Такий близький і далекий Крим

30.11.2021
1807

«Росія намагається перетворити Чорне море в своє внутрішнє озеро», «Крим, це не тільки форпост російської армії це інструмент щоб тиснути на світ». «Росія хоче таких відносин з Заходом, які були за часів Радянського Союзу» – це цитати Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова.

Рефат Чубаров

Про анексію Криму, історію кримсько-татарської проблеми, кримську платформу, та шляхи повернення півострова спілкувалися регіональні журналісти з паном Рефатом під час медіалабораторії, яка відбулася в середині вересня в Києві і проходила в рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру міжнародного розвитку”.

Гострі питання і доволі неочікувані відповіді, інколи емоційні, інколи досить відверті. Всі деталі у відео:

Захоплення Криму сталося у спосіб який не був викликаний відкритим військовим протистоянням

Далі, коли українське суспільство змогло зрозуміти, що коїться та згуртуватися і знайти певне рішення для свого захисту. Особливо добробати. Вважає Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Тому, коли Росія пішла на інші області країни, то там почалося пряме військове протистояння, оскільки українці вже розпочали захищати свою землю і в тому числі зброєю. В Криму такого не сталося в силу того, що все відбувалося дуже швидко і військові, правоохоронні органи виявилися нездатними виконувати свої повноваження.

Чому нас має турбувати ця Кримська трагедія?

На думку пана Чубарова Незалежність має захищатися громадянами України у будь який спосіб, а держава має готувати своїх громадян зі зброєю захищати свій суверенітет.

Але в нашій ситуації у 2014 році, ті хто за своїми повноваженнями повинні були це робити, вони цього не зробили. На одному з круглих столів по темі Криму один з військових відверто сказав-Ми не готові були стріляти в росіян. Він каже правду! Але є друга частина правди, як би тоді замість росіян були інші загарбники я думаю, що українські військові стріляли б. Але щодо росіян діяла міфологема, що то брати.

Хоча хто перетинає твій кордон зі зброєю, то стріляй там немає братів. Це перший висновок і урок який ми маємо взяти всі з цієї кримської ситуації

На питання наступу окупаційних військ з боку окупованого Криму на територію України, пан Чубаров відповів наступним чином:

Якщо Росія захоче розпочати військові дії з боку Криму, то зрозуміло, що вони звідти підуть, але наші військові до цього готуються.
Слова керівника Меджлісу про готовність наших збройних сил, підтверджують і останні заяви міністра оборони і начальника Генерального штабу.

Розмови з журналістами

Радянський Крим був «міграційним насосом»

На думку пана Чубарова, Крим за радянських часів був таким собі «міграційним насосом», весь час оновлювався склад населення півострова за рахунок людей з різних регіонів СРСР. Але для самих кримських-татар була сувора заборона повертатися, а ті, хто наважувався повернутися, то їх знов «викидували» звідти.

«Одним з таких місць куди Радянська влада «викидувала» кримських татар була Новоолексіївка, Генічеського району, що на Херсонщині З іншого боку це був Краснодарський край»,- зазначив Рефат Чубаров.

Нагадаємо, що вже багато років, після окупації Криму в Україні точаться розмови, що створення кримськотатарської автономії з центром в одному з населених пунктів Херсонщини і закріплення цього статусу в Конституції України.

Так, ще у 2017 році в інтерв’ю виданню Радіо Свобода Рефат Чубаров заявив, що Кримськотатарська національна автономія – ключ до повернення Криму.

«Це не лише для того, аби відновити справедливість по відношенню до кримських татар, але це і задля того, щоб Україна отримала ключ щодо повернення Криму – це право корінного народу на самовизначення. Кримські татари говорять про самовизначення в українській державі, і це обов’язково буде враховано, коли вже буде остаточне вирішення майбутньої долі Криму.»,- зазначив тоді Рефат Чубаров.

В свою чергу, Голова Херсонського міського Меджлісу кримськотатарського народу Ібрагім Сулейманов вважає, що Кримськотатарська автономія, як форма політичного або адміністративного утворення, можлива виключно на території півострова Крим.

Ібрагім Сулейманов

Надалі Ібрагім Сулейманов зазначає:

І хоча Кримське ханство в Середні століття розташовувалось в тому числі і на теренах сучасної лівобережної України, історична батьківщина кримських татар є, все ж таки, саме Кримський півострів. Думаю на даний момент, розмови про утворення на території Херсонської області окремої автономної одиниці, не мають жодного шансу навіть для обговорення. Інша справа, коли мова йде про компактні поселення. Я прихильник такого способу життя, тому що тільки в щоденному побуті, щоденному спілкуванні та у системі де значну частину в населеному пункті складають представники одного народу, можливо зберегти власну самобутність та культуру.

І це не мої припущення, це доведені дослідженнями та фактами речі. В сучасному світі менший народ розчинається в більшому і через короткий проміжок часу зникає назавжди. Мені не хотілось би, щоб кримськотатарський народ, якого Росія, а потім і СРСР, системно протягом 300 років вирішувала «кримськотатарську проблему», шляхом винищення народу, розчинився в сучасному світі саме зараз, коли РФ знову робить все щоб кримські татари намагалися виїхати з Криму або розчинилися в російській гібридній популяції єдиного російського народу. І саме тому, я за те, щоб такі поселення були. Вони, до речі існують і зараз. Це Новоолексіївка, Генічеськ, Новотроїцьк – поселення, де звісно не більшість, але велику частину складають саме кримські татари.

Невинні люди сприяли окупації Криму з боку Росії

Дуже делікатна тема присвячена ролі місцевого населення у сприянні окупації Криму з боку Російської Федерації.

Рефат Чубаров зазначив, що члени Меджлісу не можуть поїхати до Криму, там помирають їх батьки, а вони не можуть їх поховати, бо їх переслідують каральні органи окупантів.

«В нас багато людей, які не можуть поїхати в Крим, багато людей які живуть за межами свого дому»,- наголосив пан Рефат.

І ми звинувачуємо не тільки Путіна, а і кожного росіянина, які скориставшись ситуацією, що російська влада захопила Крим і вони приїхали колонізувати нашу землю. Вони винні!

Щодо деокупації Криму

З цього приводу є різні думки, наголошує пан Чубаров. Як що проаналізувати інформаційне поле України, публічні виступи українських політиків то обов’язково прийдете до висновків, що частина публічних людей в Україні продовжують ту політику, яка може розширити сприятливі умови для того щоб Росія захоплювала і далі українську територію.

На думку голови Херсонського міського Меджлісу кримськотатарського народу Ібрагіма Сулейманова проблема переселенців в Україні не вирішується.

«Ті хто вимушено залишив свої дома не отримали і на йоту компенсації за свої страждання. Всі без винятку вимушені були шукати нову долю і якщо хто і досяг успіхів, то завдяки своєму розуму та підтримки рідних та друзів на материку. Це моє переконання і це спостереження за знайомими які пройшли через цей ад»,- зазначає Ібрагім Сулейманов.

У коментарі виданню НОВАМЕДІА він зазначив наступне:

Потрібно розуміти, що кожен з нас, як громадянин, делегує повноваження державі на захист від збройної агресії, на справедливий суд, на безпеку, на організацію праці, творення Законів та інш. За це ми підтримуємо державу своїми податками. Це дуже спрощено звичайно. Так от, всі ці люди платили податки та були впевнені, що держава їх захистить від свавілля іноземців. А вийшло так, що не змогла…, і саме тому, держава зобов’язана цим людям допомагати набагато більше, ніж це є зараз.

Я вже не кажу на бюрократичні перепони, з якими доводиться стикатися тим мешканцям Криму, хто відвідує материнську територію навіть для отримання адміністративних послуг. Тільки минулого місяця мешканці Криму були визнані резидентами України, а до цього вони вважалися не резидентами. І для такого очевидного, логічного, людського кроку, державі потрібно було цілих вісім років! Мабуть, лише один цей факт більше розповість про стан справ з переселенцями, ніж ще сто моїх слів.

Голова Херсонської ОДА в 2016-2019 роках Андрій Гордєєв вважає, що реінтеграція Криму це доволі складний процес і всеохоплюючий. І він має бути людиноцентристським.

адмінмежа

І він має починатися передусім з економічного росту самої України, і як наслідок направлення успіху на кримчан. В усіх сферах. Це і ріст заробітних плат і пенсій, створення нових робочих місць, притік інвестицій.

Андрій Гордєєв зазначає, що саме це й було наше пріоритетне завдання в роки, коли я керував Херсонською ОДА. Він розповідає, що його команда за три роки залучила на Херсонщину близько 3 млрд доларів інвестицій, створила більше 1500 робочих місць.

Щоб «витягувати» з пропагандистського впливу передусім молодь, ми з народним депутатом Олександром Співаковським розробили і протягнули закон про безбар’єрне і безкоштовне навчання у ВУЗах дітей з окупованих територій, і ця програма успішно працює.

Наступним кроком було спорудження гідних пунктів перетину з окупованою територію. Ми визначили місця і розробили проекти КПВВ з урахування медичних центрів і музеїв окупації. Реінтеграційні процеси мають орієнтуватися на людей різних верств: молоді – навчання, пенсіонерам – лікування, бізнесменам – умови, морякам – документи визнані у світі і тд.

Дамба

Не секрет, що і окупована влада спільно з ФСБ, впливає на розвиток нашого регіону. Їх задача максимально «обезлюдити» наш регіон соціально і економічно активними людьми щоб не було кому протистояти можливій подальшій окупації.

І саме тому ми виступили з ініціативою створення вільної економічної зони навколо окупованих територій з державним страхуванням бізнесу і реальними стимулами для притоку інвестицій. На нас виходили бізнесмени з Криму, хотіли переїхати саме на Херсонщину займатися бізнесом.

І це можливо, ілюстраційним прикладом є близько 2-х млрд доларів у вітропарки на межі з окупованим Кримом.

Можна також згадати і ініціативу щодо перенесення медичного університету з Криму до Херсона. Перенести університет не вдалося, але ми зробили медичний факультет на базі ХДУ. А в народі всі його називають кримським…

Цікавим є досвід організації концертів на межі з Кримом, так звана культурна реінтеграція. На концерт гурту БУМБОКС був хороший ажіотаж кримчан, на жаль сам концерт відбувався у будній день, і окупаційна влада вживала агресивних заходів по недопущенню людей на концерт. Також Чорноморські ігри, де виступали діти з Криму, і їх чув весь світ.

Андрій Гордєєв також зазначив наступне:

Нещодавно було свято працівників телерадіо сфери. Згадалося як в літку 2016 року ми встановлювали перший радіопередавач на Крим і Генічеський район, не могли піймати сигнал і бігали з тарілкою по всій території радіовежі, навіть священнику телефонували щоб помолився.

Телевежа на Чонгарі

Ну а потім, вже спорудження за кошти інвесторів 120 метрової вежі, ліцензії на радіочастоти і трансляція на Крим і прилеглі райони Херсонщини. А також збільшення висоти, і відповідно охоплення, радіовежі в Чаплинці тощо.

«Варто пригадати й екологічну катастрофу, яку нам завдав завод ТИТАН»,- наголосив пан Гордєєв.

Тоді, так звана влада Криму намагалася перевести проблему кислотних викидів на Україну, звинувачуючи у відсутності води з північною-кримського каналу, але ми довели, що викиди сталися в результаті техногенного вибуху на самому заводі, і відповідно проводили широку роз’яснювальну роботу.

«На жаль, у порядку денному реінтеграції Криму чутно лише кримських татар. Таке враження, що українська влада змирилася з окупацією Криму і опустила руки.»,-говорить Андрій Гордєєв.

Він також зауважив наступне:

І це не правильно! Можливо це і банально, але тільки разом можна досягти успіху. Має бути спільна державна програма, де будуть конкретні кроки, строки, виконавці, бюджет.

«Ніхто не каже, що шлях буде легкий і швидкий! Але кожного дня треба крокувати»,- наголосив Гордєєв.

Тарас Бузак