Новорайський сільський голова Олександр Шокуров: У разі об’єднання всю відповідальність бере на себе сільський голова

06.04.2018
1680

29 квітня у Новорайській ОТГ (Бериславський район) відбудуться перші місцеві вибори. До Новорайської ОТГ входять населені пункти Новорайськой та Червономаяцької сільрад Бериславського району. Треба зауважити, що це перша об’єднана громада на території цього району.

«У 2015 році, коли розпочався досить складний , незрозумілий процес децентралізації. Коли тільки почали говорити про цю реформу, ми не розуміли скільки тут позитиву, скільки негативу. Що буде гарно,що буде погано», – говоре Новорайський сільський голова Олександр Шокуров.


Початок процесу

Я тоді назвав децентралізацію зняттям відповідальності перед своїм народом. На що мені тоді представники офісу реформ відповіли: так воно і є. Тільки мене поправили, що це не зняття відповідальності, а передача повноважень від держави  територіальним громадам по користуванню і саме головне, відповідальністю за свої населенні пункти, де вони проживають.

В свій час мною було прийняте рішення балотуватися на посаду сільського голови і ось я працюю в Новорайській громаді два роки і за ці роки я декілька раз розпочинав роботу по об’єднанню громад, але кожного разу знаходив дуже багато негативних прикладів створення ОТГ.

І весь час треба було зважувати на такий чинник, що в разі об’єднання всю відповідальність бере на себе сільський голова. Так в разі якщо все буде добре, то про них не забудуть і будуть згадувати, а якщо погано щось піде то їх звинуватять в усіх смертних гріхах на всю “оставшуюся жізнь”, що вони пішли на цей крок і повели за собою людей.

Тому, я довго не зважувався на цей крок щоб підняти за собою людей і повести. Але, коли ми обрахували всю економіку, то виявилось що іти однією громадою було б ідеально. Тобто ризикувати тільки самим. І самі б приймали рішення і самі б відповідали за себе . А не за інші громади. Це було б дуже гарно. Ми б давно це зробили, але законодавство не передбачає створення ОТГ на території однієї сільської ради, треба обов’язково брати з собою сусідів.


Об’єднання

Зрозуміло, що «пирогом» треба ділитися. У нас є гроші, є земля – а це головний чинник з якого отримують прибуток в селі, звісно якщо нею добре розпоряджаються, адекватно використовувати. Земельний податок, оренда землі, фіксований земельний податок – це ті кошти, які перераховують громаді і ця громада тоді буде мати право на життя.

Ми прийняли таке відповідальне рішення і запропонували Червономаяцькій сільській раді об’єднатися, отримали позитивну відповідь і почали в цьому напрямку працювати. Робота йшла гарно, люди з розумінням віднеслися, дуже підтримали, принаймні більшість адекватних людей, які читають, дивляться що відбувається в країні, цікавляться. Червоний Маяк також підтримав нашу ініціативу їх депутати підтримали нашу пропозицію. Ми почали цю роботу детально, обґрунтовано, з розрахунками, з економічним підходом.

Всю цю роботу розпочали наприкінці минулого року і якщо все буде гарно у квітні місяці відбудуться вбори. (ЦВК вже прийняла рішення і призначила перші місцеві вибори у Новорайській ОТГ на 29 квітня -редакція).

В першу чергу, окрім відповідальності за своїх людей, за всі об’єкти інфраструктури, за майбутній розвиток села, за стратегічний напрямок, економічний, сільськогосподарський ми розуміємо що “уходимо” з під впливу, контролю, допомоги районної влади, це також немаловажний чинник, коли ти сидиш в себе в кабінеті і за тебе щодня в районі все вирішують.

Зрозуміло, що зараз прийдеться все це робити самому разом зі своїми депутатами та громадою. Ми вже зараз проговорили з виконкомом з депутатським корпусом про майбутню структуру, про першочергові напрямки завдань, яким чином ми будемо виходити на рівень держави, закордонні інвестиційні програми, проекти, ми всі ці питання вже обговорили.


Земля та податки

Сьогодні вся законодавча база йде з розрахунку на ОТГ. Це і управління землею, які знаходяться за межами ОТГ. Це дуже важливе питання і це головна причина по якій треба йти на об’єднання. Ви ж бачили який спротив іде цьому процесу, деякі представники земельно-олігархічно-мафіозних кланів депутатів своїх повідкликали, щоб парламент не проголосував за цей закон.

Вони усі розуміють, що їх “заводи, пароходи” і так далі знаходяться за межами населених пунктів. При всій моїй повазі до пана Шапрана та його організації, але сьогодні усіма землями за межами населених пунктів розпоряджається одна організація – Держгеокадастр. І тому сьогодні всі розмови Прем’єр-міністра саме про передачу землі ОТГ, повторюся саме ОТГ, ні містам, ні селам ні селищам, а саме ОТГ. І це ще раз підтверджує, що ми зробили правильний вибір , пішли ми на нього “осознанно” і беремо на себе відповідальність.

Не може бути іншого варіанту, якщо сільгосппідприємство використовують землю за призначенням, отримують гарні врожаї, але все це збіжжя що вони вирощують, паливно-мастильні матеріали, вся техніка, якою вони обробляють землю, всі комбайни, трактори , великовантажні машини,  які завозять та вивозять – вони їздять по нашим дорогам, вони їх руйнують. Притому всі ці підприємства або фермерські господарства є справними платниками податків і зборів. В той же час село ніяким чином не може на це впливати, фіксований сільгоспподаток – десь 400 грн, земельний податок – десь 100 грн. Що це за податки, коли ми руйнуємо дороги, які вартують десятки, сотні мільйонів грн., а ми сплачуємо копійки до цієї самої ОТГ?

Ось тут і виникає питання, якщо підприємства своєю технікою наносять шкоду (зрозуміло, що вони не можуть все це завести або вивести літаком чи морем) А саме: пшеницю чи ячмінь, чи добрива. Зрозуміло, що вони повинні їздити дорогами,  але цими дорогами повинні опікуватися і тіж самі сільгоспвиробники. Дуже цікаво: в цьому році викупили 10 т холодного асфальту для ямкового ремонту доріг, але це піщинка. Ми почали вже цю роботу. Сільгосппідприємства відремонтували за свої кошти майже тисячу кв метрів доріг.


Це саме ті питання,  які можна врегульовувати самим ОТГ. Особливо тоді, коли ОТГ отримає право розпоряджатися землею за межами населених пунктів.

Ще є ПДФО – це також цікава фінансова складова, яка допомагатиме саме ОТГ. Після проведення реформи децентралізації та об’єднання громад, це дуже така цікава та суттєва допомога на селі. Чим більш працюючих людей на селі, тим більше ПДФО. Тобто, якщо ми будемо створювати робочі місця або сприяти їх створюванню, то ми будемо отримувати більше відрахувань до бюджету, а це інфраструктура, соціальні проекти та допомога. Це кошти, які підуть на розвиток громади.

Спілкувався Тарас Бузак