Децентралізацію не зупинити!

03.12.2019
585

Заступник виконавчого директора АМУ, директор центрального Офісу впровадження децентралізаційної реформи Володимир Мягкоход взяв участь у Форумі місцевого самоврядування, який відбувся сьогодні в Херсоні.

«Зупинити не можна продовжити. Де поставити кому в децентралізації?» – тема форуму, яка зібрала на дискусійному майданчику представників уряду, аналітиків, органів місцевого самоврядування, представників виконавчої влади області та районів, депутатських корпусів та неурядових організацій, які працюють у сфері децентралізації та надають міжнародну технічну підтримку проектів розвитку територіальних громад.

Учасники форуму були одностайні в думці, що децентралізація є незворотною та найперспективнішою з реформ, що має реальні результати та вселяє впевненість у завтрашньому дні громад, їх перспективах та економічному зростанні. Про що свідчать потужні, ефективні та спроможні громади Херсонщини. Саме лідери цих громад мали можливість поділитися враженнями від того, з чого розпочинали і що надбали за короткий проміжок часу.

Голови Музиківської ОТГ Олександр Лейбзон, Зеленопідської ОТГ Галина Лобунько, Великокопанівської ОТГ Валентина Костенко, Станіславської ОТГ Володимир Желуденко та інші розповідали не тільки про здобуті позитивні результати децентралізації, а й про численні труднощі як перехідного періоду, так і поточного. Йшлося про передачу повноважень, не підкріплених фінансово, про нестабільність баз оподаткування, через що громади втрачають колосальні кошти та можливості.

Всі виступаючі звертали увагу на те, що держава «підкидає» місцевому самоврядуванню подеколи непосильну ношу, перекладаючи з себе низку повноважень без фінансового підкріплення. Занижена нормативно-грошова оцінка землі, недофінансовані освіта та медицина, заморожені урядом асигнування на соціально-економічний розвиток, невідшкодовані пільги з пасажироперевезень та закуплених медпрепаратів – далеко не повний перелік того, що заважає розвитку громад. У зв’язку з цим виступаючі дякували Асоціації міст України, членам правління АМУ, голові АМУ Віталію Кличку, Виконавчому директору Олександру Слобожану та аналітикам Асоціації за фахове, послідовне та наполегливе відстоювання на вищому рівні влади інтересів місцевого самоврядування.

– Ми готові й надалі підставити плече та вислуховувати думки тих, чий потужний голос має чути та враховувати влада, насамперед у час стрімких реформ, – зазначив Володимир Мягкоход. – Тактичні питання, які приймаються на державному рівні просто не можуть не враховувати думок місцевого самоврядування. Тому наші експерти працюють на всіх рівнях, аби вивчити ситуацію та донести її до уряду, парламенту. Таким чином була виграна битва за акциз на пальне, але поки на рік. На жаль, у багатьох тих, хто приходить до влади, коротка пам’ять – спершу обіцяють, а потім коли не вистачає коштів – забирають у місцевого самоврядування. Така непослідовна політика, на жаль, характеризує кожен уряд. Серед поточних перемог – переведення на прямі відносини з Держбюджетом тих громад, у яких вибори відбулися та відбудуться в 2019 році. Сподіваємося бути почутими і щодо лобіювання питання відновлення справедливості з нормативно-грошовою оцінкою землі.

Також Володимир Мягкоход зупинився на таких аспектах, як ставлення до формування змін до Конституції, врегулювання виборчого законодавства, системи фінансового забезпечення громад, формування перспективних планів, запровадження муніципальної варти тощо. Разом з відповідями на численні запитання учасників форму, він пообіцяв, що АМУ як надійний партнер і надалі відстоюватиме інтереси місцевого самоврядування, спираючись на авторитетну думку громад та їх лідерів.

Свою точку зору на перспективи розвитку місцевого самоврядування також висловив член правління АМУ, заступник голови РВ АМУ Володимир Коваленко – голова Новокаховської міської ОТГ.

Модерував форум експерт з політики, керівник програм Інституту Політичної Освіти Олександр Солонтай. Презентував впровадження реформи децентралізації в Херсонській області перший заступник голови Херсонської ОДА Дмитро Бутрій. У роботі форуму взяв участь
перший секретар Представництва Європейського Союзу в Україні з питань децентралізації та секторальних реформ Бенедикт Герман.