Сучасна бібліотека: бути чи не бути?

10.02.2020
1283

Ми часто називаємо наші бібліотеки “книгозбірнями”, але чи замислювалися ви над тим, що вони зараз є чимось набагато більшим? І навіть не тільки культурним центром своєї громади. Так, бібліотеки виконують свою основну функцію – задоволення читацького попиту. Бібліотекарі вчасно реагують на потреби користувачів та надають як традиційні, так і інноваційні послуги.


Наразі успішною є участь у всеукраїнських та обласних конкурсах. Зокрема, в 2019 році працівники КЗ «Нововоронцовська центральна районна бібліотека» та сільських бібліотек району взяли участь у:

— V відкритому літературному конкурсі у жанрі фантастики та фентезі «Фант-Фест» (читачі КЗ «НЦРБ» – в молодшій віковій групі 2 місце здобув Іван Широкий, у старшій віковій групі 3 місце здобули сестри Оксана і Тетяна Карпенко),
— регіональному конкурсі «Бібліотека – освітній простір» ( 2 місце),
— обласній національно-патріотичної акції «Ми – українці»,
— конкурсі проектів для розвитку талантів сільських дітей від благодійного фонду “Я майбутнє України”,
— V обласному конкурсі на кращий правовий захід “Правові орієнтири”,
— Всеукраїнському конкурсі есе «Діти єднають Україну»,
— Міжнародному флешмобі «Великий Шевченко», учасники волонтерської команди «Лідер» зняли відеоролик «Тече вода з – під явора».

У Всеукраїнському дитячому літературному конкурсі «Творчі канікули» взяли участь користувачі КЗ «НЦРБ», Любимівської та Дудчанської сільських бібліотек. У віковій категорії 11-13 років отримала 2 місце — Мазур Поліна (КЗ «НЦРБ»), 3 місце посів Рабович Ігор (Любимівська сільська бібліотека).

До Всеукраїнського конкурсу «Книгоманія-2019», обласного бібліомарафону “Мова єднання”, ІV обласного фестивалю виконавської майстерності «Поетичний камертон Ліни Костенко» та щорічного обласного інтелектуального турніру «Ігри патріотів Херсонщини» долучилися усі бібліотечні заклади району.


Сьогодні бібліотека надає також соціальні онлайн-послуги, причому, абсолютно безкоштовно. Уявімо, що ви закінчили школу кілька років тому, але, з певних причин, лише цього року вирішили розпочати навчання в університеті. Насамперед вам слід скласти ЗНО.

Але як це зробити? Де? За яких умов? Саме бібліотекарі допоможуть вам знайти на офіційних ресурсах графік проведення ЗНО, умови участі та найближчі доступні пункти зовнішнього незалежного оцінювання. Або ж, припустимо, що ви людина старшого віку, але маєте потребу вирушити до родичів в протилежний бік країни. Квиток можна оформити онлайн, але ж де і як це зробити?

Так, тут теж на допомогу прийде бібліотека. Гадаєте, це все?! Звичайно ж, ні! Наші бібліотеки залюбки допоможуть вам придбати товари через інтернет за допомогою провідних і (перевірених!) онлайн-каталогів та маркетплейсів. Послуги з працевлаштування? Це ми теж можемо! Пошук оголошень про вакансії, консультації з грамотного складання резюме та розміщення їх на відповідних порталах… Запис до електронної черги до лікарні? Подання даних комунальних платежів через Viber? Створення персонального електронного кабінету споживача комунальних послуг? — Все це можна зробити у бібліотеці! Але тільки у тій, де є комп’ютер та Інтернет.

На жаль, не кожна сільська бібліотека може похвалитись належним технічним забезпеченням. Та що там гріха таїти, навіть центральна районна бібліотека, яка отримала в 2012 році комп’ютерну техніку за масштабною грантовою програмою «Бібліоміст», сьогодні вже відчуває необхідність її модернізації та не має навіть власного мультимедійного обладнання (постійно його позичаємо для проведення масових заходів). Недостатнім є фінансування на покращення матеріально-технічного стану, періодику, книги. Про нові меблі, сучасний ремонт ми лише мріємо, сподіваючись, що держава серйозно подбає про свої заклади культури у найближчому майбутньому.

Останнім часом нам часто кажуть, що всі зайняті у своїх смартфонах, а книги ніхто не читає. Навіть, якщо так, то це легко виправити, створивши смарт-бібліотеку, де є 3-D ручки, плотер для вирізання, графічні планшети, книги з доповненою реальністю, 3-D принтер … І такі проекти вже успішно реалізовані в деяких публічних бібліотеках України. Звісно, у великих містах, таких як Хмельницький, Львів, Луцьк.

Мудрі керівники громад, уважні до потреб населення, дбають про сучасне облаштування бібліотек та наповнення їх книжкових фондів. Адже книги – це досить дороге задоволення і купити їх може далеко не кожен. А читати потрібно кожному, хто хоче бути освіченою людиною, хто прагне сформувати власну думку про ті чи інші події минувшини і сьогодення. Якщо змалку дітям не прищеплювати любов до читання нарівні з комп’ютерною грамотністю, результати можуть бути досить непередбачуваними.

І наостанок зазначу, що відповідно до Державних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2019 року №72, на 500-800 осіб зони обслуговування має працювати одна бібліотека, за умови, що відстань між бібліотеками не більше 3 кілометри. В адміністративному центрі кожної територіальної громади (у тому числі об’єднаної) повинна функціонувати як мінімум одна публічна бібліотека. Мережа бібліотечних закладів у нашому районі відповідає даним нормативам.

Любов Лукіна, директор КЗ «Нововоронцовська центральна районна бібліотека»