Туристичний сезон Херсонщини стартував на Кам’янській Січі
1-го травня у с. Республіканець Бериславського району в історичному місці Кам’янська Січ відбулось офіційне відкриття туристичного сезону та святкування 309-річниці заснування Кам’янської Січі.
Також цими днями відзначається народження славетного кошового отамана Кам’янської Січі – Костя Гордієнка, могила якого також збереглася до наших днів у цьому історичному місці. Цього річ заходи відбуваються два дні 30 квітня – 1 травня.
30 квітня гості на Кам’янській Січі стали свідками спортивної боротьби між військовими з усієї країни, які взяли участь у змаганнях «Кросфіт» та вкотре довели свою силу і витривалість. Команди-учасниці: команди-учасниці:
1. Оперативного командування «Захід» м. Луцьк
2. Оперативного командування «Схід» м. Дніпро;
3. Оперативного командування «Північ»м. Чернигів;
4. Оперативного командування «Південь» м. Одеса
5. Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана П.Сагайдачного – м. Львів;
6. Військова академія – м. Одеса;
7. Військовий інститут танкових військ – м. Харків;
8. 169 навчальний центр.м. Десна (Чернігівська обл.);
9. 184 навчальний центр м. Яворів (Львівська обл.);
10. Окремий президентський полк м. Київ;
11. 11 окрема бригада армійської авіації с. Чорнобаївка (м.Херсон)
12. 19 окрема ракетна бригада м. Хмельницький;
13. 43 окрема артилерійська бригада с. Дівички (Київська обл.);
14. 107 ракетний артилерійський полк м. Кременчук;
15. 18 окрема бригада армійської авіації м. Полтава;
16. 15 ракетно-артилерійський полк м. Дрогобич
Виставкою військової техніки розпочався перший день. Для поціновувачів мистецтва відбувся І пленер українських художників на Січі, для зацікавлених в історії – екскурсії по Січі «Спадок нащадків», які розповідають про славетні сторінки козацтва.
Екскурсії про історичне значення Кам’янської Січі з відвідуванням поховання кошового отамана Костя Гордієнка та архітектурних залишків 19 століття маєтку Михайлова Агаркова, оглядового гроту та виставки кам’яних сільськогосподарських знарядь праці. Також у учасників була можливість вистрілити із справжньої гармати і зіграти на старовинному музичному інструменті «бугай».
Всі відвідувачі змогли не тільки доторкнутися до нашої славетної минувшини, а й відчути красу української етно-культури та сучасного мистецтва.
Чудовим доповненням свята стали українські популярні пісні у виконані музичних гуртів: «Козак Сіромаха», «Город неспящих», «4.5+», «Штурм», «Матроси криголама». Хед-лайнером заходу став рок-гурт «Kozak system».
Окрім цього, усі бажаючі мали змогу помилуватися краєвидами, які відкриваються на Каховське море та річку Кам’янку з висоти пташиного польоту, піднявшись над ними на повітряній кулі, переглянути показові виступи з козацьких бойових мистецтв.
Другий день свята ознаменувався вшануванням пам’яті козаків, які боролись за вільну та соборну Україну, та їх сучасників-бійців АТО, які поклали своє життя за незалежну країну.
Також відбувся Всеукраїнський фізкультурно-патріотичний фестиваль школярів «Козацький гарт-2018» за участі понад 400 школярів з усіх районів області, які демонстрували свою козацьку силу і боролись за місце у всеукраїнському етапі гри.
З ініціативою відкриття туристичного сезону на місці козацької слави виступив голова обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв: «Будь-які урочисті заходи державницького спрямування ми святкуємо на Кам’янській Січі. Це дійсно унікальний об’єкт, який є свідченням жаги українців до власної держави. Сьогодні ми її маємо, тому наш обов’язок зберігати пам’ять про тих козаків, які поклали голови за неї. Саме тому Кам’янська Січ стає місцем історико-культурних фестивалів, новим туристичним маршрутом. І символічним є відкриття цьогорічного туристичного сезону саме тут».
Насичена програма 1го травня не дала сумувати гостям заходу і кожен обирав собі події за смаком. Різноманітність турів, туристичних продуктів, пансіонатів та закладів відпочинку, а ще Чорне та Азовське моря, найбільша у Європі пустеля, край виноробів, територія заповідників та національних парків, край козацької слави, місце для відпочинку та оздоровлення все це про нашу Херсонщину.
Райони області, ОТГ та місто Херсон презентували учасникам відкриття туристичного сезону ознайомитись з понад 50-а туристичними маршрутами, які були розроблені по всій області.
Також для того, щоб навчитись правильно презентувати свій туристичний потенціал відбувся воркшоп «Формування, просування та продаж місцевого туристичного продукту» для органів місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, починаючих підприємців.
Спікери: Антон Лисенко, засновник клубу корисного відпочинку «Green Terra» (м. Херсон) та голови Присиваської ОТГ.
Окрім цього було встановлено рекорд України в підйомі гирі 32 кг довгим циклом на честь святкування 309-ї річниці заснування Кам’янської Січі. Михайло Олійник – триразовий чемпіон України з гирьового марафону, володар Кубку України з гирьового спорту, дворазовий чемпіон Європи та триразовий чемпіон світу з гирьового спорту за версією Міжнародної конфедерації майстрів гирьового спорту, чемпіон Європи з гирьового марафону, 7- разовий рекордсмен “Книги рекордів України”, учасник колективного рекорду “Книги рекордів Гіннеса “. Саме житель Херсонщини вписав ще одну славетну сторінку в книгу рекордів України!
Вже традиційно зі своїм шоу виступили кінний театр «Запорізьки козаки», демонструючи своє вміння і вправність у володінні зброєю і мистецтво триматись у сідлі на конях.
Довідка: Кам’янська Січ – це унікальна історико-культурна пам’ятка загальнонаціонального значення. Це єдина з семи січей, яка збереглася досьогодні. Вона була осередком політичного життя та політичної думки, бо на її території писалася перша у світі писана конституція – Конституція Пилипа Орлика. Це форпост боротьби запорізького козацтва, разом з кримськотатарським народом, проти тодішнього російського вторгнення в Україну, що прямо перекликається з сьогоденням коли Херсонщина стала південним форпостом України проти новітньої російської агресії.
Камянська Запорозька Січ – пам’ятка історії національного значення, знаходиться за 50 м на схід від села Республіканець, на розі, утвореному впадінням річки Кам’янка в долину Дніпра, на похилому схилі корінного правого берега.
За своєю структурою Камянська Січ є унікальною історико- археологічною пам’яткою запорозького козацтва, оскільки тут збереглись усі три основні складові її частини: Кіш, до складу якого входили курені, скарбниці, січова площа; передмістя з виробничими майстернями, житловими будинками, шинками; козацький цвинтар, на якому збереглася могила видатного кошового Костя Гордієнка, з насипаним на ній курганом.
Територія Січі – чотирикутник з розмірами сторін 115 х 36 х 36 сажень (сажень — 2,13 метри). У центрі – розташовувалася площа для січової ради, з обох сторін її курені-напівземлянки, господарські будови, склади зброї. Археологи виявили залишки глинобитної печі, обкладеної кахлями. Крім кахля, знайдені глиняні трубки, скляні кубки, шматки смоли.
Історія появи та функціонування Кам’янської Січі має безпосереднє відношення до подій національно-визвольної боротьби української патріотичної еліти під проводом славного Гетьмана Івана Мазепи. Як відомо, 12-14 травня 1709 р. припинила своє існування Чортомлицька Січ, з якою була пов’язана більш як півстолітня героїчна історія Війська Запорозького Низового. За підтримку запорожцями Івана Мазепи царські війська, скориставшись відсутністю більшої частини січовиків, приступом узяли січові укріплення, знищили Січ та зруйнували розташовані поблизу неї козацькі зимівники. У тому ж 1709 році було закладено Кам’янську Січ, значно нижче по Дніпру.
Проіснувала Січ недовго – усього два роки: царські війська вигнали козаків на лівобережжя Дніпра. Біля сучасних Олешок, на тодішній території Кримського ханства, вони заснували ще одну Січ – Олешківську. Запорожці повернулись на Кам’янку, де було в 1730 році відновлено статус Січі, яка існувала до 28 березня 1734 р.