Георгій Тука: Кремль готує “приєднання” нових земель

14.08.2022
1051

Обов’язкову евакуацію, крім Донецької області, можуть оголосити ще в чотирьох областях України – Харківській, Дніпропетровській, Миколаївській та Запорізькій. Причина – не лише неготовність прифронтових регіонів до опалювального сезону, а й елементарне питання безпеки людей.

Георгій Тука

Країна-агресор Росія може провести псевдореферендуми на захоплених українських територіях 11 вересня і того ж місяця “приєднати” їх. У ситуації, коли ворог окупував практично чверть України, будь-які мирні переговори слід розглядати як зраду. Вони можливі лише щодо деокупації та репарацій.

Таку думку в інтерв’ю OBOZREVATEL висловив ексзаступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука.

– Ірина Верещук заявляє про обов’язкову евакуацію з Донецької області та припускає, що може знадобитися евакуація і з інших областей. Чи вважаєте ви, що причина – лише в неможливості забезпечити опалювальний сезон, чи в чомусь іще?

– Гадаю, річ не тільки в опалювальному сезоні, а й, напевно, у безпеці. Якщо згадати давно забуті радянські часи, то був такий сектор, який називався цивільною обороною. І в ньому було передбачено обов’язкову евакуацію цивільного населення не за принципом “хочу – не хочу, буду – не буду”, а в обов’язковому порядку.

– У нас демократія, у нас людей запитують.

– Так, зараз у нас законом такі дії не передбачені. Правильно це чи ні – це вже питання до законодавчої влади.

– Як вважаєте, які ще області можуть бути залучені у процес евакуації?

– Напевно, передусім ті області, які є найближчими до лінії фронту. Це частково Харківська, Дніпропетровська, Миколаївська, Запорізька області.

– До опалювального сезону ще досить довго, і ми не знаємо, якою може бути ситуація на фронті. Можливо, українська армія на той час звільнить якісь регіони, інфраструктуру в них буде відновлено. Навіщо так поспішати з евакуацією?

– Я не беруся судити про передчасність такого рішення, але є дивний збіг. Нещодавня (10 серпня. – Ред.) заява Єрмака про те, що треба закінчити активну фазу військових дій до початку опалювального сезону, тепер у чомусь схожа заява Верещук. У мене складається враження, що це командна гра й ці заяви пов’язані між собою.

– Чи є необхідність евакуювати українців із Криму?

– Якщо їм загрожує небезпека, то, напевне, так. Але, згідно з міжнародними нормами, всю відповідальність за безпеку цивільного населення на окупованих територіях несе держава-окупант.

Тому, хоч як цинічно це звучить, але це не справа України – займатися сьогодні евакуацією кримчан з анексованого півострова.

– Псевдореферендуми на захоплених територіях може бути приурочено до єдиного дня голосування в Росії 11 вересня. Чи встигнуть окупанти щось організувати? І що взагалі в них може вийти до цієї дати й пізніше?

– Можуть устигнути, бо підготовка в цьому випадку має суто формальний характер, так само, як і результати. Які результати вони можуть отримати? Такі, які їм потрібні.

Якщо їм потрібно 99%, оголосять 99%, якщо їм потрібно 70%, скажуть, що 70%. Адже про реальний референдум не йдеться. Це всі чудово розуміють.

– У такому разі коли може бути ухвалено рішення про “приєднання” українських територій до Росії? Це може статися до кінця цього року?

– Не виключаю. Важко передбачити, що в головах у кремлівських товаришів. З одного боку, там настрої на межі паніки, з іншого, вони поспішають. Тому теоретично – так, вони можуть зробити це з розривом від “референдумів” в 1-2 дні, навіть у вересні.

– Який сенс натякати на необхідність переговорів з Україною, якщо вони зроблять такий крок? Адже очевидно, що в такому разі про жодні переговори вже не може бути й мови.

– На жаль, такої категоричної позиції з боку нашого керівництва я не спостерігаю. Можливо, це своєрідний натяк із боку Кремля – “досить брикатися, давайте торгуватися”.

Цілком зрозуміло, що в нинішніх умовах, коли окуповано ледь не 25% території держави, говорити про якісь мирні переговори, на мою думку, є просто зрадою. Я вважаю, що за таких умов нема про що розмовляти з Росією.

Єдиний предмет для переговорів – це звільнення окупованих територій та виплата репарацій.