Великоолександрівська ГЕС. Історія будівництва

09.11.2017
2311

Великоолександрівська ГЕС – перша на Херсонщині електростанція для потреб сільського господарства, переробної промисловості, іригації земель.


Вона будувалася з метою поливання городів-блукви площею 230 десятин із радіусом 5-6 верств, обслуговування мукомельних млинів Великої Олександрівки та освітлення трьох розташованих поблизу сіл кількістю 2150 дворів.

23 лютого 1924 року на засіданні Великоолександрівської районної ради розглядалося питання про будівництво невеликої електростанції для сільського господарства. У постанові зазначалося, що необхідно виписати прейскуранти та точні відомості стосовно способу придбання всіх необхідних матеріалів для невеликої електричної станції.

У звіті Херсонського окрвиконкому за липень-вересень 1926 року говорилося, що Президія Окрвиконкому визнала можливим будування гідроелектростанції біля В.Олександрівки на 150 кінських сил і тепловим резервом-газогенератором на 90 кінських сил.

З метою попередньої підготовки будівництва було вирішено обстежити та вибрати місце спорудження греблі та приступити до проектування греблі, приміщення станції та складання кошторису.


Президія Окрвиконкому доручила Окрплану терміново розпочати переговори з Акційним Товариством «Електрика», Сільстроєм та Електробанком, заручившись підтримкою Бюро Електроплану Південно-Західної України про відпуск кредитів. Виходячи з того, що станція повинна була бути головним фактором меліорації президія Окрвиконкому ухвалила клопотати перед Наркомземом, щоб 19000 крб., які видані ним на іригації в районі Великої Олександрівки, були віднесені на рахунок електростанції та доасигнувати ще 21000 крб. через широкий обсяг блуквених земель цією станцією.

Було вирішено здійснювати проектування станції, складання кошторису та проведення переговорів такими темпами, щоб восени розпочати роботи зі спорудження електростанції.

Планувалося, що примірна вартість обладнання всього гідроелектричного спорудження з мережею становитиме біля 200000 крб.

У серпні 1927 року райвиконкомом було направлено листа всім сільрадам з проханням розвернути роботу серед населення з надання допомоги у будівництві гідроелектростанції у зв’язку з тим, що приступають до її будівництва. У листі пропонувалося організувати сільські комісії сприяння будування Інгулбуду; розробити заходи, щоб не залишалося жодного селянина, який не брав би участі у будівництві; організувати допомогу селян підводами по доставці каменю, піску, вапняку; широко популяризувати серед населення значення гідроелектростанції та іригації земель. Перед Великоолександрів-ською сільрадою ставилося завдання негайно відвести місця для зберігання матеріалів, лісу, цементу та інших будівельних матеріалів.

Будівництво ГЕС здійснювалося у дуже тяжких умовах, роботи проводилися в дві-три зміни. Довелося переробити попередній кошторис, враховуючи, що роботи проводилися в зимовий період. Але незважаючи ні на що завдання щодо пуску току до 1 травня 1928 року було виконано.

7 травня 1928 року була прийнята постанова президії Херсонського окрвиконкому про початок експлуатування Великоолександрівської гідроелектростанції. У цій же постанові пропонувалося Окрмісцгоспу за погодженням з Великоолександрівським райвиконкомом негайно вирішити питання про призначення завідателя Інгульської гідроелектростанції.

У березні 1944 року при відступі німецьких загарбників було підірвано греблю ГЕС, в результаті чого район лишився можливості користуватися дешевою електроенергією.

З метою відновлення греблі та використання електроенергії ГЕС Херсонський обласний виконком Ради депутатів трудящих 8 серпня 1947 року прийняв рішення про відновлення греблі у Великій Олександрівці. У 1948 році був отриманий титульний список капітальних робіт на суму 20 тис. крб., але кошти не були використані через те, що проект неодноразово переглядався та перескладався. Тому в травні 1949 року головою Великоолександрівської ради депутатів трудящих І. Німчуком та директором електростанції Й. Беньковським було направлено листа до Міністерства комунального господарства УРСР щодо стану робіт на електростанції та сприяння у вирішенні питання про виготовлення технічного проекту та кошторису, прискорення їх розгляду та затвердження.

У 1950-ті роки Великоолександрівська електростанція була законсервована у зв’язку з введенням в експлуатацію Каховської ГЕС.


Сучасне фото

При підготовці статті використані архівні документи із фондів державного архіву Херсонської області. З копіями архівних документів з історії Великоолександрівської гідроелектростанції можливо ознайомитися в архівному секторі районної державної адміністрації.