Скільки коштує земля у пострадянських країнах?

26.08.2019
327

У цьому році ми обов’язково проведемо земельну реформу, що вже наступного року дозволить створити ринок землі в 40 мільйонів га;, – заявив нещодавно Президент України Володимир Зеленський , анонсуючи проведення земельної реформи.

Як країни, що утворились після розпаду СРСР, пройшли шлях впровадження земельної реформи, чи працює ринок землі, які результати і яку ціну на землю вони нині мають аналізували фахівці аналітичного центру EasyBusiness *.

З країн, які було обрано до фокус-груп**, найвища ціна на землю сформувалась в Естонії ($5 тис/га), Вірменії ($2,8 тис/га) та Литві ($2,2 тис/га). Найнижча ціна – в Казахстані ($0,4 тис/га), Азербайджані ($1 тис/га) та РосійськійФедерації ($1,15 тис/га).


Якою буде ціна на землю після скасування мораторію в Україні?

Наразі, обертаючись на тіньовому ринку, с/г земля, що офіційно знаходиться під мораторієм, коштує близько 36,2 тис. грн./га (близько $1,4 тис.), причому з 2016 року її ціна (в реальному вираженні) падала і знизилась на 25%.

За умови впровадження вільного ринку землі, за розрахунками експертів, ціна поступово зростатиме і за декілька років може становити $2,8-2,9 тис . за га.

Якою саме вона буде, – багато в чому залежить від обраної моделі ринку (над цим наразі точаться активні дискусії ), адже на вартість землі безпосередньо впливатиме наявність/відсутність ряду обмежень: хто отримає право купувати землю, якими мають бути обмеження по концентрації земель, чи варто на першому етапі виставляти на продаж тільки державні землі, чи мають отримати право купувати землю іноземці?

Економічне моделювання та аналіз міжнародного досвіду дають підстави говорити, що обмеження та заборони в цілому стримують розвиток ринку, конкуренцію та зростання ціни на землю.

Натомість чим менше обмежень, – тим активніше розвивається ринок, тим вища вартість землі. Україна не єдина держава, в якій коли-небудь існував мораторій на продаж землі с/г призначення і подібна проблема є притаманною для більшості «перехідних країн».

Проте аналіз міжнародного досвіду підтверджує, що, не зважаючи на притаманні кожній країні унікальні особливості впровадження реформи, реальний ефект від різного роду обмежень на ринку землі зазвичай сильно відрізняється (і є нижчим) від очікуваного ефекту.

Чим більше обмежень — тим нижчою буде ціна земельних паїв (і, як наслідок, розмір орендної плати за неї). Натомість вільне функціонування ринку сприятиме значному зростанню ціни на землю, із його запровадженням власники зможуть не тільки продавати/купувати землю, а й отримувати ринкову ціну за неї.