Сергій Хлань: У нас свій міні – турборежим

10.01.2021
2025

Сергій Хлань народний депутат України минулого скликання, був мажоритарником з Херсонщини (округ №185), зараз він є головою фракції “Європейська солідарність” в Херсонській обласній раді.

Під час розмови з Хланем ми не говорили про ситуацію в партійному осередку, про партійні проблеми та перспективі. Все це ми залишили на майбутні бесіди. Наша розмова здебільшого стосувалася політичних процесів, які відбуваються в Херсонській обласній раді та інших коридорах «Білого дому».

Ми розмовляли із Сергієм Хланем про неприродню коаліцію в обласній раді, про узурпацію влади новою більшістю, про порушення прав опозиції, та наслідки таких дій для влади. Про мовчазних людей з президії і зелені кнопочки які голосуюсь не читаючи. Про бюджет, та про НТЖ, як проект влади…

Сергій Хлань під час роботи в парламенті

Найбільш парадоксальне в цій коаліції – ОПЗЖ. В межах Херсонської області треба їх перейменовувати, які ж вони опозиціонери, треба називати “союзники правлячої партії за життя”

Ситуація в обласній раді. Про неприродню коаліцію чи вже природню… Як ви вважаєте, чому саме об’єдналися такі різнобарвні політичні сили? В передвиборчій кампанії вони були антагоністами, виступали один проти одного, а тут так швиденько зібралися і об’єдналися і Слуги народу, і НТЖ і ОПЗЖ …

Я вже казав раніше, що на Херсонщині розпочалася епоха договорняків, бо на етапі передвиборчої гонки якраз НТЖ і СН фактично зупиняли через суди проходження Блоку Сальдо в облраду. Ми пам’ятаємо всю цю історію з їх боротьбою з Блоком Сальдо.  На той час Блок Сальдо йшов при підтримці ОПЗЖ і якраз ця історія була у них антагоністична, але на якомусь етапі боротьби виникли домовленості що ОПЗЖ увійде в коаліцію зі слугами та прислужниками з НТЖ, тому підтанцьовка у вигляді Блоку Сальдо підсилювала їх міцну коаліцію. Вони порахували, що їх там десь 40 голосів і для них це більш ніж достатньо для того, щоб коаліція була міцною, а на всіх інших можна не звертати увагу. Тому, по суті справи, вони з боротьби один з одним перейшли у стан «ліпші друзі» і створили таку міцну коаліцію, яка не звертає уваги ні на ЄС, ні на Батьківщину. Колишні «союзники у війні» з Блоком Сальдо з Нашого Краю теж залишилися в опозиції, хоча вони іноді підголосовують по інерції та з якоюсь надією.

Однак, на сьогодні вже сформувалися чіткі 3 прізвища – Хлань, Одарченко, Булюк, проти яких нинішня більшість голосує завжди, що б вони не пропонували!

Так це на вашу думку природня чи все ж такі неприродня коаліція?

Є така коаліція, і що найбільш парадоксальне в цій коаліції – ОПЗЖ. В межах Херсонської області треба їх перейменовувати, які ж вони опозиціонери, треба називати “союзники правлячої партії за життя”. Хто у них там більший слуга, не зрозуміло, хто прислужник, але опозицією їх називати – то мабуть не варто!

Парадоксально, що навіть в умовах такої коаліції, помилка влади, яка вважає, що вона сильна як ніколи, це взагалі не звертати уваги на думку опозиції. Ця помилка приводить, як показує історія, до краху.

На погоджувальній раді, коли ми якраз обговорювали кадрові питання заступників голови обласної ради і голови бюджетної комісії, бюджет області, який не можна назвати бюджетом обласної ради,. Це бюджет обласної державної адміністрації і профільних департаментів.

Чому?

Бо обласна рада і бюджетна комісія можна сказати взагалі не працювали над цим бюджетом, коаліція просто підтримала те, що було спущено з адміністрації. Депутати від більшості банально проголосували.

Я глибоко переконаний, що у нас бюджетний процес помер

Я проходило обговорення та прийняття обласного бюджету?

Я глибоко переконаний, що у нас бюджетний процес помер. Сталі непотрібними і всі депутатські комісії. Все може змінитися в одному випадку, якщо звичайно з часом, Самойленко (Олександр Самойленко-голова Херсонської обласної ради-редакція) зрозуміє, що у нас зараз адміністрація керує всіма процесами в області, а не обласна рада. Тому маємо те, що маємо. Тобто прийняті всі напрацювання, що були підготовлені ще Гусєвим і у нас фінансування адміністрації – це левова частина бюджету (80%) і 20% коштів на всю область.

Чому так виходить?

Депутати просто не вникають в ці питання, не читають. У них є вказівки, що все що внесено з трибуни треба натискати зелену кнопку, а все, що вносять три прізвища – треба бути категорично проти.

У нас свій міні – турборежим! Тиснемо на зелені кнопки, не звертаємо уваги на програми, документи, звіти…

Навіть так? В нас аналогія з парламентом?

Так! У нас свій міні – турборежим! Тиснемо на зелені кнопки, не звертаємо уваги на програми, документи, звіти… Я не голосував за ці програми і звіти, бо вони всі були роздані зранку на сесії. Я говорив, що це пагубна звичка, бо турборежим і поспіх ні до чого хорошого не приводить. Можна було провести сесію не у вівторок, а в четвер, роздати матеріали для детального ознайомлення та фахово обсудити їх. Але це все не в інтересах нової влади. Бо там багато чого заховано, і ми будемо з цим усім розбиратися вже після сесії, просто так залишати це ми не будемо. Будемо вносити зміни і доповнення, і до бюджету в тому числі.

Будемо намагатися доносити до “кнопочок”, я поки що по іншому не можу назвати обласних депутатів з більшості, що ми не просто “проти”, а тому що є об’єктивні причини! У мене велика надія, що якщо вони не читають, то хоча би почують.

Тепер коаліція буде блокувати питання надання членів до цієї комісії, вони будуть робити все, щоб ніхто нічого не зміг перевірити

Я так розумію, що нова коаліція не проголосувала і питання комісії по мостопереходу?

На першому засіданні проголосували за її створення, а потім багато хто “получили триндюлей” і провалили питання, щодо делегування членів у цю комісію.

Тобто комісія створена, а склад не сформований?

Так, це так звана мертвонароджена дитинка… І тепер коаліція буде блокувати питання надання членів до цієї комісії, вони будуть робити все, щоб ніхто нічого не зміг перевірити. Хоча ми всі повинні зрозуміти, що це все ж таки об’єкт обласної ради, обласна рада дає співфінансування і субвенції з державного бюджету. Треба також розуміти, що кошторис будівництва мостопереходу росте просто помісячно. Вже понад півтора мільярда гривень.

спілкування з виборцями

Я не розумію суті цих мовчазних людей. У Верховній Раді знаходяться 3 людини в президії, у нас в обласній – 4

В минулому скликання критикували Путілова, що він придумав собі третього заступника, а тепер ми бачимо взагалі двох перших заступників і другий перший заступник, ще й керівник апарату, коли згідно закону голова ради є керівником виконавчого апарату… . Чи надавалося вам якесь юридичне пояснення прийняття таких рішень?

Ні, жодних пояснень надано не було. Це як рибку з’їсти і кісточками не подавитися…. Коли утворена така дивна коаліція такі рішення зрозумілі. Просто новій обласній влади потрібно відчитатися перед Києвом. А там питають: “Хто перший заступник? – Слуга народу, “хто голова обласної ради? – Слуга народу”! І тому ж Єгору Устінову треба відзвітувати: “А чого ти добився? – Ми тут стали владою в Херсонській області. Я перший заступник”!

Мене турбує таке питання: у Верховній Раді крісло віце-спікера завжди було в опозиції. Якщо в президії щось йде не так, то завжди був голос опозиції. Це чітке правило. Наша новоутворена обласна коаліція пішла далі – мало того, що вони зробили двох перших заступників (ми зараз вивчаємо юридично як до цього підійти, бо наша область виявилась не винятком) і в президії знаходяться 4 людини – Самойленко (голова Херсонської обласної ради-редакція) веде сесію, іноді встряє Єгор Устінов (перший заступник голови облради від ОПЗЖ-редакція) зі своїми коментарями і ще 2 мовчазні людини. Я не розумію суті цих мовчазних людей. У Верховній Раді знаходяться 3 людини в президії, у нас в обласній – 4! Верховна Рада збирається через тиждень, кожен тиждень, там у кожного із заступників свої повноваження. Що будуть робити у нас ці дві мовчазні людини? Бачив, один з них кулаки кусає – теж заняття, другий – навчається, а чим будуть ще займатися?

Це все звісно смішно, але на це витрачаються кошти платників податків, і це бюджет нашої області. Також цікаво, що ці люди вже встигли такого видатного зробити, за що їм надали 50% надбавки і по 100% премії, голові і заступнику і мовчазним людям теж! З першого дня! Премія і надбавка зазвичай платиться за результатами роботи. В перший день роботи ніяких результатів бути не може! Раз ви вводите додаткові посади, то покажіть їх ефективність, а тоді надавайте надбавки і премії. Та, ні! У нас мовчазним і кусаючим кулаки людям вводиться і премія і надбавка відразу в перший день.

Ця коаліція узурпувала владу і в сесійній залі, вони нас відсадили назад. Як в парламенті. На превеликий жаль, не рахуватися з опозицією – це шлях в нікуди. Бо як би не було, ЄС отримала 10% в обласну раду, Наш Край і Батьківщина теж підтримані населенням області і не рахуватися, не прислуховуватися з ними є щонайменше некоректно.

фракція “Європейської солідарності” в облраді. Фото Т. Дергачевої

Все узурповано новою коаліцією, у опозиції немає доступу до документів, опозиція позбавлена функції контролю також

В цьому контексті можна говорити і про бюджетну комісію. Навіть в минулому скликанні вона була віддана опозиції. Опозиція має і зобов’язана контролювати бюджет. В нашому випадку, головою бюджетної комісії стала також представниця нової влади.

Станом на сьогодні, ми про бюджет говорили, активно виступали, нас не чули. Найгірше в цій історії те, що будь який інвестор, кредитор, який зайде на Херсонщину і буде готовий фінансувати інфраструктурні об’єкти в області, повинен розуміти, що ніхто не може йому гарантувати те, що його кошти не будуть вкрадені чи що ці кошти йому повернуть. І ми, як опозиція будемо про це говорити і попереджати.

Сергій Хлань про бюджет Херсонської області: Це бюджет держадміністрації, а не облради

Все узурповано новою коаліцією, у опозиції немає доступу до документів, опозиція позбавлена функції контролю також. Той же мостоперехід. Опозиція створила комісію, щоб здійснити контроль використання коштів на будівництво мостопереходу, але робота комісії блокується. Тому говорити про інвестиції чи кредитуванні обласного бюджету не має сенсу, і ми як опозиція також будемо попереджувати, що це робити не можна. Бо відсутній контроль за діями та рішеннями влади!

Та й по всіх інших комісіях, у нас лише комісія з питань освіти, ( у них теж була своя кандидатура – Галина Гондарєва), але то вже був би «плювок в обличчя», якби людину, яка очолювала парламентський комітет з освіти і науки, ще й тут би “прокатили”, то було б уже кричуще неподобство!

обговорення питання зрошення  та децентралізації

Депутати все це підтримують, не розбираються, не читають…

Ситуація щодо програми створення ліцеїв на території області. Передбачається всього 40 ліцеїв на Херсонщині. Це фактично, руйнація всієї системи середньої освіти.

Так, з цього питання наш депутат, ректор ХДУ та народний депутат минулого скликання Олександр Співаковський виступав, вносив правки, доповнення, причому комісією вони всі були підтримані, та подані на розгляд бюджетної комісії, але бюджетна комісія навіть їх не розглядала, що ще раз показує її слабкість.

Для наглядного прикладу: діти з Високопілля, Нововоронцовки (старші класи) будуть їздити навчатися в Нову Каховку… По місту зрозуміло, будуть люди не задоволені, але це в межах міста. А тут уявіть – з Високопілля – в Нову Каховку. Депутати все це підтримують, не розбираються, не читають… Турборежим.

Всі знову побігли голосувати за нові обличчя. За динозаврів…

Чому таке відбувається? Відсутність у новообраних депутатів досвіду, бажання? Можливо якісь інші причини

Скажу так, що таке НТЖ? Кіт в мішку! Всі знову побігли голосувати за нові обличчя. За динозаврів. От і маємо нові обличчя! Кіт в мішку – це по суті прислужник влади. Це був по всій країні вигаданий слугами народу точніше 95-го кварталу, проект, коли запускалися за підтримки Банкової, так звані місцеві регіональні проекти. Вони були задіяні щоб підхопити і утримати вже падаючих представників команди Президента. Це все було зроблено після того, як вони побачили, що рейтинг слуг стрімко падає. На практиці, ці регіональні проекти в усіх областях стали прислужниками слуг народу в радах всіх рівнів.

Хіба що крім Пропозиції, яку очолили мери і яка стала противагою слуг народу в багатьох регіонах України

Так! «Пропозиція» – це інший проєкт, інших людей і для інших цілей.

Спілкувався Тарас Бузак