Різноманітна Херсонщина: «Какая разніца», квартал і майдан

03.11.2021
2147

Херсонщина різноманітна. Гонорова, толерантна і в той же час – простакувата. Таку легко задурити і обікрасти. Особливо задурити інформаційно, нагодувавши «смачною» локшиною. Що споживають херсонці? Кому вірять? Кого дивляться та читають? Які соцмережі популярні у мешканців нашої області, а які не дуже? Хто ті блоггери кому довіряють херсонці? На ці та інші запитання спробуємо дізнатися разом з вами.

Телебачення

Мешканці Херсонщини найбільш дивляться три загальноукраїнські телеканали: 1+1, Україна та Інтер. Потім ідуть ICTV та СТБ. За ними всі інші телеканали. Такі дані були презентовані представниками ГО «Детектор медіа» та Групи з аналізу гібридних загроз: “Дезінформаційний ландшафт у східній та південній Україні: спільні наративи та джерела” під час медіалабораторії, яка відбулася в середині вересня в Києві і проходила в рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру міжнародного розвитку”. Спікерками тоді виступили Ксенія Ілюк, експертка, менеджерка проєктів ГО «Детектор медіа» та Олександра Цехановська, керівниця групи з аналізу гібридних загроз.


Перший висновок, який відверто проглядається в цій ситуації, що херсонці не дивляться інформаційні телеканали. Вони здебільшого споживають продукт, який розслабляє, смішить та відволікає. Середньостатистичний херсонець насолоджується кварталом, говорить Україна, музичними шоу, ніж програмами в яких виступають політики. Хоча, як нам усім відомо та зазначених каналах також присутні і політичні проєкти з дуже специфічними ведучими, темами, підходами та підбором гостей.

І як наслідок ось такі невтішні результати опитування жителів Херсонщини щодо подій на Майдані.

38,2% опитаних мешканців області вважають, що Євромайдан був народним протестом на підтримку європейського шляху розвитку;

33,8% опитаних мешканців області вважають, що Євромайдан бум місцем боротьби за владу антиросійських, націоналістичних сил за підтримки західних спецслужб;

27,9% мешканців Херсонщини заявили під час опитування, що їм важко сказати,, що таке був Євромайдан.

На питання, яка з 2 думок щодо подій на Євромайдані у 2013 році ближче до вашої, херсонці відповіли наступним чином:

40,9% заявили, що це було справедливе повстання народу проти диктатури;

43,9% опитаних херсонців вважають, що Євромайдан був незаконним державним переворотом;

4,2% опитаних сказали, що жодне з тверджень їм не підходе і 11% заявили, що їм важко визначитися.

Картина більш ніж красномовна. І дає чітку відповідь, чому партії антимайдану перемогли на Херсонщині і чому представники партії Слуга Народу, яка позиціонує себе як проєвропейську так легко пішли на домовленості з ОПЗЖ/ НТЖ, та вибудували коаліції в місцевих радах саме з представниками партій проросійського спрямування та ідеології антимайдану.


Ще один висновок: разом з чіткою поляризацією, що прослідковується в питанням мови, майдану та війни на Донбасі, росте категорія тих, хто не визначився. Питання відслідковується з 2015 року і цифра тих, хто не знає та не визначився постійно зростає.

Російська пропаганда і фейки

Згідно результатів дослідження ГО «Детектор медіа» та Групи з аналізу гібридних загроз “Дезінформаційний ландшафт у східній та південній Україні: спільні наративи та джерела” у соціальних мережах наявність та інтенсивність російських фейків та пропаганди напряму залежить від позиції місцевої еліти.


Інфографіка. Прихильність до російської пропаганди

Додаємо, що також від ставлення місцевої влади до ПЦУ та РПЦ в Україні залежить і активність або пасивність розповсюдження відвертої проросійської пропаганди. Так як дезінформатори намагаються довести, що ПЦУ є знаряддям боротьби українських або західних політиків проти Росії. Також дуже популярним і поширеним є наратив про «зовнішнє управління». Він стає дедалі популярнішим на Херсонщині. Особливо в херсонському сегменті соціальних мереж, в постах, коментарях тощо.

 

Ще одним характерним результатом цього опитування є наступний:

58% опитах мешканців півдня і сходу України дотримуються думки, що з 2014 року найважливіші рішення ухвалюються під тиском західних держав. Все це дуже добре лягає в канву російської пропаганди, про соросят, зовнішнє управління, ПЦУ агент ЦРУ і Держдепа тощо.

Основні наративи Росії про Україну
«В Україні громадянська війна»
«В Україні потужна русофобія»
«В Україні процвітає фашизм»
«Україна маріонетка Западу»
Наратив про зовнішнє управління.

Якими соцмережами та мессенджерами здебільшого користуються мешканці півдня та сходу України

Інформація є взагалі по регіону, але не думаю, що різниця в уподобаннях між областями буде дуже суттєвою.

І так. Серед представників усіх вікових категорій на першому місці за уподобаннями є Ю-туб, потім іде Вайбер і замикає трійку вподобань – Фейсбук. Більш детально можна подивитися у скрині.

Потім іде Інстаграм і Тік ТоК. Останній найбільш популярним є у віковій категорії – 18-29 років. Телеграм також користується популярністю переважно у молоді і тим у кого вік до 45 років. Цікаве спостереження: 70% тих, кому за 60 років взагалі не користуються ані соцмережами ані мессенджерами.

Взагалі, за результатами спостереження Телеграм став надзвичайно впливовим каналом поширення інформації. Він фактично переважив популярні колись в Україні російські соцмережі Вконтактє і Однокласнікі. Але від цього вплив Росії на інформаційну політику в Україні не зменшився. Так, згідно результатів дослідження 7% каналів, які мають охоплення понад 25 тис читачів – це повідомлення, в яких згадується Шарій.


Популярні політики, блоггери серед усіх мешканців України

Інстаграм на першому місце В. Зеленський, потім доктор Комаровський, Олена Зеленська, Сергій Притула, Анатолій Шарій тощо.

В YouTube  по Україні лідирують Комаровський, Шарій, Гордон. Серед херсонського сегменту користувачів YouTube попереду з великим відривом одіозний діяч проросійського спрямування Кирило Стрємоусов та канал Житель Лазурного.

Фейсбук. По Україні популярні політики, громадські діячі, волонтери тощо. По персоналіям, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Андрій Садовий, Сергій Притула, Дмитро Чекалкин тощо.

В херсонському сегменті користувачів цієї популярної соцмережі наступні вподобання: екс-голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, Херсонський міський голова Ігор Колихаєв, ректор ХДУ, депутат обласної ради від Європейської Солідарності Олександр Співаковський, все той же Кирило Стрємоусов і ще один колишній голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв, На хороших позиціях і колишній мер Херсона Володимир Сальдо.

Ось такі цікаві результати уподобань в Фейсбуці. Можна припустити, що мешканці Херсонщини все більше розчаровуються в діях сучасної влади і все більше повертають свої погляди до тих, хто керував областю і містом раніше. Виключенням є тільки Ігор Колихаєв.

 

Чим переймаються люди в регіонах?

Здебільшого людей цікавить і вони обговорюють «життєве і людське». Дослідження вказало на те, що є великий запит на локальну інформацію та локальні теми. «Децентралізація в соціальних мережах відбулася», і це є головним висновком дослідження. І таку ситуацію не треба вважати позитивним чи негативними трендом. Треба сприймати його як встановлений факт.

Серед найбільших проблем якими опікуються херсонці є пандемія COVID-19. Потім були повідомлення, які обговорювалися – це тема місцевих виборів та їх наслідків. Дуже актуальною і широко обговорюваною на Херсонщині є проблема окупованого Криму, тема подачі води окупантам, діяльність КПВВ на адміністративній меже тощо. Проблеми транспорту та транспортної інфраструктури. Відсутність маршрутів, погані маршрутки, дороги тощо. Тема туризму та відпочинку на морях. Децентралізація і кавуни.

Чинники які впливають на вразливість до дезінформації:

Рідна мова
Віросповідання
Вік
Економічні орієнтації

 

Висновки

Результати дослідження не дуже втішні для Херсонщини. «Какая разніца» – руліт! Треба проукраїнським силам об’єднуватися, ті, для кого Україна в серці і Крим-це Україна повинні розуміти, що зараз ми знаходимся в ситуації, яка навіть гірша ніж у 2014 році. Тоді вата була розгублена, зараз вона впевнено усілася у владних кабінетах.

Коаліції з ОПЗЖ в місцевих радах, депутати від партії медведчука на посадах в органах державної влади і такі факти не можуть не непокоїти. Сумно, але мусимо констатувати – реванш проросійських сил на Херсонщині відбувся.

І наші таврійські степи зараз знаходяться у стані хиткого балансу між тими, для кого Путін-хамло і тими, хто готовий зустрічати з хлібом/сіллю і в косоворотці його самого і його армію в якості «визволителів».

Тарас Бузак