеня про місцевий бюджет приймається у разі недоотримання доходів загального фонду місцевого бюджету, більше ніж 15% за підсумками квартального звіту. Тому на думку департаменту бюджету та фінансів зараз відсутні підставі на проведення секвестру дохідної та видаткової частини міського бюджету.

Також треба наголосити, що відповідно до законодавства щодо боротьби з COVID -19 податкова знижка надана на березень 2020 року, а нарахування за квітень підприємців повинні будуть сплатити плату за землю та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до 30 червня 2020 року.

P.S. У січні-березні 2020 року до місцевих бюджетів України загалом надійшло 114,6 млрд грн, що на 22,9 млрд грн або на 16,6% менше, ніж за І квартал минулого року.

Тарас Бузак ГО «Асоціація блоггерів «Новамедіа»