Андрій Балонь: 1-ого вересня навчатися українською мовою зможуть в усіх школах Херсонщини

04.08.2018
2296

Але в області залишається три школи, які не 100% переходять на українську мову навчання…

Розмова із заступником голови Херсонської ОДА.

Балонь Андрій Богданович – з 10 травня 2017 року працює заступником голови Херсонської обласної державної адміністрації з гуманітарних питань, фінансів та взаємодії з правоохоронними органами.


Біографічна довідка: Народився на Львівщині. Закінчив Національний університет внутрішніх справ України, правознавство, юрист. Кандидат юридичних наук. Одружений, виховує сина. Працював у правоохоронних органах. Був заступником начальника слідчого управління Управління МВС України в Житомирській області, м. Житомир; Першим заступником начальника Управління МВС України в Полтавській області – начальником слідчого управління, м. Полтава;

Перше питання. Для багатьох болюче. У минулому році вами і головою Херсонської ОДА було заявлено, що всі школи на території Херсонської області переходять на українську мову навчання. Але, як ми бачимо, і в минулому році у Херсоні були школи, які так і не перейшли на українську мову навчання, або перейшли частково… Яка ситуація буде в цьому навчальному році? Чи все ж таки перейдуть школи на навчання українською мовою, чи ми знову отримаємо часткову українізацію, чи будуть такі, що скажуть: «Ми не будемо і все»?

У минулому році, аналізуючи стан мов навчання у школах області, ми з’ясували, що 27 шкіл області виконують навчальні програми виключно російською мовою. Незважаючи на те, що нормативно-правовими актами чітко це питання врегульовано не було, нами було ініційовано роботу по дослідженню цього питання і, як наслідок, після опрацювання можливостей було видано розпорядження голови обласної державної адміністрації та затверджено графік переходу всіх шкіл на українську мову навчання. З 27 шкіл добровільно перейшли 16 шкіл і лише 11 шкіл продовжили навчальний процес російською мовою. Це тривало протягом 2017-2018 н.р.

Яка картина у нас зараз? За наслідками роботи, яку ми не припиняли, ми досягли розуміння що 9 шкіл цього літа і відповідно новий навчальний 2018-2019 рік розпочинають з 100% навчання перших класів українською мовою. Для цього закуплено всі відповідні підручники, навчальні програми переведено, вчителі пройшли відповідне стажування, підвищення кваліфікації і ми впевнені що цей навчальний процес буде проведено на високому рівні.

Що стосується 2-ох шкіл у Херсоні, які не 100% переходять на українську мову навчання, проте будуть 1-ші класи з українською мовою навчання для тих діток, батьки яких написали заяви про таке бажання. Мова йде про школу № 30 м.Херсона та школу гуманітарної праці (ШГП) Херсонської обласної ради. Іще одна школа в Новій Каховці – школа № 1.

Ми можемо стверджувати, що 1-ого вересня реалізувати своє право на навчання, на освіту українською мовою зможуть у всіх без винятку школах Херсонської області та міста Херсона.

На кінець навчального року в області функціонувало 14 опорних закладів освіти

Наступне питання – опорні школи. Які проблеми існують, де вже створені, скільки створено і що потрібно зробити, щоб завершити роботу по створенню таких шкіл?

На кінець навчального року в області функціонувало 14 опорних закладів освіти, з їх числа – 4 створено впродовж цього навчального року: Великолепетиська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Рубанівська опорна школа І-ІІІ ступенів Великолепетиської районної ради, Верхньорогачицька опорна ЗОШ, а також опорний заклад освіти Новозбур’ївська школа №1 Голопристанської районної ради.

Які проблеми? Звісно, вони є, оскільки відповідними нормативно-правовими документами порядок створення цих шкіл щодо їх структурних підрозділів передбачає неможливість існування окремих юридичних осіб публічного права. Проте у нас є такі факти, наприклад в опорному закладі Новозбурївська школа №1 Голопристанської районної ради, Новозбурївська ЗОШ №3 стала філією, проте на даний час вона так і залишилась юридичною особою публічного права, а це суперечить нормативним вимогам.

Власне такі приклади і зобов’язують наш профільний департамент проводити роботу щодо контролю за впорядкуванням нормативно-правових документів до вимог чинного законодавства.

Робота щодо створення опорних шкіл і надалі буде продовжуватися. Відповідно до мережі закладів освіти, а саме освітніх округів. Про 100% виконання цих планів ми зможемо констатувати, коли будемо чітко розуміти, що створені всі опорні школи відповідно до вимог чинного законодавства.

У кабінеті А. Балоня портрети Тараса Шевченка та Івана Франка. Схід і Захід разом

Станом на середину липня 2018 року в закладах загальної середньої освіти області утворилося 117 вакансій

Яка ситуація з педагогічними кадрами? Зрозуміло, що більші проблеми на селі, але і в місті є проблеми. Де більші проблеми? В яких школах ці проблеми «повністю закриті», де вони існують, яких вчителів не вистачає?

Станом на середину липня 2018 року в закладах загальної середньої освіти області утворилося 117 вакансій. Ми можемо констатувати, що це є гострою проблемою і найбільша кількість є в Каховському районі, де 21 вакансія: початкових класів – 4 і за різними предметами інша різниця. Також у нас невтішна ситуація у таких районах: Новотроїцькому – 12 вакансій, Бериславському – 11, Нововоронцовському – 10 вакансій.

Планується закрити вакансії до серпня і це інформація,яка дає нам надію, що в новому навчальному році у нас не буде проблем з кадрами. Яким чином ми плануємо це зробити? Шляхом прийняття на роботу молодих спеціалістів та шляхом перерозподілу тижневого навантаження на період тимчасової непрацездатності чи соціальної відпустки основного працівника.

У нас дуже добра ситуація у містах: Херсоні, Новій Каховці, Каховці, а також Кочубеївській, Бехтерській, Чулаківській, Ювілейній, Асканійській ОТГ. Тут вакансії відсутні.

Стосовно страхів, які поширюють чиновники на місцевому рівні, – ці розмови були наслідком інформації отриманої на робочій нараді, яка проходила в Міністерстві освіти та науки

Нещодавно я спілкувався з педагогами, зокрема Голопристанського району. Вони розповідали, що нещодавно їх зібрали керівники РДА і відділу освіти і повідомили, що є така постанова чи проект постанови про те, що якщо не буде в 10 чи в 11-класі 19 дітей, то класи відкриватися не будуть. Інформація розійшлася по районах, люди схвильовані. Що ви, як профільний заступник голови ОДА, можете пояснити?

Скажу так. У нас в період впровадження реформ зазвичай виникає багато проблем і різних трактувань, що ця реформа не буде ефективна, що це приречено не на успіх і т.ін. Завжди знайдуться скептики, які будуть це поширювати.

Ця проблема буде вирішуватися шляхом створення опорних шкіл. Опорні школи якраз і покликані вирішити цю проблему, щоб наповнюваність класів була нормативно передбачена. Давайте розміркуємо, яка логіка проведення навчального процесу, де є недостатня кількість дітей. Звичайно, що класи мають бути наповнені тою достатньою кількістю контингенту, щоб викладач міг якось надавати матеріали і відпрацьовувати тим самим державні кошти, які він отримує у вигляді заробітної платні. Стосовно такого наказу, чи постанови, то я його взагалі не бачив, мені про таку проблему не доповідали.

Стосовно страхів, які поширюють чиновники на місцевому рівні, ці розмови були наслідком інформації отриманої на робочій нараді, яка проходила в Міністерстві освіти та науки, де обговорювалися шляхи вирішення проблеми з ненормативною наповнюваністю класів і учасники наради висловлювали свої думки. Ця інформація не стала якоюсь юридичною підставою, поки що все залишається як було. Лише не буде здійснюватися фінансування розподілу на групи в класах.

Тому я не скажу, що ця ситуація є цілком неконтрольованою

В цьому контексті. Наприклад, беремо Іванівський район. Там близько 800 дітей в районі. Близько 600 дітей в Іванівській ОТГ, але існує РДА, в якій є відділ освіти (на 200 дітей). Така ж ситуація у Високопільському, Чаплинському, Каланчацькому районах. Це ж нонсенс…У жодного господаря такого не може бути. Якісь пропозиції Міністерству пропонуються? Бо ми шукаємо гроші, і в той же час фінансуємо бог зна що..

Знову скажу, що коли проводяться реформи, то вони не завжди мають завершені цілком зрозумілі контури. Наприклад, ми маємо ОТГ, проте там ще не сформовані органи управління, які б реалізовували державну політику на окремій території, зокрема мова йде про відділи освіти.

Яким чином це вирішується. Як ви знаєте, питання освіти фінансується з державного бюджету шляхом перерозподілу освітньої субвенції за відповідними формулами, і ці території отримують відповідні кошти. Все, що понад цих коштів – виключна компетенція і відповідальність ОТГ з їхніми розмірами бюджетів і призначенням цих коштів у даному випадку на освіту. Тому я не скажу, що ця ситуація є цілком неконтрольованою, вона абсолютно відома всім, зокрема і центральним органам влади.

Але поки не завершиться ця адміністративно-територіальна реформа, мусять існувати ці інституції

Вони ж з держбюджету фінансуються. Ці відділи, які регулюють і управляють освітою в районах, де 100 дітей або і менше

Я розумію ваше нерозуміння: «Чому так довго?». Але поки не завершиться ця адміністративно-територіальна реформа, мусять існувати ці інституції, ці уповноважені органи в районах, так як існує поділ на райони до сих пір. Тому це питання не може вирішуватися тільки нашим розумінням ситуації, що вони вже потрохи стають такими рудиментами в сучасній системі адміністративного поділу. Однак, ми говоримо про те, що немає тих нормативно-правових змін, які би їх ліквідували чи позбавили функцій реалізації державної політики.

Перспективний план затверджений і захищений профільним департаментом охорони здоров’я у Міністерстві

Медична галузь. Існує президентська програма по реконструкції, ремонту, будівництву ФАПів, амбулаторій на території країни. Нещодавно ваш колега, пан Адамчик написав в соцмережі Фейсбук про цю програму, але не конкретизував де і скільки ФАПів та амбулаторій буде збудовано. Згадано лише Абрикосівку… Чи є інформація, де саме будуть будувати нові, ремонтувати тощо саме за цією програмою.

Перш за все розпочну з того, що реформа охорони здоров’я розпочалась і триває. Ця медична реформа триває за патронату Президента України зокрема. Мушу сказати, що ті питання, які ви озвучили вже є у публічному доступі. Що стосується наших амбулаторій, ФАПів це є структурними підрозділам першої ланки нашої медичної сфери, яка найбільш наближена до людей. Мова йде про медико-соціальну допомогу первинної ланки.

На даний час в області затверджена мережа. Створено 4 госпітальних округи. Госпітальні округи включають центри первинної медико-санітарної допомоги (їх всього 27), і входять до них 163 лікарські амбулаторії, з них 123 амбулаторії знаходяться в сільській місцевості, а також 348 фельшерсько-акушерських пунктів.

Стосовно інформації, яку поширював заступник голови ОДА, пан Адамчик ця інформація цілком достовірна, проте не є повною. Я можу доповнити і розповісти, що перспективний план затверджений і захищений профільним департаментом охорони здоров’я у Міністерстві. Як наслідок, після реалізації цієї реформи у нас в області буде збудовано нових амбулаторій, з переліком місць їх знаходження можна ознайомитись на сайті Мінрегіону України, бо ця інформація є публічно доступною.

Всього буде збудовано 56 лікарських амбулаторій, які будуть збудовані за новим типовим зразком. Також планується капітально відремонтувати 42 ЛА та реконструювати 17 ЛА. Про ФАПи поки мова не йде, так як фінансування передбачається поетапно. Реалізація реформи передбачається на три роки. Роботи ще не виконувалися, а лише відбувалося затвердження перспективної мережі, формування всіх питань, які мали би бути вирішені, перш ніж розпочати будівництво. Протягом минулого і теперішнього років нами вже акумульовано 156,2 млн.грн. Це кошти, які будуть спрямовані на будівництво та наповнення згідно переліку медичного обладнання для тих лікарів, які працюватимуть в цих лікарських амбулаторіях.

Стосовного озвученого паном Адамчиком, мова йде про ті ЛА та ті населені пункти, де станом на сьогодні можна вже розпочати роботу. Питання зводиться до того, що для того, щоб розпочати будівництво, треба провести відповідні тендерні процедури. А для оголошення тендерних закупівель потрібно всі документи, які передбачено для проведення тендеру, зібрати. Перш за все мова йде про окремі земельні ділянки з кадастровими номерами. Ця робота триває по всіх інших населених пунктах. Ті населені пункти, де все підготовлено, можуть бути першими.

Так як ця робота постійно проводиться, маю надію, що ті населені пункти, які попали в цю мережу зможуть виконати всі необхідні вимоги і оголосити тендерні процедури.

Стосовно відповідальності і розподілу повноважень то профільний заступник Адамчик відповідатиме зі своїми профільними департаментами і управліннями за побудову цих амбулаторій, а відповідно мій обов’язок полягатиме в тому щоб з профільним департаментом охорони здоров’я до відповідності вимог наказів МОЗу забезпечити відповідним медичним обладнанням та транспортом для лікарів, які там працюватимуть.

Потреба в молодшому медичному персоналі з медичною освітою складає 219 осіб.

На продовження попереднього питання, розкажіть про забезпечення області медпрацівниками?

Мусимо констатувати, що у нас є значні проблеми з наповненням вакансій, які виникли в закладах охорони здоров’я. Ця потреба в лікарях загальної практики сімейної медицини на даний час складає 199 осіб, терапевтів – 56, педіатрів – 41. Забезпеченість лікарями первинної ланки складає 4,5 особи на 10 тис населення. 22 лікарські амбулаторії не забезпечені лікарями взагалі. Це є дійсно серйозна проблема. А потреба в молодшому медичному персоналі з медичною освітою складає 219 осіб.

Ми поширюємо інформацію, залучаємося допомогою департаменту охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я щоб знайти такого лікаря

Яка ситуація по районах, де найгірша ситуація?

Ми намагаємося тримати ситуацію під контролем. Нещодавно у нас було відкриття відділення гемодіалізу у Голій Пристані. Сучасне відділення як приклад державно-приватного партнерства. Приватний інвестор інвестував повністю будівництво цього відділення, закупівлю обладнання і навчання персоналу. І ми маємо проблему, яку намагаємося вирішити – це забезпечення лікаря, який буде головним у цьому відділенні. І це є дійсно проблема. З метою її вирішення ми виходимо навіть за рамки області. Ми поширюємо інформацію, залучаємося допомогою департаменту охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я щоб знайти такого лікаря.

Ми говоримо, що у нас вже є вакансії і у нас є певні соціальні пакети для тих, хто готовий прийти і працювати.

В Херсоні дуже багато медичних працівників: педіатрів, терапевтів, сімейних лікарів випускників Івано-франківського, Тернопільського університетів. Вони самі сюди приїхали, чи їх якось запрошували?

На вирішення цієї проблеми нами проводилася значна робота протягом минулого року. І я вважаю, що ця проблема частково буде вирішуватися з отриманням першого випуску. Я зараз говорю про створення медичного факультету якраз за спеціальністю «Сімейна медицина». Але це має пройти деякий час.

А зараз ми поширюємо інформацію. Ми абсолютно не зацікавлені зациклитися на власних проблемах, ми намагаємося зразу піднімати це питання на найвищий рівень і водночас самі не сидимо «склавши руки», а і ми самі поширюємо інформацію. Для тих лікарів, які зараз до нас приїдуть у цих нових лікарських амбулаторіях буде передбачено житло на одного-двох лікарів. І це буде тим першим кроком на шляху реалізації реформи Президента щодо підняття статусу і рівня сільської медицини. Це якраз ті кроки, які дадуть імпульс для тих, хто вагається або стоять в черзі на заповнення вакансій в інших регіонах. Ми говоримо, що у нас вже є вакансії і у нас є певні соціальні пакети для тих, хто готовий прийти і працювати.


Мова йде про спорт не високих досягнень

Перейдемо до спорту. Майже в усіх областях, обласних центрах існують і приймаються з року в рік програми розвитку дитячого, аматорського чи просто футболу. Ми, мабуть, єдина область, в якій взагалі такої програми не існує. Я маю на увазі обласної програми, в місті є, але вона «заточена» виключно на муніципальний футбол, професійний… Так, ми будуємо стадіони, але це будова, а база – це діти, тренери тощо. Цікаво, це питання піднімається на обговорення, чи воно блокується кимось, чи просто повна байдужість. Можна сподіватися, що така програма буде розроблена і запропонована депутатам?

Перш ніж перейти до конкретно футболу, я скажу, що і в інших видах спорту у нас є значні проблеми. І я би не говорив, що футбол якось особливо обділений. Якраз футбол завдяки діяльності Федерації футболу України і обласної Федерації має чи не найбільший імпульс до розвитку. Це відображається шляхом побудови футбольної інфраструктури, і шляхом залученості діток до футбольних секцій. Але що стосується програми, то це є прогалина, яку ми намагаємося заповнити.

Розроблена комплексна програма розвитку спорту Херсонської області, проте ця програма ще не прийнята на сесії обласної ради. Чому так? Ця програма підготовлена нами ще в кінці 2017 року, мала кілька заходів на погодження голови ОДА і проходила профільні комісії обласної ради, проте не знайшла підтримки по кількох дискусійних питаннях. І це якраз не стосувалося питань футболу. Я переконаний, що той комплекс заходів, який передбачений у цій програмі буде достатньо якісно вирішувати проблеми, які накопичились. Я вірю, що цей проект програми є розроблений і обговорений і вже на найближчій сесії має шанс пройти комісії і бути затверджений на сесії обласної ради.

У програмі передбачаються певні новели, які не були враховані і ще жодного разу не приймались у попередніх програмах розвитку спорту. Мова йде про спорт не високих досягнень, а спорт населення області, про створення посад спортивних інструкторів в ОТГ, про покладання функцій на існуючу мережу спортивних фахівців у районах та селищах і селах області, а також мова йде про створення окремого підрозділу цієї програми для розвитку веслувального виду спорту як такого, яким Херсонщина може пишатися. Є значні традиції в цьому виді спорту. Тому, я думаю, що не все так безнадійно і досягнення наших спортсменів будуть зростати, збільшуватися.

Ви абсолютно точно говорите, що система порушена

Училище фізкультури мабуть єдине в Україні, яке не має відділення футболу. Так, відкрили футзал, бо наша команда «Продексім» двічі чемпіон України. Наші діти, закінчуючи спортшколи, їдуть по всій Україні на навчання. І що отримуємо на вихлопі? Тоді, коли такі діти чогось досягають, вони з Херсоном себе не асоціюють. Так, народився в Херсоні, все що можна сказати. Бо немає системи. Коли була система, ми мали Максимова, Головка, Запорожченка, Любинського … Коли система була зруйнована, то ми забули про досягнення у футболі Ось що я маю на увазі…У нас є тренери, база, талановиті діти, а відділення в училищі нема… Це прикро. Це непрофесійно.

Ви абсолютно точно говорите, що система порушена. Ми зараз докладаємо значних зусиль для того, щоб навчати, вирощувати наших молодих талантів, починаючи з первинних відділень в ДЮСШ завершуючи школою вищої спортивної майстерності і як проміжна ланка має бути училище фізичної культури.

Але я переконаний що через єдиний правильний шлях, через зміну свідомості наших громадян

Про культуру, історичну пам’ять тощо. Херсонщина – славетний козацький край. На території Херсонщини було 2 січі – Кам’янська і Олешківська. Кам’янецьку розвиваємо, а Олешківську, яка під боком, так інколи згадують… У Херсоні, який має бути взірцем українства, немає жодного пам’ятника козацької доби. У нас є знак біля Ювілейного, що буде збудовано пам’ятник Богдану Хмельницькому. Однак, ми маємо Потьомкіна… Питання культури і національної пам’яті. Це не питання великих коштів… чи що?

Безперечно. Ви говорите про ті проблеми, які накопичились, мабуть, за весь період незалежної України і частково, ми переконані, що ці проблеми мають бути вирішені зараз через якраз реалізацію державної політики. Але, я переконаний, що через єдиний правильний шлях, через зміну свідомості наших громадян.


Розкажу приклад, який я намагався запровадити по зміні свідомості наших територій на прикладі їхньої роботи по заповненню п’єдесталів порожніх, де стояли колишні пам’ятники вождю пролетаріату. Було створено доручення голови, де ми запропонували обговорити це на місцевих рівнях про можливість заповнення або створення таких місць для вшанування видатних діячів України. Результат був майже нульовий. Це в принципі нікому не цікаво. Чому нецікаво. Свідомість людей настільки заскорузла, що вони вважають, що на територіях тільки економічні проблеми треба вирішувати. Ми категорично з цим не погоджуємося.

Ми продовжуємо роботу, було видано розпорядження голови ОДА, де було запропоновано чітко визначитися, яким видатним діячам, в які терміни буде встановлено пам’ятники чи цілі культурні комплекси для духовного зростання населення території. І робота зрушилася. Нехай в такий спосіб ми застосовуємо імператив, але ми маємо досягти кінцевого результату, коли ці місця-пустки не будуть свідчити про те, що може колись-щось повернутися.

Крім того, стосовно пам’ятника Богдану Хмельницькому теж створена робоча група, яка проводить цю роботу

Ви все правильно говорите про те, що треба змінювати свідомість. Але як зміниться свідомість моєї дитини, якщо він бачить Потьомкіна, але не бачить Костя Гордієнка, Богдана Хмельницького?

Мушу сказати, що тут якраз існує проблема, яка не вирішується тільки нашим бажанням і розумінням необхідності встановлення. Є питання розмежування повноважень. Ми говоримо про місто, де є окремий орган місцевого самоврядування. Проте ми проводимо цю роботу в межах міста. Нами проводився конкурс щодо встановлення відповідного меморіального комплексу на честь воїнів АТО, які віддали своє життя за незалежність України. Конкурс пройшов, визначено переможця і зараз проводиться подальша робота щодо реалізації цього комплексу вже шляхом його побудови.


Крім того, стосовно пам’ятника Богдану Хмельницькому теж створена робоча група, яка проводить цю роботу. Ми пішли далі, і підняли документи які були створені управлінням культури Херсонської міської ради щодо в становлення пам’ятника В’ячеславу Чорноволу. Ця робота теж проводиться. Ми як обласна державна адміністрація маємо своє бачення про те, що цей пам’ятник мав би знаходитися зовсім в іншому місці, аніж де зараз знаходиться цей меморіальний камінь куди ми часто приїжджаємо аби віддати шану великому дисидентові В’ячеславу Чорноволу.

І говоримо про те, що найбільш достойне місце, це місце в тому сквері, де знаходиться погруддя Тарасу Шевченку. І в перспективі це могла би стати алея пантеон слави українським діячам. Я вірю в те, що свідомість населення нашого обласного центру еволюціонує до того рівня, коли вони усвідомлять, що треба мати такий пантеон.

У районах успішно проводиться робота по встановленню пам’ятників видатним діячам України, в тому числі пам’ятникам Тарасу Григоровичу Шевченку. У червні цього року в Новотроїцькому був відкритий пам’ятник в повний зріст Тарасу Григоровичу Шевченку та повністю реконструйовано центральну площу селища.

І я вважаю, що це яскравий приклад коли як місцева влада так і районна адміністрація об’єднали свої зусилля і реалізували той план, коли місце ідола заповнив дійсно видатний діяч України. І я переконаний, що і в інших населених пунктах, де така робота проводиться на різних поки етапах буде завершена встановленням таких пам’ятників.

Ми намагаємося частково компенсувати цю недостатню увагу місцевого самоврядування шляхом реалізації державної політики у сфері розвитку туризму

Так, сподіваюсь, що не будемо забувати про Олешківську січ. Бо багато хто і не знає, що була така. Сподіваюсь, що це питання буде обговорюватися не лише в тісному колі істориків. Бо місцеве самоврядування, воно є таке як воно є, а це ще й питання держави.

Абсолютно з вами погоджуюся. Ми намагаємося частково компенсувати цю недостатню увагу місцевого самоврядування шляхом реалізації державної політики у сфері розвитку туризму. Це створення відповідних маркувальних позначень, маркування туристичних маршрутів для того, щоб ті громадяни України, які мандрують Херсонщиною бачили, де знаходилися ті видатні місця. І ця робота триває.

Дякую, а тепер невеликий бліц:

Улюблене місце відпочинку?

Мабуть, Карпати.

Улюблене місто України?

Рідне місто, де я народився, де живуть мої батьки. Дрогобич.

Улюблена футбольна команда?

Відверто скажу, я вболіваю за «Динамо», але коли грає «Динамо» і «Карпати», то за «Карпати».

Що для Андрія Балоня є родина?

Родина – це моя сім’я – дружина і син. Проте я вважаю, що моєю родиною може бути той, хто поділяє мої цінності.

Чи ходите ви до церкви, якщо так, то до якої?

Традиційно, вихідці із Західної України є греко-католиками, тому я не зраджую віросповідання своїх батьків і дідів. Я греко-католик.

Що Андрій Балонь ніколи не зробить?

Я не зраджу своїй державі.

Принципи Андрія Балоня?

Перш за все, робити тільки те, в що ти віриш, бути чоловіком, відповідальним, і мати цінності, які протягом життя не змінюються на 180 градусів, але їх можна завжди доповнювати.

Спілкувався Тарас Бузак