“Велике будівництво” чи “Велике крадівництво”?

14.05.2021
388

Приїздив до Нової Каховки голова облдержадміністраіції Козир та окрім низки заходів ще й провів нараду щодо реалізації проекту “Будівництво Центру Олімпійських видів спорту “Н20 Нова Каховка”.

Та на сам об’єкт, де планується це “величезне будівництво” не поїхав дивитися, хоча це було й заплановано. Майже психанув. Чому? А тому, що замовники цього “Н20” – Новокаховський міськвиконком – був чи не в повному складі. Автор проекту приїхав з Києва. А ось переможець тендеру на будівництво “Н20” столічна фірма ТОВ «Абсолют-Клімат» цю нараду проігнорувала.

І це просто нонсенс, адже саме ця фірма трохи більше місяця тому виграла тендер вартістю в 422 млн грн. При цьому система на тендер не допустили новокаховську будівельну фірму “Олеся”, бо вона вказала гарантію на будівництво 10 років, а переможець – 20 років. При цьому до “Олесі” ще й доколебалися, що в тендерній документації вказала неправильний строк дії тендерної пропозиції 120 днів замість 120 робочих днів. Отже, перемогла ТОВ “Абсолют-Клімат”, яка запропонувала збудувати “Н20” за вартістю на третину меншу (!) аніж виставляв замовник – 298,9 млн грн. Це здивувало фахівців та антикорупційні ЗМІ. Тому покопирсатися в дос’є ТОВ “Абсолют-Клімат” вирішила програма “Наші гроші” та знайшла там чимало цікавих фактів (посилання – в першому коменті).

Є така схема у “брудних” переможців багатомільйонних тендерів: виграти будь за що, занизити майже до нуля вартість, а коли почнеться будівництво чи надання послуг – будуть викручувати руки замовнику додатковими угодами. Часто-густо такі перможці діють у змові із замовником аби попиляти доволі смачний багатомільйонний бюджет. Проте, не пойман – не вор.

Рік тому в Нову Каховку приїджав президент Зеленський, якого місцеві можновладці переконували в життєздатності такого амбіційного проекту “Н20” – басейном та багатофункціональним залом в 400-ах метрах від Дніпра. А ще поруч планується аквапарк побудувати для дітлахів та родин. Проект потрапив до держпрограми “велике будівництво”. Минулого року об’явили тендер, але 29 грудня переможця так і не виявили. Повторний конкурс виграла ця сумнозвісна фірма ТОВ “Абсолют-Клімат”. А тепер вона просто забила болт на спілкування із замовником та контролюючим органом – облдержадміністрацією? Щось тут не тоє…

А тепер ще краплина дьогтю до амбіційної бочки меду під назвою “Н20”. Ось я особисто не вірю в світле майбутнє цього проекту. Від слова “зовсім”. В Херсоні на початку 90-х рр на вул Перекопській біля стадіону “Кристал” був довгобуд – центр водних видів спорту – готовність якого оцінювалась десь на 80%. І запустити його в експлуатацію не змогла а ні область, а ні зусилля тодішнього представника Національного Олімпійського Комітету на Херсонщині Пострехін, багаторазовий Олімпійський чемпіон. Бо фахівці порахували: грошей на утримання басейну має піти сила – силенна, тому вирішили, що “овчинка выделки не стоит”. А в Новій Каховці, мабуть, вода копійчана та є якась бізнесова таємниця, яка дозволить “Н20” не тільки побудувати, а ще й утримувати.

Боюся, що ларчик тут відчиняється просто. “Велике будівництво” може й розпочнеться. Але скоро бюджетні гроші закінчаться. Проект перейде в стадію “довгобуду”. Його заморозять. А потім площу в 18 га поступово роздадуть під котеджне містечко чи таунхаусу. Таких прикладів в Новій Каховці, на жаль, чимало. І, до речі, на тому самому місці в 2007-му році можновладці планували побудувати разом із “Теніс-сервіс клубом” п’ятизіркові корти, вертолітний майданчик, готель і… теж котеджики. Але тоді карта трохи лягла не так, як гадалося, тому тенісний проект прикрили. А через 10 років на тому самому місці народився водно-амбіційний проект “Н20″…

Ось і запитую риторично – це все ж таки справді “велике будівництво” чи “велика крадівництво”?

Sergiy Tsyhipa