«Нова українська школа»: як зупинити операцію з ліквідації освітньої мережі?

19.10.2021
839

Про дітей і для дітей. Під такими гаслами останніми місяцями в країні проходять Регіональні форуми освітян. Дорослі обговорюють Національну стратегію розбудови безпечного та здорового освітнього середовища. Надають своє бачення з організації харчування в українських школах. Експерти розроблюють сучасне меню. Реформою здорового харчування школярів, разом з фахівцями міністерства освіти та охорони здоров’я, опікується перша леді.

Тобто, десь там, на рівні столиці, життя вірує. А як живуть регіони? Як почуваються освітяни в громадах? На жаль, поки що не можу сказати нічого втішного. У ході передвиборчої кампанії дуже багато спілкуюсь с виборцями свого округу, які проживають у невеличких селах Херсонщини. Так ось, ситуація з освітою жахлива. Школи на межі закриття. Навіть ти, які і не потрапляли до переліку «оптимізованих».

Є дуже велика вірогідність, що після осінніх канікул діти знову не зможуть відвідувати учбові заклади. І причина буде не в «червоній» карантинній зоні та відсотку вакцинованих педагогів. Справжня причина буде у бюджетному ступорі на фоні «газового терору». У зв’язку з різким підвищенням цін на газ, закладам освіти яки згідно діючому стандарту розраховуються з комунальникими по тарифам комерційних підприємств, – просто не буде чим платити за опалення у зимовий період.

У громадах України – надзвичайні ситуації

Тиждень тому мер Івана-Франківська Руслан Марцінків написав у своєму Фейсбуці про надзвичайну ситуацію у своєї громаді. Хочу процитувати пана Руслана, тому що озвучена ним проблема є загальною для всієї країни.

«Маємо надзвичайну ситуацію в нашій громаді – відсутність постачання газу в бюджетні установи! А це є заклади охорони здоров’я, школи, садочки, соціальні заклади!

Тобто знову маємо проблеми входження в опалювальний період. Навіть підписавши Меморандум на державному рівні. Закріпивши ціну на газ для бюджетних установ. Адже все має бути в нормах права та відповідно до документів, домовленостей.

Щойно мали позачергове засідання комісії з ТЕБ і НС, на якому розглянули цю проблему. Тут онлайн-трансляція І такі засідання відбуваються в усій Україні.

Заклади охорони здоров’я не мають опалення. Зараз там 18-19 градусів тепла. Попри те, що на початку року була домовленість про ціни на газ за 7-8 гривень за кубометр, а тепер виходить – за 30? А це додатково 500 тисяч грн для міського бюджету! А тепер уявіть яка ситуація в закладах освіти. Понад 10 тисяч діток, які мають навчатись в теплих і комфортних умовах! А це понад 253 тисячі кубометрів газу та понад 7 мільйонів для бюджету міста. А ще є заклади культури, бібліотеки, соціальні заклади…
Це надзвичайна ситуація і треба приймати негайні рішення!»

Така ж сама ситуація і на моєї рідної Херсонщини. Єдине – у нас поки що трохи тепліше. Але зима все одно йде. При цьому влада ще і не починала вирішувати це болюче питання.

Влада повинна змінити підхід для соціальних закладів!

Впевнена і не перестаю повторювати: на законодавчому рівні потрібно змінювати систему фінансування соціальних закладів, тим більше у сільських громадах з мізерними бюджетами. Повністю перекласти відповідальність за опалювальний сезон на органи місцевого самоврядування – злочинна недбалість! Сьогодні з Центрального бюджету фінансується тільки сам процес надання соціальної послуги, тобто зарплата вчителів, чи пакети НСЗУ по наданню лікарських послуг. Але вся технічна частина від утримання споруд до опалення, комунальних виплат, і навіть харчування – це відповідальність місцевої громади.

При цьому розрахунки з усіма соціальними закладами: лікарнями, школами, дитячими садочками – проводяться по комерційним розцінкам. І в маленьких сільських громадах з невеличкими бюджетами це приводить до закриття закладів. Не знаю, мабуть тому що я жінка, і в мене двоє маленьких дітей, я якось більш боляче відчуваю, що значить холодні класи у школах, чи залишити дитину без педіатра, тому що районну лікарню закрили. Але і як правник, можу стверджувати. Тотальне знищення соціальних закладів на селі, це пряме порушення конституційних норм за якими як громадянин України, я маю право на отримання медичної допомоги и повної середньої освіти для дитини.

Катерина Одарченко