Євген Криницький: Результати ЗНО не можуть бути показниками «крутості» школи
Розмовляємо з начальником Департаменту освіти паном Євгеном Криницьким. Розмова, про ЗНО, та цьогорічні результати оцінювання. Причини низьких результатів складання ЗНО. Про преміювання учнів та вчителів, а також про атестацію вчительського середовища. Про фінансування освіти, опорні школи, оптимізацію, вакансії, нову українську школу, незрозумілу позицію керівництва деяких РДА та відділів освіти. Про ПТУ, вищу школу, державне замовлення, популярні спеціальності серед випускників шкіл Херсонщини. I частина інтерв’ю.
Почнемо нашу розмову з оцінки результатів ЗНО. Як ви можете охарактеризувати результати оцінювання ? Чи робили аналіз?
Звісно, що та ситуація яка є в області нас не може влаштовувати. Бо стабільно 22 місце ми займаємо як і минулого року в загальнообласному рейтингу. Так, у нас по предметах є краща ситуація, наприклад, з математики у нас +7, тобто ми на 15-ому місці, з історії – +4 місця. Тобто є певні рухи в цьому напрямку. Але в загальному рейтингу 22 місце нас не може задовольняти.
Питання, що стосується якості освіти. Якщо, наприклад, минулого року 9% випускників не подолали поріг, в цьому році негативний показник зріс до 14,6%. Зрозуміло, що є певна об’єктивна сторона, бо в цьому році здавали ЗНО не тільки учні шкіл, а й ПТУ і ВНЗ І-ІІ рівня акредитації. Ми знаємо об’єктивно контингент учнів. Але мене як керівника непокоїть і інша ситуація. Особливо це стосується ПТНЗ, коли діти після 9-го класу приходили з вищим рівнем знань, аніж випускалися. І це питання вже до педагогічних працівників. Питання до їх компетентності, їх відповідальності за працю. Тому, в цьому напрямку, я мабуть буду одним із найперших, хто буде підтримувати сертифікацію вчителів. Бо неприпустимо, щоб вчителі не володіли своїм предметом.
Також є деякі тенденції, що стосується особливо малокомплектних шкіл. Для прикладу візьмемо Голопристанський район. Найнижчий показник складання ЗНО з української мови якраз у цьому районі. 9,23% учнів району не змогли скласти ЗНО з української мови. З чого ці результати утворені? Брали участь в ЗНО 139 випускників з 15 шкіл, з них 28 учнів не склали ЗНО; отримали вище 160 балів лише 13 учнів; у 8-ми з 15-ти шкіл немає жодного випускника, який на високому рівні знає державну мову. Крім того, ми порівняли для прикладу стосовно мережі закладів. Наприклад, у Новозбур’ївській школі № 3 українську мову здали лише 3 з 9 учнів, це значить, що 2/3 учнів не знають на достатньому рівні українську мову.
Ми всі із сільської місцевості і знаємо про справжні причини, чому учні з сільських шкіл складають ЗНО трошки гірше, ніж у місті. На це є об’єктивні причини. Не хотілось би про них зараз говорити. Але вони всім відомі
Питання до керівництва шкіл, до викладачів, бо не може бути така ситуація, коли наші вчителі не спроможні надати якісні знання. Однак, хочу зауважити, що ми не можемо брати результат ЗНО як якийсь показник рейтинговості чи крутості шкіл. Чому? Бо ЗНО визначає академічний рівень знань. Не всі діти-випускники хочуть йти у ВНЗ, абсолютно не всі і не для всіх це потрібно, це по-перше. Друге, всі школи здають ЗНО з української мови, історія, математика, англійська мова – це вже на вибір. Третє, про що я кажу щороку, якщо ми будемо порівнювати лише по ЗНО, то в 11 класі будемо вчити лише 4 предмети, з яких здаємо ЗНО, навіщо тоді вчити всі 21 предмети? Але наше завдання підготувати всебічно розвинену особистість.
Я не думаю, що ті учні, які не склали ЗНО мають високі знання з інших предметів…
Погоджуюсь, і в першу чергу це відповідальність вчителя та керівника закладу. Бо вчитель (ст.52 Закону) повинен забезпечити внутрішній моніторинг якості освіти і він несе відповідальність за якість освіти.
Ми зараз говоримо про негатив, але проаналізувавши результати, особливо рейтинг по предметах, де топ-200 шкіл України і там є багато шкіл сільських, які мали кращі результати, ніж міські. Особливо приємно бачити там і наших земляків – сільські школи Херсонщини. Це Червономаяцька, Зміївська школи та інші. Зрозуміло, що діти могли займатися у репетитора, але базові знання їм давав саме вчитель, який працює саме в цій школі. Питання – чи будуть якось заохочувати, преміювати тощо цих вчителів? Оскільки знаю, що надали сертифікати тим, у кого 200 балів.
Так, у нас є 200-бальники, це ФТЛ і 30 школа. Вчителі, які готували цих дітей отримали премії від голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва та від народного депутата Олександра Співаковського. Стосовно шкіл, про які ви говорите, у нас є окрема премія, яка має назву «Флагмани освіти Херсонщини» і ці премії будуть надаватися в кожній школі кращому учню, який показує високу якість знань. Це не обов’язково результат ЗНО.
Наприклад, у нас є парадоксальна ситуація із ЗНО – якщо результат, умовно, з математики у нас є певний ріст +7 місць, але ми зараз виокремлюємо негативну рису, яка є – у нас є певні види знань, які стають елітними. Що це означає? Є певний вчитель, який вибирає в класі 3-5 учнів, яких виводить на високий рівень знань, а решта учням не приділяє достатньої уваги. Наше завдання – забезпечити доступну освіту всім абсолютно учням.
Зрозуміло, преміювання учням. А вчителям є таке преміювання?
Так, є преміювання і для вчителів – в кожній школі один кращий вчитель отримає премію. Саме ті вчителі, які якісно підготували дітей до ЗНО, вони отримають премії, бо ми дали доручення кожному керівнику школи проаналізувати результати ЗНО.З іншої сторони, якщо є такі випадки, які я навів по Голопристанському району, я буду вимагати покарання, навіть звільнення таких учителів. Якщо вчитель не здатний забезпечити якість знань, то йому не місце в школі. А кращих ми всіх заохотимо. Але якщо дитина прийшла до школи після 9-го класу з високим рівнем знань, а після 11-ого класу не подолала прохідний поріг, то це питання до вчителя, в першу чергу.
Ситуація з російською мовою навчання. Можна зрозуміти опір м. Херсона, елітної школи №30 та депутата міської ради Кияновського, але був здивований ситуацією у Новодмитрівці (Іванівський р-н) у Великолепетиському районі – це що «анклави російськомовні», «території руського міра»? Там що визначена законодавством російська меншина живе? Чи як? Чому вже який рік війна з РФ йде, і ми тут у тилу ніяк не можемо це припинити? Я вважаю, що це ганебно. Мовчу про Генічеський район, де пів району – школи з російською мовою навчання.
Скажу свою особисту думку в першу чергу. Ви знаєте, що моя позиція по українській мові найперша. Всі школи мають забезпечувати викладання всіх навчальних предметів українською мовою. Поряд з цим вивчайте мови національних меншин. Цілком погоджуюся, в Генічеському, Великолепетиському, Іванівському, Нижньосірогозькому районі немає жодної зареєстрованої російської нацменшини. Тому, питання найперше до керівників навчальних закладів. Вони пішли по найпростішому шляху – перевели дітей з 4-го в п’ятий не працюючи з батьками. Потрібно працювати в першу чергу з батьками, і я переконаний, що батьки хочуть переходити на українську мову навчання. Зараз ми працюємо над цим питанням. І ви бачили з нашої аналітики, яку ми ведемо сьогодні, якщо стосовно 5-их класів, то 2/3 п’ятих класів ми перевели в цьому році, залишилося ще 1/3. І ми на це вказали керівникам районів. Ми завжди даємо один простий приклад, якщо питання стосується нацменшин, чи погано буде, якщо людина буде знати і мову нацменшини і українську мову і іноземну мову країн Європейського союзу. Чим більше мов знаєш, тим краще.
Довідка: У цьому навчальному році російська мова навчання збережеться у перших класах деяких херсонських шкіл. Усі 12 шкіл міста з російською мовою навчання розпочнуть освітній процес із першокласниками українською мовою. А це 32 класи 1092 учня. За запитами батьків чотири класи шкіл №30 та №51 навчатимуться російською мовою. Школа №30 – 1 клас українською мовою – 39 учнів, 3 класи – російською-113 учнів. Школа №51 – 2 класи-українською-70 учнів та 1 клас-російською-30 учнів.
Відповідь Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської ОДА на запит ГО «Асоціація блоггерів «Новамедіа» стосовно шкіл області, в яких планують створити 5 та 10-ті класи з російською мовою навчання. Скан документу:
Зрозуміло, що директори шкіл мали провести роботу, але в кожному районі є відділи освіти, РДА які провадять державну політику. Можливо, з їхнього боку теж треба проводити відповідну роз’яснювальну роботу?
Так, всім вказано і начальникам відділів освіти і головам РДА, відповідальність за це несе і голова РДА і начальник відділу освіти. Наша політика на загальнообласному рівні – тотальна українізація. Не можемо ми в Україні не навчатися на рідній українській мові. Це нонсенс. Такого немає в жодній країні світу. Це вже є національні інтереси – захист своєї мови.
Мережа шкіл області, змінилась, ні?
Мережа шкіл зменшилась. Стосовно перших класів, то їх стало більше. У нас є 642 класи, в перший клас пішло 12 840 дітей. Якщо порівнювати випуск цього року, то в цьому році ми випускали близько 5 800 дітей, тобто ріст більш, ніж в 2 рази.
Де відбулися зміни? У Новій Каховці ліквідовано 1 інтернат (на обласному рівні), всіх дітей забезпечено навчанням. Стосовно призупинення освітнього процесу – по 1 в Каховському, Скадовському районах і в Асканія-Новій ОТГ. Також реорганізовано 16 закладів загальної середньої освіти – 7 в Іванівському районі, 1 в Бехтерській ОТГ, 3 – в Каховському, 2 – в Бериславському, 1 – у Великолепетиському і 2 заклади обласного підпорядкування. Тобто в них було змінено типи закладів або наприклад, були ЗОШ І-ІІІ ступеня, а стали філії під опорні школи. І якщо, наприклад, в минулому році існувало 441 заклад, то в цьому році буде 432, тобто є певні зміни. І це пройшло не «через коліно», а через нормальний переговорний процес. Що стосується Іванівського району, там окрема ситуація.
Педкадри, вакансії. Де вистачає вчителів, де ні? Де ситуація критична, де найкраще?
На сьогодні всі 100% забезпечені, але є ряд вакансій. По області ми маємо 187 вакансій, однак тут не всі на повне навантаження. Найбільше вакансій – вчителі англійської мови (близько 30 вакансій), математики (16), фізики (11), практичні психологи (10). Найбільше не вистачає майстрів виробничого навчання (48 вакансій). Чому англійська – бо багато вчителів від’їжджають закордон або займаються приватним викладанням.
Багато вчителів не вистачає в Великолепетиському, Генічеському, Каховському, Нововоронцовському і Новотроїцькому районах. У Херсоні вакансій немає.
У розрізі ОТГ є вакансії в Костянтинівській, Хрестівській та Горностаївській громадах, трохи інша ситуація в Голопристанському районі, але все одно не вистачає вчителів у Долматівській ОТГ.
А по Високопільському районі є вакансії? Чи там всі школи повністю укомплектовані педкадрами?
Всього 1 вакансія (англ.. мова), у Високопільській ОТГ вакансій немає.
Питання майбутнього – опорні школи, яка ситуація?
В минулому році ми починали навчальний рік з 12 опорних шкіл, а у цьому році у нас їх 26. На сьогодні люди побачили, і це мене тішить, що опорні школи – це є майбутнє і перспектива розвитку освіти.
Ми бачимо колосальні результати, що стосується опорних шкіл і філій. Наприклад, Скадовська опорна школа має 2 філії – Антонівська і Причорноморська школи. З цих філій дітей підвозять до опорного закладу, до цього наприклад, вивчення інформатики закінчувалося в 6 класі, бо в філіях не було комп’ютерних класів. На сьогодні ці діти приймають участь і отримують призові місця на обласних олімпіадах. Тобто діти мають можливість отримувати якісну освіту.
Як все проходить, проблем не виникає?
Є питання в Іванівському районі…
Але ж там політичне питання, чи не так?
Повністю погоджуюсь. В інших районах все проходить нормально. Стосовно опорних шкіл, то ми будемо продовжувати цю політику. Ми показуємо батькам кращі умови у школі, притому будемо чесними у нас є багато шкіл, які є по факту філіями.
Наприклад, нещодавно я був на прийомі в Асканія-Новій ОТГ . Асканійська нова опорна школа, яка включає Молочне і решту, поруч знаходиться Миролюбівська школа. В Миролюбівці 22 дитини. Чи є це школа? Причому вона І-ІІІ ступенів. Вона вже давно є філією, просто треба забрати юридичну особу і унормувати, щоб зробити філією. Таких прикладів можна навести багато. Наприклад, в моєму рідному Каланчаку є 3 школи, №1 і №2 І-ІІІ ступенів і № 3 – І ступеня. По факту є філія, тільки не унормовано.
«Нова українська школа». Нещодавно слухав виступ Лілії Гриневич, Володимира Гройсмана про те, що виділено кошти для придбання матеріально-технічної бази для цієї програми, але є проблеми на місцях з освоєнням коштів. Яка ситуація в нашій області?
Стосовно придбань по Новій українській школі, ви знаєте, що 1 червня ми рішенням обласної ради передали всі кошти на місця. Є двояка ситуація, про яку треба сказати. Стосовно придбання відповідальність несуть в першу чергу місцеві державні адміністрації, які мають закуповувати все. Є певні суб’єктивні та об’єктивні причини чому не виконано це надважливе стратегічне завдання. Об’єктивна причина – це те, що в дуже багатьох випадках просто не приходять постачальники на торги, бо ви знаєте, якщо закупівля більше 200 тис ми зобов’язані провести публічні торги. Наприклад, в Херсоні по дидактичному матеріалу двоє торгів не відбулося, в Білозерському районі 3 торгів пройшло – і жодного постачальника, аналогічно в Новотроїцькому районі 2 торгів пройшло і жодного постачальника. Це такі певні об’єктивні причини.
Друга об’єктивна причина – на сьогодні постачальники не в змозі задовольнити потреби в меблях. Меблі не можуть виготовити в термін.
Дидактичного забезпечення в Україні в цілому не вистачає, його просто немає на ринку. Але є певні суб’єктивні причини. І ці суб’єктивні причини нас найбільше турбують. Наприклад, Високопільський район – досі не проведено сесію, не розподілено кошти; Олешківський район – проведено сесію 31 липня, їм проводити торги, звісно, що вони не встигнуть, враховуючи те, що на ринку немає постачальника. І тому, м’яко кажучи, недостатньо управлінські функції зривають початок «Нової української школи».
І найголовніше, саме через політичні чвари, Олешківський район між радою і РДА, беруть в заручники батьків дітей, які третього вересня мали сісти за парти, але їх нема. Скадовський район, лише в серпні приступив до процедури закупівлі. Повторюсь, гроші у них були 1 червня. Тому це є суб’єктивні причини, і ми говорили з Андрієм Анатолієвичем (А.А Гордєєвим-редакція), за це мають понести відповідальність керівники РДА, які не хочуть або не можуть забезпечити старт реформи. Гроші на рахунках, закупити не можуть.
Але у нас є передовики, які на початку серпня вже все закупили, це Нижньосірогозький район, Каланчацька, Гладківська, Іванівська, Бехтерська, Любимівська ОТГ і інші.
Кінець I частини. Спілкувався Тарас Бузак
Друга частина нашої розмови з начальником Департаменту освіти Херсонської обласної державної адміністрації паном Євгеном Криницьким за посиланням