У Новотроїцькому районі протестують проти об’єднання в одну ОТГ (ВІДЕО)

13.05.2020
825

Жителі чотирьох сіл Новотроїцького району 12 травня вийшли на акцію протесту. Вони проти перспективного плану формування територій громад Херсонщини, а саме об’єднання їх в одну громаду, повідомляє СУСПІЛЬНЕ. ХЕРСОН


У Новотроїцькому районі передбачалось створити або 4 громади, або одну. Кабмін 29 квітня 2020 року погодив план “один район — одна громада”.

Також зазначимо, що на початку грудня 2019 року голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв підписав розпорядження про затвердження висновків щодо відповідності проектів рішень Григорівської сільської ради Присиваської сільської об’єднаної територіальної громади Чаплинського району та Новомиколаївської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області стосовно добровільного приєднання територіальної громади до об’єднаної територіальної громади Конституції.

НОВОМИКОЛАЇВКА НОВОТРОЇЦЬКОГО РАЙОНУ ПРИЄДНУЄТЬСЯ ДО ПРИСИВАСЬКОЇ ОТГ (ДОКУМЕНТ)

Жителька селища міського типу Сиваське Ірина Максимець каже, що люди вийшли на акцію протесту, щоб їх почули і передивились цей перспективний план, прийнятий 29 квітня. А перед цим, 17 квітня на онлайн-конференції було обговорено і прийнято рішення про створення чотирьох громад. У селищі Сиваське зроблено освітлення, ремонт доріг, є сучасний спортивний майданчик. Голова селищної ради Віктор Батрановський переконаний, що Сиваське може стати спроможною об’єднаною територіальною громадою:

“Зараз бюджет нашого великого селища всього 9 мільйонів гривень. Коли б ми утворили ОТГ з Дивним і Зеленим, то наш бюджет виріс би до 24 мільйонів 304 тисяч гривень. Коли ми виконали б всі видатки, у нас на розвиток залишилось би ще 3 мільйони гривень”.

За ідею створити 4 ОТГ виступає і ініціативна група з Новотроїцького. Заступниця Новотроїцького селищного голови Тетяна Левошик говорить, що проводились економічні розрахунки, за якими у разі створення однієї громади, вони додатково отримають 7,6 млн.гривень. Якщо ж буде чотири окремі громади, то це буде 9,6 млн.гривень.

У селі Громівка люди також проти ідеї “один район-одна громада”.

Секретарка Громівської сільської ради Вікторія Доценко каже, ще у 2017 році звернулись до представництв навколишніх сіл, зокрема, до сільських голів, до депутатського корпусу Воскресенки, Сергіївки, Новопокровки, Новомиколаївки, Василівки з ініціативою про створення однієї об’єднанної громади. Однак, отримали від всіх відмову. У селі працюють підприємства. Тут зробили ремонт у будинку культури, в школах, в харчоблоці, побудували новий сучасний стадіон. Село останніми роками розвивається.

“Спецалісти підрахували, що Громівська громада, яка буде включати 5 сільрад, економічно буде йти з плюсом майже 6 млн.гривень,”- говорить голова Громівської сільської ради Сергій Ляшко.

Підтримують своїх сусідів і жителі села Чкалового. Вони кажуть, що ідею “один район-одна громада” лобіював народний депутат України від їхнього округу Володимир Іванов. Він прокоментував цю ситуацію так:

«Я декілька разів приїжджав, зустрічався з мешканцями окремо, і з головами сільських рад окремо. У кожного було своє бачення, у кожного свої аргументи. Потім обговорення було в обласній адміністрації, де були запрошені і присутні голови всіх сільських рад, майже всього району. Кожен висловлював свою думку. Було прийнято рішення: на території Новотроїцького району правильно і згідно з розрахунками, згідно методики, сформувати одну громаду. Це рішення було подано на розгляд Уряду. І Уряд прийняв рішення : правильніше буде одна громада. Більшість, майже 80-90 відсотків сільських рад просять, щоб в Новотроїцькому районі була одна громада”.

В свою чергу представник Всеукраїнської асоціації громад Ігор Абрам’юк так прокоментував рішення Уряду щодо створення в Новотроїцькому районі однієї громади:

Кабмін затвердив сьогодні три перспективні плани, і всі три – далеко в не найкращих редакціях, а план Херсонщини – певно, у найгіршій. Попри практично одностайну позицію стейкхолдерів та експертів – маємо дві громади-райони площею 2300 кв.км (Новотроїцький) та 3000 кв.км (Генічеський)! І якщо по Генічеському району були дискусії та різні думки, то щодо чотирьох громад в Новотроїцькому – всі були одностайні! Однак рішення – інше, і це справжній шок для мене. Визнаю: сподівався багато на що, але точно не на Новотроїцьку район-громаду. Бо цей формат – взагалі поза рамками того, що ми називаємо децентралізаційною реформою!

Голова Новотроїцької РДА Наталія Солтановська розказала, що відношення людей в Новотроїцькому районі щодо централізації не просте. Адже думки в районі поділилися на два боки:

“Ще в 2015-му році був визначений перспективний план району, де за поділом планувалося створити 4 ОТГ в районі. За цих 5 років взагалі жодна сільська селищна рада не скористалася цією можливістю. Сказати, що не намагалися скористатися – такого не було. Тривали обговорення, зустрічі. Ми намагалися зібрати їх, донести цю думку. Але постійно натикалися на 2 протилежних боки думок. Сьогодні( 12 травня – ред.) ми отримали вже затверджений перспективний план Новотроїцького району, за яким створюється одна Новотроїцька ОТГ. Тут враховані думки більшості наших громад”.

Тут слід нагади всім, що саме Новомиколаївська сільська рада Новотроїцького району 19 листопада 2019 року прийняла рішення N 782 «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади села Новомиколаївка до Присиваської сільської об’єднаної територіальної громади». І як ми зазначали вище, позитивні висновки щодо такого обєднання були отримані у грудні 2019року. З цього приводу голова ХОДА Юрій Гусєв підписав відповідне розпорядження.

Але потім в ситуацію втрутився народний депутат України представник фракції Слуга народу пан Іванов який почав фактично «ґвалтувати» закон та лобіювати на всіх рівнях зрозумілу лише йому конфігурацію громад його округу. Зрозуміло, що законність, добровільність і бажання людей відійшло на останній план. Після цього актив Новомиколаївської громади та Присиваської ОТГ звернулися до голови Херсонської ОДА Юрія Гусєва

Перший заступник голови облдержадміністрації Дмитро Бутрій прокоментував, що перспективний план Херсонської області затверджений. І в Новотроїцькому районі затверджено “один район- одна громада”.

 

АСОЦІАЦІЯ ОТГ ЗВЕРНУЛАСЬ ДО ПРЕЗИДЕНТА, ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРА І ПРОСИТЬ СТАТИ НА ЗАХИСТ ГРОМАД, ЯКІ ЗНИЩУЮТЬСЯ В ПРОЦЕСІ ЗАТВЕРДЖЕННЯ ПЕРСПЕКТИВНИХ ПЛАНІВ

Всеукраїнська Асоціація об’єднаних територіальних громад просить стати на захист 127 ОТГ, які знищуються в процесі остаточного затвердження перспективних планів формування громад областей. Відповідні листи були направлені до Президента України, Прем’єр-міністра України, депутатських фракцій політичних партій у ВРУ.

ВСЕУКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ ГРОМАД ЗАНЕПОКОЄНА ТИМ, ЩО У ПЕРСПЕКТИВНИХ ПЛАНАХ Є НИЗКА ПОЗИЦІЙ, ЯКІ СУПЕРЕЧАТЬ ПРИНЦИПАМ РЕФОРМИ

ВАГ (Всеукраїнська асоціація громад) вкрай занепокоєна тим, що у остаточних версіях перспективних планів (особливо, по Херсонській області!), є ціла низка позицій, що виходять далеко за рамки вимог Методики і навіть суперечать ідеології та принципам реформи. При цьому в документах не враховано більшість зауважень асоціацій ОМС та експертів.