Володимир Сальдо: Якщо людина жодного разу не помилялася, значить вона нічого не досягла

16.07.2020
4669

Значний господарський і політичний досвід – це плюс або мінус?

На відміну від більшості потенційних кандидатів у мери Херсона Володимир Сальдо має великий господарський та політичний досвід: довгі роки роботи у будівництві, депутат міської ради, міський голова декількох каденцій, народний депутат тощо.

«Основне завдання мера і його підлеглих – працювати на місто і городян, а суто політичні питання – в Київ. Тут політикою має бути комфорт людей», – стверджує Володимир Васильович.

Сальдо готується вчергове працювати міським головою. Причому саме працювати, а не посісти в крісло мера, до чого прагне багато хто.

Говоре: Це буде важка робота, але вона повністю відповідатиме прагненням херсонців.

Розмова із Сальдо цікава завжди. По-перше – завжди зберігає інтригу. А ще, на відміну від багатьох інших, він не цурається своїх помилок. Каже прямо: «Значна помилка, яку я зобов’язаний виправити – це, коли, йдучи до Верховної Ради, не підготував достойну заміну. Виправлятиму сам».

Він знає, що робитиме, чітко визначає перспективи та плани. Але підкреслює, що для цього потрібно стати міським головою та сформувати команду.

Тож про виборчу боротьбу, майбутнє Херсона, нову команду Сальдо, а також – вперше відверто про ТЦ «Суворовський» та свою мрію.

Більше – в нашій розмові

На сесії міської ради

ПРО КОМАНДУ

Команда Володимира Сальдо це хто?

Професійні із сяйливими очима люди, вірні пріоритетам, які я буду визначати як задачі для вирішення.

Кого точно не буде в команді Сальдо?

Неробів! З такими буду прощатися принципово і без жалю.

А які критерії відбору у Вас до команди?

Знання справи, бажання працювати і вчитися, бо все знати неможливо, і відверта аполітичність.

Ви вважаєте, що бути абсолютно аполітичним можливо?

Можливо, коли ми говоримо не про лозунги. Лозунгами дороги не покращити і сміття не прибрати. Між політикою заради політики я обираю політику заради міського господарства. І цього ж вимагатиму від усіх, хто працюватиме зі мною. Кажуть, політика – це історія, яку ще можна виправити. Подивіться навколо, в Херсоні нам виправляти є багато чого.

В якому статусі ви плануєте брати участь у місцевих виборах?

Самовисуванець.

А як будете вести команду?

Якби я був «новим» обличчям, напевно, сказав би транспарентно (сміється). Зараз це дуже модне слово, і всі «нові» обличчя намагаються говорити модно. Я ж за модою не гонюся, тому скажу просто – прозоро. Для всіх, хто бажає працювати, я відкритий. Незалежно від політичних уподобань. Але підкреслюю – працювати. І вимагати буду дуже жорстко. Повірте: відрізняти зерна від плевел я давно навчився.

Але ж депутатів можуть висувати лише політичні партії.

Депутати і виконавчі органи – не одне й те ж. Тому давайте розділимо ці питання. Але згоден: і ті, й інші – команда. Одне із завдань і вмінь міського голови – організовувати цю команду так, аби вона слугувала інтересам людей і міста.

Зрозуміло, за команду виконавчих органів я почув. Тепер про депутатів…

До міської ради за законодавством депутати обираються за списками політичних партій. Зі мною підуть люди, перевірені справами. До речі, серед них багато молодих. Вони бажають працювати, в них очі «горять», бо всім набрид той стан міста, в якому воно опинилося за останні роки.

А талановитої молоді в Херсоні дуже багато. Я не маю на увазі 18-ти річних, хоча дуже поважаю. Для них є час повчитись. Проте людей, набагато молодших за мене, буду запрошувати із задоволенням. Поєднання молодості і досвіду завжди дає більш ефективний результат.

Та й з тими, хто піде від інших політичних проектів, ми теж знайдемо спільну мову. Переконаний у цьому, адже вони теж бажають місту кращого.

Так, але Ваша команда піде під якими партійними прапорами, від якого політичного проекту?

Під прапором Херсона і з політичною програмою, потрібною херсонцям.

Закон (зміни до Виборчого кодексу – ред.) до кінця незрозумілий. Його просто ще немає. Ми не знаємо поки, які зміни будуть внесені. Більше чотирьох тисяч поправок до прийнятого в першому читанні законопроекту…І до його розгляду в другому читанні Верховна Рада ще навіть не приступила. Тому зараз трохи завчасно говорити про це. Треба, згоден, але без чітких законодавчих правил завчасно.

Кажуть, що скоро стартуватиме проект Володимира Сальдо. Зараз готується промовідео, інша атрибутика. Цікаво почути про цей проект.

Це буде команда САЛЬДО. І я зроблю все, щоб навести порядок у місті. У прямому сенсі цього слова вичистимо його і паралельно будемо розвивати, щоб через декілька років херсонці із задоволенням запрошували сюди своїх гостей і самі пишалися, що живуть у красивому місті зі значними можливостями. Чистота, прибраність, охайність, достойні робочі місця. Без розповсюдження наркотичних засобів будь-де… І точно не буде «наливайок» під кожним під’їздом.

Ось така реклама з’явилася в місті

Ваші амбітні плани – це виключно міська рада, чи й область, і нова районна рада?

Маєте на увазі перспективне створення Херсонського району? Такий проект «бродить» київськими коридорами, але остаточно питання ще не узгоджено законодавчо. Рішення про новий адміністративно-територіальний устрій не прийнято. А це виключне повноваження парламенту. Тож про які вибори говорити? Нехай спочатку проголосують за субрегіональний рівень – нове районування, тоді й розмови будуть компетентними, а не гаданням на кавовій гущі. А в обласній раді, звичайно, представники міста мають бути. Це моя принципова позиція. Для можливості херсонській громаді відстоювати свої інтереси на рівні області. В нас дещо негативно сприймають слово «лобізм», але лобіювати перспективи обласного центру треба і в обласній раді. А коли Херсон стане ще й центром району, то і в районній.

Чи є у Вас вже люди на керівні посади?

Резерв професійних кадрів має бути у будь-якого керівника. Це люди, яких я знаю особисто, і нові теж. Вони впораються із завданнями по усуненню проблем у міському господарстві. З них можна спитати, вони відповідальні і не будуть чекати кінця робочого дня, щоб швидко побігти додому. Мені потрібні люди, які йтимуть до результату. Вони є, і підкреслюю деякі ще не відомі широкому загалу. Молоді, амбітні. Я декілька років до них приглядаюсь і бачу, хто на що здатен.

На «стару гвардію» вже не сподіваєтесь?

Ніколи не кажи ніколи. Я до всіх ставлюся з повагою але й з вимогами. Час ці вимоги змінив, життєві умови їх змінили. Тому до цього питання буду підходити дуже виважено. Але і в «старій», я Ви кажете, гвардії є порядні, чесні та головне – професійні люди.

ПРІОРИТЕТИ. ПРОГРАМА

Які пріоритети у Володимира Сальдо?

Якщо казати про роботу міським головою, то перше – треба виграти вибори. Потім із тих, різних за політичними поглядами депутатів сформувати команду однодумців, які люблять наше місто. Така команда повинна працювати перш за все на користь херсонців. А основні пріоритети чи завдання такі:

1. Повернути СИСТЕМУ прибирання й утримання в охайному стані всієї території Херсона.

2. Давно настав час навести порядок у пасажирських перевезеннях з централізованою диспетчеризацією, придбати автобуси, які мають відповідати сучасним вимогам. До цього напрямку обов’язково буде включено й організацію роботи зупинок і зупинкових комплексів, все те, що створить комфорт для пасажирів.

3. Дорожнє господарство. Дорожнє покриття, дорожня інфраструктура, пішохідні доріжки і тротуари. Обов’язково треба будувати велосипедні доріжки. У мене є конкретні напрацювання, конкретні плани, де вони мають бути.

4. Приведення до ладу зеленого господарства Херсона. Бо це важлива складова міського простору. Це легені Херсона і зовнішня привабливість. Тобто повна інвентаризація зелених насаджень і відновлення програми поводження з ними. Це дасть можливість планового підходу для їх утримання, оновлення і висадження нових. Ця робота стосується парків, скверів, зелених смуг вздовж доріг, зелених насаджень на внутрішньодворових територіях.

5. Разом з цим, зовнішній вигляд усіх будинків і споруд міста треба теж привести до нормального стану, коли на все це буде приємно дивитися і серед всього цього буде приємно знаходитись.

6. Зрозумілі та доступні житлово-комунальні тарифи, які затверджуються міською радою. І обов’язково будемо відстоювати цю проблематику на центральному рівні. Це загальнодержавне питання, але його треба порушувати професійно. Для цього місту потрібен сильний мер.

7. Затвердження плану розподілу земель і чітке закріплення прибудинкової території багатоквартирних будинків. Я переконаний абсолютно, що це об’єднає людей, які хочуть, щоб у їхньому будинку, на прилеглій прибудинковій території, вулицях, які ведуть до будинків, на міжбудинкових проїздах був порядок. А порядок буде, коли буде господар. Для цього й потрібен чіткий план закріплення територій за тими чи іншими об’єктами чи суб’єктами господарювання.

Доля парку «Таврійський»

Парку бути. Я «знаю город будет, я знаю саду цвесть!»

Парк «Таврійській» початок

Парк «Дубки» …

Для організації системної роботи з утримання місць, де розташовані земельні насадження, як я й говорив, потрібна повна інвентаризація і затвердження плану роботи в цьому величезному секторі міського господарства. Всі зелені насадження – парки, сквери, зони, де є декілька дерев і кущів – будуть нанесені на карту і матимуть назву та інвентаризаційний номер. Але лише цього замало. Необхідний догляд за кожним з цих об’єктів – окрема міська програма.

Серце болить, коли їдеш по місту і бачиш, що поросль на деревах роками не обрізається. Про побілку дерев навесні взагалі не кажу. Цього не робиться роками. А треба, і не наскоком, а планово, спокійно, передбачаючи кошти, розвиваючи систему і можливості придбання спеціальних механічних засобів, бо лише вручну цього не зробиш.

Ще один пріоритет – повернути обов’язкове механічне прибирання вулиць міста. Адже те, що відбувається зараз, можна охарактеризувати одним словом – жах.

Херсонська ОТГ. Думаю, тут вже все зрозуміло. Сільських, селищних рад не буде. Чи є у Вас бачення, які це будуть старостинські округи, скільки їх буде, яка буде взаємодія з ними?

Знаєте Ви чи ні, але я стояв у витоків реформи децентралізації в частині, що стосувалася добровільного об’єднання громад. Це був 2013 рік, коли як народний депутат я працював у профільному щодо цього напрямку парламентському Комітеті. Але підкреслюю – ми наголошували саме на добровільності об’єднання. Потім зі зміною влади цю ідею підхопив тодішній уряд, законопроект дещо трансформували і прийняли.

Проте принцип добровільності там зберігався. Ну а далі вже чергова «нова» влада перетворила його на примусовість. Зліпили, як у пісні, з того, що було. А потім, відсторонивши від процесу формування громад обласні ради, почали об’єднувати примусово. З політичної та господарської точки зору це неправильно. Як і з точки зору демократичності. З турборежимом підійшли й до об’єднання. Що отримаємо в результаті – подивимося. За Конституцією зміни, що стосуються територій – це повноваження ВР, але нинішня Рада делегувала їх Кабміну, що з точки зору юридичної викликає певні запитання. Але зараз цей закон діє.

Херсонська ОТГ створена розпорядженням Кабміну менше місяця тому. До неї входять Херсонська, Антонівська, Зеленівська, Комишанська, Наддніпрянська, Степанівська та Садівська територіальні громади. Але незрозуміло, як воно буде узгоджене з новим Виборчим кодексом. Бо перші вибори і чергові вибори – дві великі різниці, як кажуть в Одесі. Правова колізія, яка таким чином створюється, може стати міною уповільненої дії. Позиція влади з цього приводу незрозуміла абсолютно. Гра без правил. Інакше не скажеш. Але принципово з точки зору інтересів міста сподіваюся, що створення Херсонської ОТГ дасть нові поштовхи розвитку нашого міста.

Зрозуміло, та навіть якщо і після виборів, все ж є якесь бачення з цього питання?

В мене є зрозуміле і чітке уявлення, навіть є план створення структури організаційної роботи після цих непростих процесів. Це свого роду агломерації, вони мають функціонувати за певними правилами, загальнодержавними. Але як людина, що працювала в законодавчій сфері, скажу, що закону про агломерації в Україні теж немає. Це загальносвітові тенденції, але в нас вони буксують, оскільки спочатку щось створюють, а потім під це створене пишуть закони. А має бути навпаки – правила повинні передувати діям. Тоді й дії будуть правильними.

Тому на мій чисто суб’єктивний погляд те добре, що існує зараз в управлінській системі тих чи інших територій, треба зберігати. А те, що стало вибачте, анахронізмом – міняти. За роки роботи в місцевому самоврядуванні переконався, що на місця, ближче до людей, треба передавати більше повноважень, але й відповідальність підвищувати. Наприклад, фінансування на благоустрій, на утримання територій, на освітлення, на те, що громади зобов’язані і можуть робити самостійно. А головне – знають, що потрібно робити в першу чергу, а що можна відкласти на пізніше.

В цьому ж контексті є питання по існуванню радянського рудименту: районні у місті ради. Вони зжирають сотні мільйонів гривень міського бюджету. Яке Ваше бачення щодо цього?

Наскільки мені відомо, районні у місті ради поки ліквідувати не планують. Я за оптимізацію управлінських структур. Але знаєте для чого? Щоб послуги, які вони надають людям, були доступнішими, простішими в отриманні та якіснішими. Тому виконавчі органи районних у місті рад мають працювати ефективніше. Знову ж таки, дочекаємося правил, але вимоги щодо управління міським господарством будуть доведені і до депутатів районних рад. Людьми, в першу чергу. Яким чином скоординовувати таку спільну роботу, я знаю. Спілкування і взаємодія виконавчих органів і депутатів різних рівнів – це єдиний шлях до ефективності. Мірятися біцепсами ні до чого.

КРИСТАЛ. ФУТБОЛ, МІСТА ПОБРАТИМИ

Питання підтримки ФК «Кристал». Вперше наша команда вийшла в першу лігу. Теперішня міська влада підтримувала і підтримує «Кристал», суттєво. Чи залишиться пріоритетом саме підтримка футбольного клубу?

Звісно. Як спортсмен, розвитку спорту я завжди приділяв значну увагу. І футболу в тому числі. Впевнений, що команда обласного центру має бути серед команд першої і вищої ліги. Але і для цього потрібно створювати умови – реконструювати стадіон, фінансувати команду. Більше того, не можу зараз відкривати всі таємниці, але перемовини з впливовими у футбольному середовищі людьми веду вже зараз. Вони готові підключитися для підтримки херсонського «Кристалу», але коли ситуація з владою в місті стане зрозумілою.

Стосовно болгарського міста Шумен – нашого побратима. Останніми роками немає жодних спільних заходів, співробітництва. Чи підтримуєте ви ідею поновлення співробітництва з нашим містом-побратимом?

З Вашого запитання, розумію, що не лише в мене болить за втрату напрацьованого, відновленого у наших відносинах. Ми свого часу провели багато організаційної роботи. Я вважаю, у міста є душа. Вона складається з душ багатьох людей. Пам’ятаєте Фрейда? Він визначив закон, в якому однією з мотивацій життєвих вчинків людей є бажання бути визнаним.

В. Сальдо. Красимир Костов тодішній мер Шумена з дружиною, українкою пані Ольгою

На мою думку, до бажання бути визнаним і входить бажання жити у визнаному місті, про яке знають!!! Є світова практика побратимських взаємовідносин, і вона створена і відпрацьована роками недаремно. Ми її відновили більшою частиною, коли я працював. З американським містом Кент, вони до нас приїздили, я туди один раз їздив. З містом Зонгулдак (Туреччина – ред.), паром туди пустили. З угорським містом Залаегерсег постійно спілкувалися та реалізовували спільні культурно-освітні проекти. Із Шуменом – коли будувався Шуменський мікрорайон, болгари багато чого зробили. Всі ці спільні відносини, цю роботу, культурну співпрацю, це духовне надбання треба знову зрушувати з мертвої точки. Я абсолютно впевнений, що будь-яка подібна діяльність дає значну користь і в економічному плані, і в медійному, у просуванні міста.

МАРШРУТКИ. МОСТОПЕРЕХІД

Повернемось до налагодження роботи громадського транспорту. Як саме Ви плануєте вирішувати цю проблему? Лише зупинок недостатньо. Це з ненормально, коли опів на дев’яту в місті вже неможна нікуди виїхати.

А ось як Ви зробите з нашої розмови інтерв’ю? Мабуть є певні методи, бо Ви – спеціаліст у своїй справі. Я – спеціаліст в організаційних напрямках, інженер. Технар. Технічні, організаційні моменти – це моя робота. За годину зроблю те, що інший за рік не зможе. Це образно, але правда. Згоден, що лише облаштуванням зупинок та оновленням рухомого складу пасажирського автотранспорту питання не вирішити остаточно.

Має бути комплексний системний підхід. Основою якісного обслуговування у пасажирських перевезеннях є дисципліна водіїв і всіх тих, хто цей процес забезпечує. А яким чином можна велику кількість транспортних засобів і водіїв проконтролювати? Шлях єдиний – диспетчеризація.

Апробована технологія там, де є якісні послуги. Карти, зв’язок, GPS-навігатори, зараз це все доступно. І ми в 2010-2011 році розпочинали її запроваджувати. Все втрачено за ці роки. Та й перевізники не дуже прагнуть контролю. Але я знаю, як їх змусити, «хочуть-не хочуть, а буде».

Наболіле питання для Таврійського та ХБК – мостоперехід.

Я його почав – я його й добудую! Ідея мостопереходу була закладена в генеральному плані ще у 80-ті роки, після розпаду СРСР підзабулася. І з оновленням генерального плану міста у 2003 році ми його до цього плану включили. Потім перепроектували. Мостоперехід будується за нашим проектом, на який на той час витратили 3 млн грн – дуже великі гроші.

На будівництві мостопереходу

Проект розроблявся десь півтора року Київським інститутом. Було непросто. Але я виходив з того, що на майбутнє це треба робити. І як показала практика, мостоперехід вкрай необхідний. А як багато було скепсису… Але я візьму на себе відповідальність і його добудую. Бо мостоперехід потрібен. Розмов і далі багато. Проте мене це не турбує і турбувати не буде. Мене турбуватиме лише питання добудови, введення в експлуатацію і стабільне функціонування мостопереходу на користь херсонцям.

ПОЛІТИЧНІ КОНКУРЕНТИ

Кого Ви вважаєте головним своїм конкурентом на виборах?

Брудні технології, які може застосовувати будь-хто.

Які Ваші взаємовідносини з ОПЗЖ?

Робочі, нормальні, спокійні. В мене з усіма добрі відносини. Я чітко знаю, що міський голова є об’єднуючою фігурою, дипломатом, перемовником. Це його обов’язок – об’єднати різних за політичними поглядами людей навколо однієї ідеї. З доброю ідеєю погодяться всі. Може про методи реалізації можуть сперечатись, але не з ідеєю.

ПРО МЕРІВ

Чи є в Україні мер, в якого можна повчитися, перейняти досвід, який Вам імпонує?

Мені подобаються ті мери, які не звертають уваги на критику і (давайте будемо відвертими) часто-густо на бруд, а роблять свою справу. І я знаю, що бруд ллють на будь-якого мера, навіть, дуже ефективного. Всіх мерів постійно критикують. І в цьому заслуга демократії, не дають спочивати на лаврах. Хоча, якщо відверто, коли працюєш, спочивати немає коли.

Але є хоча б один мер, в якого можна чогось повчитись?

Так, звичайно … і не один. Я нещодавно їздив до Бердянська, через Мелітополь. Здивований добрим станом міста. Дороги прибрані, пилюки немає, бордюри не побиті, прилегла територія до дороги із засіяною травою, опори освітлення сучасні, світлофорні об’єкти акуратні. Куди не глянеш – око радіє. Оце приклад хорошої роботи мера. До речі, мер Мелітополя, обраний депутатом Верховної Ради, після себе залишив людину, яка працювала поруч і продовжує все те, що він робив. Дуже добрі слова можу сказати про мера Ізмаїла. Ізмаїл з «не дуже чистого міста» за одну чи півтори його каденції став чистим, привабливим, зразковим. А з великих міст можу назвати два – Харків і Одеса, Кернес і Труханов. Що б про них не говорили, думаю, якщо вони підуть на вибори, виграють у першому турі – що один, що другий. Там альтернативи немає, люди бачать їхню роботу. І без політики.

МОЯ МРІЯ, ЩОБ ЛЮДИ ПІСЛЯ ДЕКІЛЬКОХ РОКІВ СКАЗАЛИ: МОЛОДЕЦЬ САЛЬДО! ЗНОВ НАВІВ ПОРЯДОК!

Які помилки Ви робили, про які можливо жалкуєте і що б Ви не робили, якби можна було повернути час?

Покажіть мені людину, яка жодного разу не помилялася, і я покажу вам людину, яка нічого не досягла. Хто постійно працює, не застрахований від помилки. І це нормально. Тільки помилки не мають викликати розпач, а просто повинні підказувати, чого не треба більше робити. Тому, якщо говорити про місто, я мабуть не дав би зараз можливість змінити проектні рішення по ТРЦ «Суворовський». Однозначно ні.

Помилка була в тому, що треба було «кістьми лягти» і не дати перепроектувати цей проект до того стану, яким він є зараз. Але тиск з боку тодішньої обласної влади був дуже великий. Запевняли, що це економічно виправдано, що треба більше торговельних та інших майданчиків. І містобудівна рада прийняла це рішення, не я один.. Архітектором цього проекту є дружина Ходіна – Молчанова, їх проектне бюро. Вони зараз тихесенько собі мовчать. Помилка наша загальна. Я її визнаю, а чи визнають вони? Не знаю. Запитайте.

Перший варіант ТРЦ «Суворовський»

Ще одна помилка – це коли, йдучи до Верховної Ради, не підготував собі достойну заміну. Тому виправлю її обов’язково сам, поверну місту порядок, поверну Херсон до розвитку.

А що б ви повторили?

Капітальний ремонт всіх автошляхів міста, дорожнього покриття із заміною підземних комунікацій. І не повторив би, а продовжив. Щоб було зроблено, як колись на площі Перемоги. 10 років стоїть, всі гарантійні терміни відпрацювало. А скільки перепонів мені тоді чинили, як кричав Богданов (Віталій Богданов, депутат міськради – ред.) мовляв, навіщо на одну площу, давайте по всьому місту зробимо ямковий ремонт. Ну робить нинішня влада ямкові ремонти останні 5 років. І що? Латання одних і тих самих ям.

За тією ж технологією зроблена частина дороги на Перекопській (біля Ювілейного і далі). Зроблено серйозно, тому й функціонує до сьогодні.

Ремонт площі Перемоги

Тому, якщо повернутися до моєї програми реконструкції, будівництва і утримання дорожнього господарства, це не тільки дорожнє покриття. Це і бордюри, і місця розворотів, на яких є дуже велике навантаження – з Ушакова на Соборну, з Ушакова на Перекопську. Ці місця постійно продавлені і потребують реконструкції саме за новітньою технологією. І тоді не буде цієї гойдалки в автобусі, чи тролейбусі, коли люди травмуються.

Ремонт площі Перемоги

Це моя болюча тема, мої колишні напрацювання. А болюча тому, що не те, що розвивати, утримувати у нормальному стані зроблене не змогли прийдешні керівники. Але є й нові ідеї. План з усіх питань, що турбують херсонців. Поки не буду його озвучувати. Але впевнений на всі 100, що цей план значній більшості мешканців Херсона сподобається.

Про мрію. Нещодавно у Фейсбуці прочитав, що у Володимира Сальдо є мрія. Правду пишуть?

Правду. Я б не сказав, що це мрія, це мета. Для себе – реалізувати внутрішнє прагнення жити в гарному місці. Коли навколо гарно, тоді й жити хочеться. Просто хочеться жити у щасливому місті з його щасливими мешканцями. Тому моя мрія, щоб люди після декількох років сказали: молодець Сальдо! Знов навів порядок!

Спілкувався Тарас Бузак