Російські олігархи та енергетичні мережі окупованих територій

29.06.2022
381

Днями з’явилася інформації про наміри севастопольської «адміністрації» окупантів «викупити» так зване «товариство з обмеженою відповідальністю» «Севастопольенерго» у «приватних власників».

Як повідомляють підконтрольні окупантам «медіа» українська енергетична компанія «Севастопольенерго» нібито «належала одній з найпотужніших в Україні електроенергетичних груп, власниками якої були депутат державної думи Олександр Бабаков та президент футбольного клубу ЦСКА Євген Гінер», повідомляє сайт ГО АРК

При цьому констатується, що злочинна «перереєстрація» «Севастопольенерго» у «реєстри» окупантів відбулася «тільки» у 2017 році та що до 11 лютого 2022 року «засновником» фірми був заявлений Євген Бочаров, а «директором» став Ігор Дуравкін.

У 2015 році «Радіо Свобода» повідомляло, що українська компанія ПАТ «Енергетична компанія «Севастопольенерго» змінило юридичну адресу та замість Криму зареєструвалося у Херсоні, а у Севастополі збори акціонерів нібито вирішили утворити його «філію».

Додавалося, що станом на той час «Севастопольенерго» було підконтрольне компанії «VS Energy International N.V.», яка володіла низкою обласних енергокомпаній України; «Радіо Свобода» також відносило «Севастопольенерго» до сфери контролю Олександра Бабакова.

Згідно офіційних реєстрів наразі ПАТ «Енергетична компанія «Севастопольенерго» зареєстрована у місті Вишневому Київської області, аналіз оприлюднених документів компанії свідчить що з 2011 до 2019 року загальні збори її акціонерів проводили одні й ті самі люди, прикладом Юрій Соловйов.

Станом на 2013 рік повідомлялося про власність акцій «Севастопольенерго» компаніям ТОВ «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна», та згаданій «VS Energy International N.V.».

Наразі українські реєстри надають подібні відомості та вказують, що кінцевими бенефіціарами ПАТ «Енергетична компанія «Севастопольенерго» нібито є Марина Ярославська та Олег Сізерман з Берліну, а також Альтбергс Артурс, Вігантс Валтс та Дамбінс Віліс з Латвії.

Цікаве, що на українських сайтах компаній групи «VS Energy» «Севастопольенерго» наразі прямо не згадується, але визнається контроль над компаніями «Житомиробленерго», «Кіровоградобленерго», та «Рівнеобленерго», «Чернівціобленерго» та «Херсонобленерго».

Щодо «Херсонобленерго» регіональні медіа Херсонщини давно та послідовно писали про його підконтрольність саме Олександру Бабакову, зокрема у вимірі невиконанні бізнесменом зобов’язань під час приватизації компанії.
Багаторічним директором «Херсонобленерго» був Ігор Сафронов, який став депутатом міської ради від «Партії Регіонів» але навіть ця одіозна структура виключила влітку 2013 року Сафронова «за порушення дисципліни». Втім після Революції Гідності та окупації Криму Сафронов знову став депутатом міської ради.

Примітно що під його керівництвом «Херсонобленерго» не лише постійно звітувало про «мільйонні збитки», але й у серпні 2014 року демонстративно оприлюднило через регіональне медіа «Мост» звіт про «постачання електроенергії» до підрозділів Збройних Сил України, розташованих біля окупованого Криму, якій містив точні локації та характеристики відповідних постачань.

Після початку масштабної російської агресії на сайті групи «VS Energy» було розміщене заяву про те що «група компаній та її акціонери», а саме згадані «бенефіціари» «Севастопольенерго» Віліс Дамбінс, Валтс Вігантс та Артурс Альбергс, Олег Сізерман та Марина Ярославська «висловлюють щиру повагу героїзму та згуртованості українського народу та Збройних сил України в боротьбі за європейське демократичне майбутнє».

Також у заяві вказане що згаданий вище президент футбольного клубу ЦСКА Євген Гінер «перестав бути акціонером групи у 2014 році як юридично, так і фактично», а «щодо Олександра Бабакова та Михайла Воєводіна, то вони ніколи не володіли акціями групи VS Energy».

Втім українські журналісти видань «Аргумент» та «Наші гроші» надають щодо групи компаній «VS Energy» геть іншу позицію.

Вони вказують що вказана колишня харків’янка Марина Ярославська є фактичною дружиною Євгена Гінера, що вони мають об’єкти спільної власності, такі як люксембурзька компанія «Karvis International SA» а раніше вони разом числилися бенефіціарами комбінату «Дніпроспецсталь».

Також станом на початок 2022 року вказані «німецькі та латвійські бенефіціари» «VS Energy» спільно із Євгеном Гінером володіли, як міноритарні акціонери, акціями українського «Першого інвестиційного банку». Усіх цих бенефіціарів медіа називають довіреними особами Олександра Бабакова.

Зокрема «Аргумент» вказує, що згадані Віліс Дамбінс та Валтс Вігантс є колишніми однокласниками, що після розпаду СРСР «контролювали» латвійський банк «Lainbanka», через який міністерство оборони росії здійснювало переводи пенсій відставним воєнним у країнах Балтії. Після 2015 року Віліс Дамбінс керував компанією «Financiere Egine», зареєстрованою у Люксембурзі та з офісом у Ризі, при чому до 2015 року директором цієї ж компанії був син Вадима Гінера, Євген.

Примітно, що у 2016 році про роль Віліса Дамбінса та Валтса Вігантса як підставних осіб Бабакова повідомляла навіть російська «Нова газета», із посиланнями на архів документів «Panama Papers» компанії-реєстратора «Mossack Fonseca».

За цими відомостями Віліс Дамбінс у 2016 році зустрічався за дорученням Бабакова із представниками французької партії «Національний фронт» Марін ле Пен, зокрема з депутатом Європейського парламенту Жан-Люком Шафгаузером. Вказаний Шафгаузер періодично отримував від структур очевидно підконтрольних Бабакову, де формальним «бенефіціаром» виступав той самий Дамбінс, кошти.

Зокрема офшорна компанія «Spencerdale Limited (BVI)» перевела декілька сотень тисяч євро – через люксембурзьку компанію «East West Communication Group» до структури Шафгаузера «Académie Européenne». При цьому Жан-Люк Шафгаузер відомий своїми протиправними проросійськими заявами щодо окупованого Криму та у 2017 році він злочинно відвідав фейковий «ІІІ Ялтинській міжнародний економічний форум».

За відомостями медіа саме через «Académie Européenne» структури Бабакова з 2014 року періодично фінансують партію Марін ле Пен а загаданий Віліс Дамбінс був зафіксований журналістами у Франції під час зустрічі з скарбником «Національного фронту» Ле-Пен, Валлераном де Сен-Жюстом.

Варто нагадати що з лютого 2022 року заступник голови державної думи росії, колишній кримінальний авторитет угрупування «Лужніковські» Олександр Бабаков «відзначився» й злочинними закликами щодо вбивства українських військовополонених, а також стосовно продовольчої блокади України.

Варто додати, що відповідна російська потужна фінансово-злочинна структура, повністю керована Кремлем та російськими спецслужбами, очевидно контролює обласні енергокомпанії не тільки у Чернівцях чи новоокупованому Херсоні.

Згадане фейкове «ТОВ» «Севастопольенерго», яке наразі так «хоче викупити» фейкова севастопольська «адміністрація» як вказане вище має «засновником» Євгена Євгеновича Бочарова, який, згідно «офіційних реєстрів» агресора народився у січня 1987 році в Липецьку та проживає у Москві.

Абсолютно тотожні анкетні дані має російський хокеїст Євген Бочаров, який грав у «Ак Барс», а тепер представляє «Автомобіліст». Навіть російські веб-ресурси не приховують, що цей Бочаров є особою, афільованою саме до Євгена Гінера та Олександра Бабакова.

Примітно що фейкова «адміністрація» Севастополя послідовно виступає у інтересах бенефіціарів «Севастопольенерго» не лише проти населення окупованого міста, але й у всіляких фейкових «судах та арбітражах» окупантів.

За таких умов очевидно що заяви про «викуп севастопольської компанії» є черговими спробами агресора приховати вплив згаданих «потужних бізнесменів» та російських спецслужб на енергетичний сектор України перед очевидними процесуальними наслідками для ділків з групи компаній «VS Energy».