Непотрібна культура Голої Пристані

18.03.2021
1014

Колись я написав великий матеріал про фактичне знищення системи позашкільної освіти Голопристанського району, яке запровадила тодішня керівниця Голпристанської РДА пані Тетяна Гасаненко. Як виявилося, тоді був тільки початок. І прикро, що всі тоді цей момент прогледіли, або зробили вигляд, що все добре. Продовження цієї історії почалося вже сьогодні. І це не тільки питання Голої Пристані, таких «голих пристаней» по Україні тисячі.

Влада в районах Херсонщини в більшості своїй перед виборами не захотіла знижувати собі політичні рейтинги та займатися проблемами громади, тож в результаті, як говорить один із Президентів України: «Маємо те, що маємо». А маємо те, що новостворені ОТГ разом із спорудами культурних та спортивних закладів не готова фінансувати людей, що там працювали. Деякі голови новостворених районів включаються у проблеми ОТГ і намагаються допомогти, деякі, як страуси, голови в пісок і це проблеми ваші, повідомляє видання Херсонщина за день

Так сталося і з районними закладами Голопристанського району. Своїм криком душі ділиться з нами художній керівник Голопристанського РБК Галина Маменко:

«Проблема полягає в тому, що у зв’язку з децентралізацією, заклади (районний будинок культури, спортивна школа, центр позашкільної освіти) засновником яких, була Голопристанська районна рада, повинні були перейти у власність Голопристанської ОТГ та керівництво громади, відмовилось приймати на баланс вищезазначені заклади, мотивуючи тим, що в них вже є подібні установи (погоджувалося взяти лише будівлі та майно, без працівників). Тож районна рада, наприкінці грудня, вирішила припинити діяльність закладів шляхом ліквідації, з виплатами й компенсацією, повідомивши колективи установ про це.

Тож працівники, протягом майже двох місяців, в неприйнятних умовах (без електроенергії, опалення та інших комунальних послуг, БЕЗ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ) вимушені були займатися ліквідацією. Щодо Голопристанського районного будинку культури, директор закладу, задля збереження та переймаючись подальшою долею колективів зі званням «народний», які протягом багатьох років на високому рівні представляли наш район на заходах, що відбувались не лише на місцевому, районному, обласному та Всеукраїнському рівнях, а ще й на Міжнародному, звернулась з проханням до голови Голопристанського ОТГ, прийняти хоча б ці колективи на свій баланс. Дякувати богові він не відмовився й колективи продовжили функціонувати. Щодо долі інших працівників, була дана відповідь: «Вакансій для Вас немає!».

Колективи установ, обурені знищенням закладів, де мали змогу безкоштовно займатись діти як міста так і району, двічі звертались на гарячу лінію президента, були присутніми на нарадах в ХОДА, крім того, надсилали листи до міністерства культури та ін. та краще аж ніяк не стало! У свою чергу, новостворена Скадовська районна рада ( що є правонаступником), розглянувши листи Херсонської ОДА від 19 січня 2021 року № 01-01-60-551\0\21\325 « Про лист Міністерства культури ти інформаційної політики України» , від 02 лютого 2021 року № 01-01-60-1148\0\21\325 « Про недопущення порушення законодавства у сфері культури», Голопристанської РДА від 28 січня 2021 року, щодо дотримання вимог чинного законодавства , відповідно Закону України «Про культуру», «Про фізичну культуру і спорт» та ін. .. за кілька днів до завершення термінів ліквідації, вирішила скасувати свої попередні рішення. Ми всі залишились «у повітрі».

Знову ж таки, керівництво ОТГ до якої, повинні були нас передати, не змінила своїх намірів й надалі відмовляється приймати на баланс згадані заклади разом з колективами! Люди залишаються без заробітної плати, без нормальних умов праці, чіткого уявлення свого майбутнього взагалі! Не розуміємо, хто ж тепер повинен опікуватись нами?! Ми стали заручниками розпаленого вогню непорозуміння та небажання можновладців, піти на конструктивний діалог, задля розв’язання конфлікту. Час спливає, кожен з нас накопичує борги ( бо жити немає за що), а будівлі закладів та майно руйнується, псується при мінусових температурах минувшої зими, з весною, прийде сирість та цвіль! Діти, через відсутність гурткових зайнять, заповнять час іншими, не завжди безпечними інтересами та справами!»…

 

Спершу ліквідували потім назад відіграли

Не знали й не гадали півсотні працівників бюджетних закладів Голопристанщини, що опиняться за бортом адміністративно-територіальної реформи. Але сталося саме так: центр позашкільної освіти, районний будинок культури та дитячо-юнацька спортивна школа виявилися нікому не потрібні, а їх трудові колективи з січня нинішнього року залишилися без зарплат та коштів на утримання будівель. Після того, як Голопристанський район влився до складу укрупненого Скадовського району, три згадані заклади районного підпорядкування оновлена райрада зібралася ліквідувати. З цього приводу 24 грудня минулого року навіть устигли прийняти відповідне рішення № 48. Та оскільки голопристанці почали обурюватися, відіграли назад і 25 лютого ліквідацію відмінили. Але трудовим колективам БК, Центру позашкільної освіти й ДЮСШ легше від того не стало, пише Новий день

Та від участі у подальшій долі бюджетників влада новоствореного району відверто усунулася. Голова Скадовської райради (він же до осінніх виборів очолював райраду Голопристанську) Віталій Соловйов говорить, що фінансувати заклади у Голій Пристані з районного бюджету рада відтепер просто не має права. Згідно з законодавством, їх треба передати на баланс громади тієї території, на якій вони знаходяться. «Я навіть отримав про це письмове нагадування з Херсонської облпрокуратури, — додає Віталій Олександрович. — Але для прийняття колишніх комунальних закладів району на баланс територіальної громади ще потрібна її згода. А зі згодою чомусь не складається».

Визнали порушення закону. Що далі?

З листа Херсонської обласної прокуратури Віталію Соловйову. «Встановлено, що дії Голопристанської міської ради щодо неприйняття центру позашкільної освіти, Голопристанського районного будинку культури, Голопристанської дитячо-юнацької спортивної школи…у комунальну власність Голопристанської міської територіальної громади суперечать положенням абз. 4 п. 4 розділу 5 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 39 розділу 6 «Прикінцеві ті перехідні положення» Бюджетного кодексу України. До встановлення підстав для представництва інтересів держави, за результатом буде вирішено питання про представництво інтересів держави в суді.

Заступник керівника обласної прокуратури О. Михалік».

З листа можна зрозуміти, що очільник і депутати Голопристанської територіальної громади закон порушують. І прокуратура, можливо, буде добиватися усунення цього порушення через суд. Але яким саме чином і коли — невідомо. У ситуацію втрутилося також регіональне відділення Національної служби посередництва і примирення, яке зазвичай допомагає залагодити трудові конфлікти.

Але невідомо, чи зуміють прокурори й фахівці НСПП переконати міськраду взяти під крило районні бюджетні заклади. Адже рада — орган колегіальний, який рішення ухвалює спільно. І депутатів за голосування до відповідальності не притягнеш та погрозами штрафів чи судів не злякаєш.

Позиція Голопристанського міського голови Олександра Бабича

«Ви нам не потрібні»

До того ж, є підстави вважати, що приймати на утримання додаткових «їдців» керівництво міськради не бажає цілком свідомо, а не через нерозуміння якихось «прикінцевих положень». В усякому разі, так думає директорка Голопристанської дитячо-юнацької спортивної школи Олена Пантак.

— Стосовно переходу у власність територіальної громади мова йшла ще до минулих виборів. Я та завуч ходили особисто до міського голови Олександра Бабича. І почули від нього тоді: «Не бійтеся, ми вас заберемо». Та ось вибори скінчилися, Олександр Бабич залишився у кріслі градоначальника, і питання про взяття колишніх районних бюджетних закладів на баланс навіть не ставлять на повістку дня сесії. Ми знову до пана Бабича, а він: «Ви нам не потрібні — у нас є комунальний заклад «Спорт для всіх». Але він не є навчальним центром, адаптованим для потреб дітей, — прикро здивована директор ДЮСШ Олена Пантак.

 

— Заняття з волейболу, плавання, вільної боротьби, легкої атлетики тощо у нас відвідували 223 хлопців а дівчат. Тепер заняття припинилися, оскільки звільняються тренери — ніхто не хоче працювати без зарплати. З 22 наших працівників уже залишися тільки 9. Боляче дивитися, як успішний навчальний заклад, чиї вихованці брали призові місця на численних спортивних турнірах, враз став у місті зайвим .