Російська дезінформація як тривала загроза правам людини в Україні
У рамках співробітництва з органами ООН наша Асоціація спрямувала інформування про вплив дезінформації на реалізацію прав людини до Консультативного комітету Ради з прав людини на виконання резолюції Ради 55/10.
Про це повідомляє ГО «Асоціація реінтеграції Криму».
Консультативний комітет, що складається з 18 експертів, був створений для виконання функцій аналітичного центру Ради, а відповідний звіт про вплив дезінформації буде надано Раді на його 61-й сесії.
В інформуванні АРК, опублікованому зараз Консультативним комітетом, наголошується, що міждержавні конфлікти та відповідні військові дії майже завжди є предметом кампаній з дезінформації, але військова пропаганда, створена росією, прийняла тоталітарний вимір і стала не лише інструментом війни, але й формою масового порушення правами людини, «реабілітації» військових злочинів, агресії та геноциду, вчинених росією.
В інформуванні АРК вказувалося, що російська пропаганда має на меті дегуманізувати українців, спрощуючи для російських військ та найманців скоєння військових злочинів, і нагадувалося про зусилля нашої Асоціації у співпраці зі Спеціальним доповідачем ООН із сучасних форм расизму, відображених у доповідях, починаючи з A/HRC/50/61 2022 року, про те, що росія злочинно використала численні «виправдання» для своєї військової агресії проти України, зокрема, нібито «необхідність денацифікації України».
В інформуванні АРК нагадувалося про відповідні поправки до резолюцій Генасамблеї ООН 77/204 2022 року, 78/190 2023 року та 79/160 року 2024, в яких Асамблея «з тривогою зазначає, що рф намагалася виправдати свою територіальну агресію проти України уявним приводом викорінення неонацизму, і наголошує, що використання неонацизму як привід для виправдання територіальної агресії серйозно підриває справжні спроби боротьби з неонацизмом».
В інформуванні АРК наголошується, що негативний вплив російської військової пропаганди на права громадянського населення в Україні робить російські державні інформаційні джерела, механізми та політику схожими на інформаційну програму терористичної організації, оскільки така військова пропаганда має геноцидні риси та пряму мету — ліквідувати всі основні права українців, включаючи їхнє право на життя.
Також в інформуванні АРК нагадувалося, що російська військова пропаганда пов’язана зі злочинами проти колективних прав і сталого розвитку, з відповідними прикладами фейків, які розповсюджувалися росією, про руйнування греблі Каховської ГЕС у 2023 році і катастрофу з російськими танкерами «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239» у районі Керченської протоки у грудні 2024 року.
Також, як протидія російській пропаганді та пов’язаним з росією «кримінальним справам», ініційованим колаборантами, такими як Володимир Костянтинов та Юхим Фікс, були наведені приклади розгляду в українській юрисдикції справ про моральну шкоду, таких як справи 521/11949/24 та 758/978/20.
У заяві України Консультативному комітету щодо цих викликів наголошувалося, що на окупованих територіях росія активно поширює свою пропаганду, у тому числі дезінформацію про Україну та її політичне керівництво, а також просуває ідею «русского міра».
У заяві України було додано, що російська дезінформація є одним із найпотужніших інструментів у гібридній війні проти України. Вона прагне не лише підірвати моральний дух населення, а й дискредитувати Україну на міжнародному рівні, загострити внутрішні конфлікти та послабити здатність країни ефективно захищати себе.