Іван Глухов: Наш факультет – це велика і єдина родина

21.01.2019
2226

Іван Глухов, декан факультету фізичного виховання та спорту ХДУ. Спілкуємося про сучасних студентів, переваги факультету фізичного виховання та спорту ХДУ, підготовку вчителів фізкультури та важливість будівництва спортивного басейну для Херсона.


Ви наймолодший декан в Україні? Керувати факультетом непроста справа. Ви відразу погодилися на пропозицію очолити його? Чи були якісь застереження, якщо так, то які саме?

Не можу точно сказати про всю Україну, але саме в ХДУ я справді наймолодший за віком декан. Застереження звісно були,як і в будь-якій іншій справі. Але, я випускник цього факультету, закінчив його з відзнакою, він є моїм рідним факультетом. І приємно працювати в колективі з тими викладачами, які тебе ще навчали. Бо я пройшов всі етапи, починаючи від асистента кафедри олімпійського та професійного спорту,  до доцента кафедри медико-біологічних основ фізичного виховання та спорту. Вже до зайняття цієї посади мав керівний стаж в одній з приватних структур спортивно-оздоровчого профілю. Тому я погодився. Але, я безумовно вдячний рідному факультету, оскільки зараз згідно закону «Про вищу освіту» декана обирає факультет. Я вдячний за наданий мені кредит довіри і пропозицію очолити цей факультет.

На скільки років обирають декана?

На 5 років, згідно Закону України «Про вищу освіту». А стосовно застережень, то я така людина, що не полюбляю кабінетних посад. І бути прив’язаному на одному місці, сидіти в кріслі у певній кімнаті… Крім того, бути керівником факультету в бюджетній структурі обмежує ступінь свободи. А я займаюся ще тренерською діяльністю, треную плавців, організовую змагання, приймаю участь у змаганнях і для мене це було одне з головних питань, як я буду це суміщати. Але, після того як Народний депутат України, очільник комітету з питань освіти і науки Олександр Володимирович Співаковський ініціював побудову сучасного спортивного 25-метрового плавального басейну, у мене всі сумніви відпали. Займатися улюбленою справою рідних стінах, що краще можна шукати. Викладацька, тренерська діяльність допускається в межах встановлених законодавством України.

Скільки студентів навчається на факультеті?

У нас є денна та заочна форма навчання. На денній формі навчаються 249 студентів, з них за кошти бюджету – 138, що складає 55%.
Заочна форма навчання – всього навчаються 114 студентів, з них за кошти бюджету – 20 осіб.

Які можливості дає факультет сучасним випускникам?

Перш за все факультет дає можливість працевлаштування. Оскільки, на сьогодні на території Херсонської області є дефіцит кадрів, а саме вчителів фізичної культури в закладах середньої освіти. Є більше 100 таких вакансій. Тому наші випускники мають можливість працевлаштуватися, завжди є попит саме на цю спеціальність.

Якщо говорити про тренерську спеціальність, то тут справа в динамічному розвитку на території України і Херсонської області різних видів спорту, відкриваються нові види спорту і всі тренери повинні мати фахову освіту. Оскільки відповідно до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» вони всі повинні мати фахову освіту. Тому попит є і на сьогодні ці спеціальності є престижними і актуальними.

Є така інформація, скільки минулорічних випускників працевлаштовані саме вчителями чи тренерами?

Справа в тому, що відповідно до закону вже немає обов’язкового відпрацювання. Але забігаючи вперед, з цього року вже будуть так звані квоти, якщо людина буде укладати угоду працювати в сільській місцевості 3 роки після закінчення закладу вищої освіти, саме з педагогічної спеціальності (вчитель фізичної культури), то вона матиме змогу отримати бюджетне місце. Тоді, думаю, підвищиться кількісний склад випускників, які працюватимуть у закладах середньої освіти.

Але на сьогодні у нас працюють і в закладах середньої освіти і тренерами,і не буду лукавити, що велика кількість працівників працюють в приватних структурах (фітнес центрах, фітнес клубах, спортивних клубах.

Можливо, це питання якось перекликається з можливостями, але все ж. Де можуть влаштуватися випускники факультету фізичного виховання та спорту

Випускники нашого факультету можуть працевлаштуватися вчителями фізичної культури, якщо ми кажемо про вчительську спеціальність. Вони можуть працевлаштуватися в закладах середньої освіти, якщо мають ступінь магістра – в закладах вищої освіти, викладачем фізичного виховання. Можуть працювати в структурах державної влади, які пов’язані з фізичним вихованням. І безумовно, можуть працювати тренерами в фітнес клубах, фітнес центрах, спортивних клубах, спортивно-оздоровчих комплексах. Все що пов’язано зі спортом – дитячо-юнацькі спортивні школи, дитячо-юнацькі клуби спортивної підготовки, вищі училища фізичної культури. Все залежить від ступеня підготовки випускника, якщо це бакалаврат – одні посади, магістратура – дещо інші можливості для працевлаштування. Але завжди випускник факультету фізичного виховання має можливість працевлаштуватися саме за професійним спрямуванням.

Які перспективи факультет має нині? Цікавить саме за останній період. Можливо, були якісь зміни в законодавстві, можливо якісь внутрішньо університетські зміни, рішення які дають поштовх до розвитку…

Справа в тому, що факультет фізичної культури є структурним підрозділом ХДУ. На сьогодні з обранням ректором Олександра Володимировича Співаковського, було ініційовано, запроваджено і затверджено стратегічний план розвитку ХДУ. Згідно цього плану був розроблений і затверджений вченою радою факультету стратегічний план розвитку саме факультету фізичного виховання на 2018 – 2023 роки. І вже ось за останній 2018 рік перш за все було оновлено матеріально-технічну базу, про що розповім згодом. Стосовно подальших перспектив , безумовно, є велике бажання і ми ставимо перед собою таке завдання стосовно подвійного дипломування за кошти іноземних закладів вищої освіти. Бо на сьогоднішній день ми маємо програму подвійного дипломування в місті Бидгощ, вища школа господарки.

Наші випускники можуть отримувати дипломи вищої освіти європейського зразка, але на платній основі нажаль. Тому перспективою бачимо щоб все ж таки укласти угоду і працювати в цьому напрямку щодо отримання безкоштовної освіти в іноземних закладах. А також академічна мобільність. Тобто з викладацьким складом, студентами, з того з чого потрібно починати йдучи до подвійного дипломування.

На сьогодні ми маємо бакалаврат, магістратуру, аспірантуру, тобто є всі ступені на факультеті для здобуття вищої освіти і навіть вже наукового ступеня. Тобто створені всі умови на факультеті. І говорити про подальшу перспективу розвитку факультету – це безумовно контингент. Бо не буде студентів, не буде роботи для викладацького складу, ми працюємо для студентів.

Раніше (у лихі 90-ті) якість і поважність цієї професії було знівельовано. Навіть у студентському фольклорі були певні «цікаві» назви факультету

Справа в тому, що у зв’язку зі змінами у законодавстві України, до нас вступають не просто, майбутні фізруки, які бігали по вулицях, а поступають інтелектуали з високими балами ЗНО, поступають випускники закладів середньої освіти, які до цього займалися в ДЮСШ, ДЮКФП і бачать себе далі в цій діяльності. І сьогодні фізвосп – це факультет, який має інтелектуальний потенціалі займається і науковою роботою, міжнародним співробітництвом. І в рамках цієї академічної мобільності наші студенти в попередні роки активно виїжджали і приймали участь в заходах іноземних з практики. Тобто студенти були і в Туреччині, Іспанії, Італії, виступали в якості спортивних аніматорів, тобто працювали за фахом.


Які плани щодо роботи факультету?

Глобальні плани вони є в стратегії розвитку факультету фізичного виховання та спорту ХДУ. Якщо так виокремити найближчі, то це безумовно модернізація освітніх програм до вимог сьогодення. Бо людина, коли приходить в заклад вищої освіти, вона повинна бажати капіталізувати свої знання. Щоб потім вона могла їх використовувати і за це отримувати кошти і мати певну «вартість» і тому ми зараз працюємо над основними завданнями щодо модернізації освітніх програм. Ті дисципліни,які викладаються, ми залучаємо студентів щоб вони були цікаві, щоб були для них потім корисними і збагачували їх теоретичну та практичну базу з дисциплін,які будуть їм потім необхідні.

У зв’язку з будівництвом плавального басейну плануємо відкрити школу плавання ХДУ. Вважаю, це теж буде одним з проектів факультету, який буде цікавий і мешканцям нашого міста і дорослому населенню, оскільки у нас є всі умови і кадрового складу і підготовки і інструкторів. Зараз дитячі оздоровчі табори потребують так званих плавруків (інструкторів з плавання), рятувальників (фахових рятувальників практично немає). Тобто це та ніша, котру факультет може зайняти.

В продовження, питання: «Чи плануєте питання вузької спеціалізації». Бо зараз багато різних факультетів університетів переходять на вузьку спеціалізацію. Наприклад, тренер з плавання, чи футболу тощо?

Справа в тому, що диплом котрий ми видаємо, ми прописуємо там тренер з обраного виду спорту. Це для того, щоб людина могла працевлаштуватися в різних сферах діяльності. Але специфіка факультету фізичного виховання така, що у нас не такий великий контингент щоб отримувати спеціалізацію. Але в нас протягом тижня є 4 заняття з підвищення спортивної майстерності з певного обраного виду спорту – волейбол, баскетбол, атлетизм, паверліфтинґу, сучасних спортивних танців, фітнесу, спортивного орієнтування, скелелазіння, туризму… Всього більше 18 напрямків, в тому числі зараз буде плавання, де студент може вузько спеціалізуватися саме в цьому виді спорту.

А вузька спеціалізація більше властива спеціальним університетам, наприклад, Національний університет фізичного виховання Київський, Львівський тощо…

Тобто зараз ми виокремлюємо спеціалізацію саме завдяки дисципліні «Підвищення спортивної майстерності» або ще вона називається для вчителів «Підвищення спортивної педагогічної майстерності» протягом 7 семестрів. Тобто наш випускник-бакалавр вже має певну спеціалізацію. До речі в нас вже вступають на скорочений термін навчання випускники Херсонського вищого училища фізичної культури.

Між ними та університетом є договір про співпрацю, створений освітній комплекс «Херсонський державний університет – Херсонське вище училище фізичної культури». Такі випускники вступають до нас на 3, 4 курс і за 2 роки після закінчення училища отримують диплом бакалавра. Безумовно, ці діти мають підвищувати свою спортивну майстерність і цю вузьку спеціалізацію, у своїх тренерів, котрі у них були в училищі чи в ДЮСШ тощо.

Можливо можна зробити таку вузькопрофільну магістратуру?

Ні, такого не передбачає законодавство. Згідно законодавства є 2 спеціальності на магістратурі 017 – це викладач фізичного виховання і 014 – тренер викладач обраного виду спорту.

Викладачі відіграють провідну роль на факультеті. Розкажіть про тих людей,які навчають студентів, про викладачів.

У нас на факультеті існують 3 кафедри: кафедра «Теорії і методики фізичного виховання», кафедра «Олімпійського та професійного спорту» та кафедра «Медико-біологічних основ фізичного виховання та спорту», які очолюють кандидати наук фізичного виховання та спорту, доценти. Взагалі кадровий склад факультету має вагомі досягнення, є майстри спорту України (Андрєєва Регіна – художня гімнастика, Григор’єв Валерій – паверліфтинг, Кільницький Олександр – спортивне орієнтування). У нас також працюють Барановська Юлія – гандбол.

Є судді міжнародної категорії, національної категорії – Еделев Олександр (легка атлетика), Савченко Микола (спортивна гімнастика). Тобто професорсько-викладацький склад має не лише теоретичні знання, а й практичні навички і вони до цього працювали або вчителями фізичної культури або тренерами і є досвідченими людьми. Бо наш факультет – це не теоретичний факультет, котрий перш за все дає можливість саме практичних навичок, досвіду викладання в школі та безумовно тренерського досвіду. Викладацький колектив факультету має не лише практичні здобутки, але і наукові.

Як проводять своє дозвілля студенти факультету фізичного виховання?

У нас дуже добре розвинене студентське самоврядування. Є студентська рада, вони об’єднані спільними ідеями, прагненнями тощо. Наш факультет – це велика єдина родина, а її стержнем звичайно є студенти, бо без них і викладачам було б нічого робити. Студенти відвідують спортивні секції, підвищують свою спортивну майстерність, приймають активну участь у спортивно-масових заходах. У нас є секції з фітнесу, паверліфтингу, шахів, бадмінтону, це такий вид спорту,який на території Херсонської області не розповсюджений. Але ми розпочали з цього року, і це дуже цікаво, я був дійсно вражений…


Є в університеті якісь спортивні команди?

Так, звісно. У нас в першій лізі грає команда ХДУ «Автоплаза». Вона приймає участь в чемпіонаті України з баскетболу. Вчора буквально вони виграли команду з міста Одеси, успішно виступають в першій лізі. Є в нас команди факультетські і університетські з міні-футболу. Ми перше місце зайняли по міні-футболу серед чоловіків закладів вищої освіти Херсонської області.

Є потужна дівчача команда з волейболу. Також сильна команда чоловіків-волейболістів, які теж завоювали перше місце в Херсонській області серед закладів вищої освіти,виїжджали на Україну. На жаль, це був дебют, який не дозволив потрапити у трійку лідерів, але досвід наші хлопці отримали.

Чи є таке бачення, бажання щоб з якогось виду спорту створити команду, яка б виступала під прапором ХДУ і дійшла до вищих ліг України?

Так, у нас є чоловіча команда ХДУ з баскетболу, вона тренується, вже досягає певних результатів і ми хочемо щоб вона і далі розвивалася професійно.

Є бачення щоб і волейбольна команда теж досягла цих вершин і вийшла в першу лігу. Для цього необхідно фінансування. Але ми залучаємо спонсорів.

Наприклад, «Автоплазу» спонсорує одне з товариств з однойменною назвою. Крім того фінансує обласне управління, а ми надаємо базу. Тобто спільно працюємо для досягнення результату.

Безумовно, було б цікаво мати футзальну команду. Ми всі знаємо «Продексім» дуже потужна команда. Мали розмову з цього приводу. Є плани на нашій базі створити таку команду. Ми маємо дуже хороші теоретичні, методичні знання, можливість надавати освіту і навчання для спортсменів. Але для виходу у вищу лігу, це багато залежить від тренерського складу.

Розкажіть про найбільш значущі здобутки факультету та у чому були, можливо, певні прорахунки?За минулий рік, давайте…

Найбільшими здобутками факультету і ХДУ є оновлення матеріально-технічної бази. Бо на сьогодні маємо сучасний багатофункціональний спортивний майданчик, ведеться будівництво сучасного спортивного плавального басейну, оновлена інфраструктура, відремонтовані роздягальні, відремонтовані спортивна ігрова зала, гімнастична зала. Все це дуже привабливо.

З прорахунків…Хто не працює,той не помиляється. Але це помили, які не о впливають на загальний результат… Прорахунків як таких не було…

Ви вже багато років викладаєте. Що можете сказати про нинішніх студентів? Можливо порівняєте з періодом свого студентства…

Наші студенти – це сучасні молоді люди, користуються сучасними технологіями. Якщо ми більше уваги і часу працювали наприклад в методкабінеті, в бібліотеках шукали інформацію, вони зараз це все знаходять в інтернеті, мають повний доступ, в університеті створені всі умови щоб користуватися сучасними технологіями.

Особливо вони не відрізняються від нас, але стосовно знання своїх прав, вони справді більш освічені в цьому напрямку і більш наполегливі. Студентське самоврядування на сьогодні є дуже потужною силою. Студенти сьогодні добре знають свої права і ними користуються, а деякі особистості навіть цими правами зловживають, забуваючи про обов’язки.

Чемпіони, майстри спорту. Є ті, якими гордиться факультет та університет?

На сьогодні такими чемпіонами, якими ми пишаємося і про них знає вся Херсонщина та й навіть Україна – це заслужений майстер спорту України Кучеренко Андрій, Микитась Владислав(одноборство, кікбоксинг) – це наші відомі зірки. Добре розвинене у нас представництво веслувального виду спорту.

Розкажіть про випускників факультету, які досягли високих успіхів у спорті і зараз працюють тренерами чи викладають в університеті

Наш випускник, Юрій Нікітін (стрибки на батуті), чемпіон, переможець олімпійських ігор – це наш випускник, яким ми пишаємось. Але чи працює він зараз тренером…

Мене цікавлять,саме ті, які працюють викладачами/тренерами саме у вас на факультеті

Безумовно є, це заступник декана, Андрієва Регіна Ігорівна, вона працювала в дитячій спортивній школі, майстер спорту України з художньої гімнастики.

Наші випускники є такі, які отримали звання майстер спорту, працюючи на факультеті. Це Кільницький Олександр з спортивного орієнтування, він прийшов до нас не був майстром спорту, він почав відвідувати нашу секцію «Підвищення спортивної майстерності зі спортивного орієнтування та туризму» і вже будучи викладачем, закінчивши університет, виконав норматив майстер спорту України. Григор’єв Валерій, теж наш випускник, закінчив аспірантуру, теж виконав норматив майстра спорту України з паверліфтингу вже будучи викладачем.

Назвіть будь ласка причини чому абітурієнт з Херсонщини і не тільки має обрати саме ваш факультет

Якщо говорити про абітурієнта херсонця, то ми на території Херсонської області є єдиним факультет за цим профілем, тобто ми єдині хто готує фахівців з фізичного виховання та спорту;
Маємо потужну матеріально-технічну базу оновлену, сучасну,яка і зараз продовжує свій розвиток;
Маємо компетентний професорсько-викладацький склад;
Маємо програму подвійного дипломування з університетом у місті Бидгощ, Польща;
Тобто немає необхідності херсонцю зараз виїжджати, вони можуть отримувати диплом і нашого університету і паралельно університету з дипломом польським.

Ви гарантуєте працевлаштування?

Ми гарантуємо – попит на випускників факультету фізичного виховання та спорту існує.

Якщо наприклад, випускник просить допомоги влаштуватися на роботу до школи, ви якось допомагаєте?

Ми гарантуємо працевлаштування кожному випускнику за фахом. Це можна поставити навіть першим пунктом, чому до нас слід йти навчатися. ДЮСШ, школи дуже потребують наших кадрів. ОТГ області пропонують достойні умови праці. Є також приватні заклади, де можуть працевлаштуватися наші випускники. Але останнім часом активніше йдуть працювати у школи, бо там вища зарплата. У школі випускник,у якого 1.5 ставки та факультатив отримує 10 тис грн. В ОТГ може бути і більше, в залежності від рішень ради про встановлення доплат.

Матеріальна база інфраструктура факультету. Що і як змінювалося останнім часом?

На сьогодні відремонтовано і оновлено базу,відремонтована спортивна зала, гімнастична зала, тренажерна зала(відремонтовано і закуплено обладнання), сучасне кардіообладнання, якого раніше не було. Також побудовано спортивний багатофункціональний майданчик. Зараз ведеться будівництво стандартного плавального басейну. Відео та фото:

Іван Глухов, декан факультету фізичного виховання та спорту ХДУ про сучасну гімнастичну залу ХДУ

Іван Глухов, декан факультету фізичного виховання та спорту ХДУ про ігрову залу ХДУ

Іван Глухов, декан факультету фізичного виховання та спорту ХДУ про сучасну тренажерну залу ХДУ

Дякую, а зараз невеликий бліц:

Улюблене місце відпочинку?
Буревісник Херсонського державного університету селище Лазурне

Улюблене місто України
Тернопіль, якщо не кажемо про Херсон

Улюблена страва
Люблю поїсти, багато страв (сміється)… Зараз на Новорічні свята, мабуть, олів’є

Улюблена книга, фільм, TV-серіал, TV-програма
Книга – «Багатий тато – бідний тато», Серіал – «Слуга народу», Фільм «Леон Кіллер». Політичні ток-шоу

TV канал, який найчастіше дивиться Іван Глухов
1+1

Хоббі
Плавання

Що Іван Глухов ніколи не зробить?
Ніколи не зрадить

Принципи Івана Глухова
Порядність, системність, справедливість

Спілкувався Тарас Бузак