«Бюджетні дірки» лататимуть за рахунок місцевих бюджетів?

11.10.2019
918

Парламентський Комітет з питань бюджету веде консультації щодо взаємовідносин держбюджету з місцевими бюджетами у наступному році. 30 вересня, зокрема, обговорювалися пропозиції Асоціації міст України до проекту Держбюджету-2020, а також зауваження до проекту змін до Бюджетного кодексу України, повідомляє сайт Новий день

Голова АМУ, мер Києва Віталій Кличко звернувся до депутатів та відзначив, що проведений асоціацією детальний аналіз показників цих проектів викликає серйозне занепокоєння. Так у проекті Держбюджету незабезпеченість делегованих державою повноважень громадам становить 71,5 млрд. грн. Це рекордна цифра за останні 5 років. Закладений величезний дефіцит коштів по освітній субвенції, оскільки не враховано урядове підвищення зарплати педпрацівникам та реальний контингент учнів. Аналогічний дефіцит – по Програмі держгарантій медобслуговування населення, включаючи фінансування гемодіалізу та інсуліну. Додаткова дотація на потреби освіти та медицини на 2020 рік майже вдвічі менша, ніж у 2018–2019 роках.

Прямі втрати місцевих бюджетів від скорочення джерел доходів та зменшення держпідтримки інфраструктурного розвитку можуть скласти 13,1 млрд. грн. Йдеться про місцевий акциз з пального. Муніципалітети з Дорожнього фонду 2 роки поспіль майже не отримували грошей. Тому сподівання, що облдержадміністрації в 2020 році будуть спрямовувати кошти на утримання вулиць і доріг в селах, селищах та містах – утопія.

Крім того, не передбачається проведення індексації вартості землі, що ще більше загострить дефіцит місцевих бюджетів. Субвенція на розвиток інфраструктури ОТГ вдвічі менша за потреби. З кожним роком об’єднаних громад стає більше, а державна підтримка їх зменшується.

Додаткові втрати органів місцевого самоврядування внаслідок прийнятих рішень органів державної влади становитимуть 55,6 млрд. грн.

Підвищення зарплати педпрацівникам дошкільної, позашкільної, професійно-технічної освіти абсолютно не відображено в Держбюджеті, тобто муніципалітети підштовхують до того, щоб вони проводили скорочення в дитсадках, музичних та спортивних школах, ПТНЗ. Вкотре не забезпечені видатки на пільгові перевезення та послуги зв’язку – держава встановлює пільги, а кошти на їх забезпечення не передає.

Фінансові потрясіння, які очікують Херсонщину

Експертно ситуацію по Херсонщині із прогнозованими показниками бюджету ми попросили прокоментувати регіонального консультанта АМУ з бюджетних питань Марію Кривецьку.


– У зв’язку з наміром припинити зарахування частини (13,44%) акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на її митну територію пального до бюджетів місцевого самоврядування області та через зарахування цих надходжень до Дорожнього фонду, потенційні втрати місцевих бюджетів області складуть 180 млн. грн., – пояснює вона. – Обсягом коштів субвенції з держбюджету місцевим бюджетам області на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах може бути покрито лише 40 млн. грн. Через не проведену індексацію нормативної грошової оцінки землі бюджети місцевого самоврядування області недоотримають 44 млн. грн. плати за землю.

Субвенція на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад не враховує зростання кількості ОТГ та становитиме 467 грн. на 1 сільського жителя. У 2016 році обсяг такої субвенції становив 1107 грн. на жителя. Область потенційно недоотримає щонайменше 85 млн. грн. коштів зазначеної субвенції.

Розмір освітньої субвенції по Україні зріс на 8,3 млрд. грн. у порівнянні з нинішнім роком. Однак таке збільшення враховує зростання розміру мінімальної заробітної плати лише на 12%, а не фактичне – на 35%, та без урахування реального контингенту учнів, що потенційно потягне за собою додаткові видатки з місцевих бюджетів. По області передбачається освітня субвенція в сумі 2238,4 млн. грн., що на 12,8% більше, ніж цьогоріч. Потенційні ж додаткові видатки з місцевих бюджетів області складатимуть 442 млн. грн.

Фактична потреба в коштах на забезпечення держгарантій у медичній галузі потребує додаткового фінансування Програми держгарантій медобслуговування населення, причому в межах держави це десятки мільярдів гривень. Додаткова дотація з держбюджету на здійснення переданих з держбюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я покриває лише третину від реальної потреби. Так у проекті держбюджету місцевим бюджетам області передбачено 292,4 млн. грн. додаткової дотації на здійснення переданих з держбюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я, що в половину менше, ніж у поточному році, зазначає Марія Кривецька. За розрахунками, потреба на ці цілі становить не менше 700 млн. грн., тож додаткові видатки місцевих бюджетів області складуть понад 407 млн. грн.
У проекті Держбюджету відсутня компенсація місцевим бюджетам на підвищення зарплати педпрацівникам дошкільної, позашкільної, профтехосвіти, а також тренерам-викладачам ДЮСШ. Додаткові видатки ляжуть теж на місцеві бюджети. Загалом додаткові видатки місцевих бюджетів області за прогнозними розрахунками складуть 530 млн. грн., зазначає експерт.

Скажімо, 145 млн. грн. знадобиться на оплату гарантованих державою пільг, зокрема, на проїзд та послуги зв’язку. Доведеться подбати і про різницю між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, бюджетним установам. В області ця різниця в тарифах складає 88,4 млн. грн.

Відтак висновок: проект Держбюджету передбачає прямі втрати місцевих бюджетів від зменшення держпідтримки, скорочення джерел доходів, незабезпечення делегованих повноважень (освіта та охорона здоров’я), втрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади. Відсутність у місцевих бюджетів реальних фінансових ресурсів на виконання власних та делегованих повноважень призведе до зменшення обсягу та зниження якості соціальних та комунальних послуг населенню, скорочення видатків на оновлення інфраструктури та на розвиткові проекти.