Великий Луг відроджується небаченими темпами, – еколог

18.11.2025
132

Після підриву Каховської ГЕС екологи стали свідками унікального природного явища: дно колишнього водосховища всього за два сезони вкрилося густим заплавним лісом. Проте ця подія має і трагічний, прихований бік.

Про це Еспресо розповів еколог “Української природоохоронної групи” Олексій Василюк, інформує НОВАМЕДІА.

Дивовижне відродження Великого Лугу

За словами еколога, на місці водосховища відродився вербо-тополевий луг, який існував там до будівництва ГЕС. Швидкість росту дерев вразила науковців:

“Дерева за перший рік виросли до 3,5 м, за другий – до 7 м. Такого темпу росту ніхто ніколи не бачив і не міг передбачити… якби мені чи моїм колегам хтось про це раніше сказав, ми б просто не повірили!”

Василюк пояснює, що для цього склалися ідеальні умови. Підрив дамби збігся з часом плодоношення верб і тополь. Їхній пух із надзвичайно живучим насінням розлетівся по всій акваторії. Коли вода відступала, вона рівномірно “засіяла” насінням площу у дві тисячі квадратних кілометрів.

Зараз на цій території проросло до 40 мільярдів проростків (близько 90 дерев на квадратний метр). Екологи прогнозують, що для формування зрілого лісу має залишитися приблизно одне дерево з двохсот. Як природа здійснить цей відбір, вчені зможуть дізнатися лише з часом.

Трагедія у дельті Дніпра

Водночас, за словами Олексія Василюка, підрив ГЕС спричинив іншу величезну проблему. Разом з водою з водосховища вимило мільйони тонн мулу, який накрив унікальні екосистеми нижнього Дніпра – дельту та плавні.

Ця територія була єдиним у світі місцем проживання для 12 унікальних видів молюсків, ракоподібних та інших водних організмів.

“Зараз вся їхня зона проживання під шаром мулу. Живі вони чи вимерли – ми не знаємо, бо це досі зона бойових дій”, – підсумував еколог.

Територія Каховського водосховища за два роки після обміління, 13 червня 2025. фото: Суспільне Запоріжжя