Шляхівська ОТГ готується до життя після виборів

07.11.2018
1292

У Шляхівській сільській ОТГ, що на Херсонщині, перші місцеві вибори призначені на 23 грудня. Нагадаємо, що цього дня вибори відбуватимуться в 2 ОТГ області – Шляхівській та Милівській, і обидві – на території Бериславського району.

Нинішній рік став знаковим для нього, адже після тривалого часу затяжних перемовин та опору децентралізації, за один рік на Бериславщині нарешті народилося аж 3 сільські об’єднані територіальні громади. Навесні вибори відбулися в Новорайській ОТГ. Відтак процес пішов і районний центр буквально «оточили» з усіх боків ті, хто обрав свою конфігурацію ОТГ та скористався етапом добровільного об’єднання громад.

Регіональні консультанти Асоціації міст України в Херсонській області провели консультаційні виїзні зустрічі з представниками сільських рад, які увійшли до ОТГ і готуються до прийдешніх виборів.

У Шляховому обговорювали особливості перехідного періоду, можливі складності та готувалися передбачити по-максимуму те, що потрібно буде громаді на початковому етапі. Від підготовки до перших сесій у новому статусі, формування бюджету та штатів, статуту громади, до написання проектів та стратегічних програм розвитку громади.

Нагадаємо, що в одну громаду тут об’єдналися Шляхівська, Томаринська, Урожайненська та Раківська сільські ради. Тож сільські голови, секретарі рад, фінансисти, бюджетники та комунальники обговорювали питання правонаступництва, структури виконавчих органів, узгодженості роботи старостатів, інвентаризації та обліку майна, забезпеченості кадрами. У той час, коли дехто непокоїться за те, щоб не залишитися без роботи, в адмінцентрі громади переконані, що спеціалістів ще й не вистачатиме.

Аналізували також наповнюваність шкільних закладів, НВК та дитсадків. Обговорювали, зокрема, що селам гостро бракує спортивних та позашкільних закладів, тож велику надію покладають на розвиток СБК та клубів, де можна буде додатково розгорнути позашкільну роботу, гуртки та секції. Акцент робився й на необхідність сприяння посиленню пунктів охорони правопорядку, інспекторів та помічників дільничного, які вкрай потрібні селам. Приміром, доповнити таку діяльність пропонувалося запровадженням інспекторів із благоустрою.

В процесі конструктивного діалогу між сільськими головами та спеціалістами подеколи виникала дискусія, які саме відділи потрібно буде створювати, аби забезпечити комплексну діяльність. У підсумку дійшли висновку, що багато залежатиме від можливостей місцевого бюджету.

Регіональні консультанти АМУ якраз детально зупинилися на особливостях його формування, основних джерелах наповнення та додаткових ресурсах, котрі можна буде залучити. Серед особливостей бюджету зазначеної ОТГ те, що базова дотація тут очікується порівняно невелика – всього 596 тисяч гривень, натомість у бюджет йтимуть солідні обсяги ПДФО, зазначила регіональний консультант АМУ з бюджетних питань Марія Кривецька. Громада має багато землі, тож належатиме тісно співпрацювати із землевласниками та орендарями. Йшлося окремо про особливості розподілу освітньої та медичної субвенцій. Вже зараз громаді потрібно чітко проаналізувати кошториси витрат, аби бути готовими розрахувати кошти з оплати праці, енергоносіїв, матеріально-технічного забезпечення закладів.

Серед проблемних обговорювалися питання, які негативно впливають на життя населених пунктів, котрі знаходяться в безпосередній близькості до районного центру. Це і відтік робочої сили, і сільських учнів, котрі зараз навчаються в м. Бериславі. Відтак селам доведеться докласти немало зусиль та коштів, аби покращити свою інфраструктуру та створити конкурентні умови для забезпечення роботою, якісними адміністративними, освітніми та медичними послугами своє населення. Власне для цього і створювалася ОТГ.

На сьогодні ж, констатували учасники зібрання, величезною проблемою є утримання малокомплектних освітніх закладів. Приміром, Урожайненський навчально-виховний комплекс обходиться в 800 тисяч гривень бюджетного фінансування на рік. А навчається там усього 10 дітей – школярів та дошкільнят. Будівлі ж більшості шкіл добротні, за типовими проектами, а от учнів здебільшого бракує.

Обговорювалися також питання створення спільної комісії з інвентаризації майна, підготовки статуту громади тощо.