Ірена Лепень: Депутати балансують між особистими інтересами заявників і глобальними інтересами громади

18.05.2021
2012

Напередодні чергової сесії Новокаховської міськради кореспондент «НК» зустрівся з головою постійної депутатської комісії з земельних питань, депутатом від ПП «Європейська солідарність» Іреною Лепень.


— Земельні питання дуже непрос­ті, але навчання, пройдене в Інституті політичної освіти, депутатський досвід, практичний юридичний досвід керівника підприємства стали в нагоді. Звісно консультуємось з досвідченими юристами, вивчаємо судову практику. Тепер на комісії, окрім того, що розглядаємо нагальні питання, ще й враховуємо досвід інших міст. Особисто у мене є чітка позиція, а саме: у вирішенні земельних питань буде превалювати закон, — розпочала розмову депутат.

Ірена Вікторівна відверто розповіла про складний період початку роботи головою цієї комісії. Коли щодня люди телефонували з проханнями вирішити те чи інше питання. «Дзвінки припинилися, коли всі зрозуміли мою принципову позицію, — говорить вона і додає: В нашій комісії є зацікавлена в наведенні порядку більшість депутатів. Працювати важко, але ми свідомо пішли на таку депутатську роботу, бо хочемо виправдати очікування людей».

Під словом «важко» розуміється той факт, що зараз на всю Новокаховську об’єднану громаду працюють 34 народні обранці, на яких в результаті процесу децентралізації збільшилося навантаження. «Коли я вперше була депутатом з 2006 до 2010 року, працювали 50 депутатів, які займалися проблемами тільки міста, а тепер ми відстоюємо інтереси і довколишніх селищ. Тоді в комісіях було по 10 осіб, зараз по 7. Якщо зараз декілька депутатів не прийде на комісію, не буде кворуму і питання та заяви громадян та юридичних осіб залишаться не вирішеними», — говорить депутат.

— Враховуючи адміністративні зміни, як працює земельна комісія?

— Засідаємо щотижня. Кожного разу розглядаємо близько 50­ти питань. Керуємося кількома законами — Земельним кодексом України, Про оренду землі, Про землеустрій, Про охорону земель. Діємо відповідно до законодавчих норм. І все. Ми прийшли працювати із своєю чіткою позицією: все повинно бути прозоро. Вимагаємо від виконкому повної публічності. Зокрема, оприлюднення вільних ділянок. І робота налагоджується. Зараз на міському сайті можна ознайомитися з цією інформацією, а також із тим, як подавати документи через центр надання адміністративних послуг. До теперішнього моменту на відміну від інших міст України у нас не було прозорим подання земельних документів через ЦНАП. Такий механізм — ініціатива нашої комісії.

— Розкажіть, будь ласка, як змінюється цільове призначення земельної ділянки?

— Земельним кодексом чітко передбачено: цільове призначення змінюється рішенням міської ради. Нещодавно на земельну комісію прийшов підприємець, який хоче змінити цільове призначення ділянки, яка знаходиться в землях для індивідуальної житлової забудови. У комісії є всі підстави відмовити йому. Прикладом такої зміни в нашому місті є будівництво на футбольному полі. Хочу чітко сказати: на генплані ця ділянка зазначена як зелена зона, тобто спортивна зона. Зараз на ній розташована недобудова. Ми заперечуємо проти зміни її цільового призначення. Маємо принципову позицію: якщо згідно генплану це футбольне поле, то таким воно і повинно бути. На порушення ми не підемо. В даному випадку власник сам взяв на себе ризики.

— Як швидко вирішиться питання з Райським­2?

— Раніше Райське­2 вважали частиною Райського, тому що землі належали Райській сільській раді. Потім з’ясувалося, що місце, де з’явилося поселення, входить до меж Нової Каховки. Тільки зараз, коли ми об’єдналися в ОТГ, маємо можливість прибрати цю адміністративну назву. Треба тільки прибрати подвійні назви вулиць. Наскільки мені відомо, є згода виконкому і міської ради, тому найближчим часом все відбудеться. Тим більше, в містобудівну документацію не треба вносити змін, бо їх там і не було.

— На сесії було винесено питання щодо створення органу приватизації. Як він буде працювати?

— В цьому сенсі плануємо надати управлінню архітектури і містобудування відповідні повноваження, тобто на сесії відбулося об’єднання цього управління і відділу земельних відносин, комунального майна і житлових питань. Фактично це буде єдиний відділ, який почне працювати так, як у Києві. Треба вчитися на досвіді великих міст, які вже давно пройшли цивілізаційних шлях. Фактично ми хочемо, щоб працівники виконкому почали нести персональну відповідальність за дії щодо продажу майна та землі. Колективної безвідповідальності, як раніше, тепер не буде.

У розмові з Іреною Лепень ми торкнулися питання стосовно встановлення МАФів, яке постало у зв’язку з дією відповідного наказу Мінрегіонбуду. Як пояснила депутат, відтепер поява тимчасових споруд на вулицях міста перейшла у площину відповідальності головного архітектора міста.

Стосовно використання землі отримали пояснення: Земельним Кодексом передбачено два види використання землі — власність і оренда (з підвидами). Це стосується вільних земельних ділянок, які можна придбати на конкурсних засадах або на аукціоні. Якщо вона забудована і власник має право власності на об’єкт, то у нього є право на викуп земельної ділянки під своїм об’єктом без конкурсу. Також ми запитали стосовно подальшої долі колишнього танцювального майданчика, що в парку. Власник хоче викупити ділянку, але майданчик знаходиться на землях загального користування, які не підпадають під викуп. На останній сесії рада відмовила цьому підприємцю.

«Взагалі питань багато. До деяких ще просто не дійшла черга, але найближчим часом ми їх розглянемо», — завершила розмову І.Лепень.

Спілкувалася Лариса Голубєва