POLITICO : Довгоочікуваний контрнаступ на півдні України розпочинається з вибухів у Криму
Не намагаючись підтвердити чи спростувати те, що українські сили несуть відповідальність за вибухи, які прогриміли на російській авіабазі, двоє урядовців заявили, що вибух є початком великої контратаки.
Вибухи, які прогриміли на російському військовому аеродромі в насильно анексованому Криму, сигналізують про початок контрнаступу України на півдні та критичну нову фазу війни, яка може вплинути на її кінцевий результат, заявили POLITICO двоє українських чиновників.
Серія вибухів у вівторок підняла в небо величезні вогняні кулі та грибоподібні хмари чорного диму, розкидаючи наляканих російських відпочиваючих, які, як видно на відео, опублікованих у соціальних мережах, шукали безпеки на пляжі та тікали на автомобілях через Кримський міст до Росії.
Москва применшила наслідки вибухів, заявивши, що вони були спричинені боєприпасами, які випадково здетонували на аеродромі, де супутникові знімки показали кілька військових літаків.
Міністерство оборони України скромно відкинуло відповідальність, попередивши про небезпеку куріння навколо вибухівки.
Але двоє українських чиновників, які розмовляли з POLITICO, більш прямо припустили, що за вибухами стоїть Київ. У той час як українські війська протягом останніх тижнів намагалися відбити територію в напрямку південного міста Херсон, яке було захоплене росіянами в перші дні вторгнення, двоє офіційних осіб сказали, що вибухи на аеродромі вказують на те, що ця контратака саме зараз починається.
Успішний удар по військовій цілі далеко за умовною лінією фронту, і особливо на Кримському півострові, місці, яке має велике значення для Кремля, яке значною мірою уникло інтенсивних боїв, що точилися на материковій частині України, було великою драмою для Володимира Путіна, який ймовірно розглядає цей удар, як драматичну ескалацію та удар по моральному духу його військ.
«У Кремля мало мотивів звинувачувати Україну в нанесенні ударів, які завдали шкоди, оскільки такі удари продемонструють неефективність російських систем протиповітряної оборони, що вже показало українське затоплення [російського флагманського корабля] «Москва», — написав Інститут Study of War, аналітичний центр США, який відстежує конфлікт.
На запитання POLITICO, чи можна розглядати вибухи як початок контратаки України на півдні країни, український чиновник, який побажав залишитися анонімним, оскільки він не був уповноваженим спілкуватися з журналістами під час запису, відповів ствердно.
«Можна сказати, що це початок», — сказав чиновник.
Другий український чиновник, який також говорив анонімно, оскільки не мав права спілкуватися зі ЗМІ, сказав POLITICO, що серпень і вересень будуть «дуже важливими» місяцями з військової точки зору, які, ймовірно, визначать кінцевий результат війни.
Чиновник попередив, що інтенсивність бойових дій у серпні та вересні може «виглядати як лютий», але відмовився уточнити цю оцінку, посилаючись на військову таємницю.
Чиновник сказав, що вибухи на аеродромі були повідомленням Росії, що вони «ніде не в безпеці».
«Нехай вони знають, як це відчувається», – додав чиновник, маючи на увазі страх і невизначеність, які поширилися по всій Україні, куди Росія з 24 лютого випустила понад 3000 ракет.
The Washington Post з посиланням на офіційного представника українського уряду повідомила , що атаку здійснив спецназ.
У середу речник ВПС України Юрій Ігнат в інтерв’ю українському державному телебаченню заявив, що на Сакському аеродромі в селі Новофедорівка, як і на інших кримських військових аеродромах, базувалися російські літаки, які завдавали авіаударів по Україні, передає Інтерфакс- Про це повідомляє агентство «Україна» .
«Тому вивести з ладу будь-який аеродром — це дуже добре», — сказав він, не підтверджуючи чітко відповідальність України.
Військово-повітряні сили на своїй сторінці у Facebook повідомили про знищення дев’яти російських літаків.
Повний розмір збитків від вибухів на аеродромі в Криму залишається невідомим. Але будь-яка кількість знищених військових літаків завдасть шкоди російським ВПС, які атакували цілі в Україні.
Супутникові знімки, зроблені Planet Lab за чотири години до вибухів і опубліковані Схемами українських розслідувань Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода, показали понад 20 військових літаків, припаркованих на аеродромі.
Односекундне відео, опубліковане в соціальних мережах, яке не вдалося незалежно перевірити POLITICO, здавалося, показує, що принаймні один російський літак повністю знищений, а пожежник обливає зі шлангом ділянку пошкодженого аеродрому.
Радник МВС України Антон Герашенко написав у твіттері інше відео , яке нібито демонструє наслідки вибуху: «Схоже, немає шансів, що хоч один літак залишився цілим».
«Вплив вчорашнього вибуху не менший, ніж знищення крейсера «Москва», — додав він, маючи на увазі російський крейсер, який був флагманом Чорноморського флоту, поки не був знищений двома українськими ракетами «Нептун» у квітні. «Десятки військових літаків більше не зможуть скидати на нас бомби та ракети».
З травня Україна методично готувалася до південного контрнаступу в Херсонській і Запорізькій областях.
Україна все частіше націлює на критично важливу інфраструктуру в Херсоні та поблизу нього, на яку Росія покладається для посилення та поповнення постачання своєї армії. На допомогу українцям йде західна зброя, зокрема, надані США HIMARS, або високомобільні артилерійські ракетні системи, які сили Києва використали, щоб забрати важливий Антонівський міст, змусивши російські війська переправляти вантажі через широку річку Дніпро.
Україна також підготувала нові бригади та розгорнула їх на південь, де вони повільно відвоювали десятки малих міст і сіл.
Херсонська та Запорізька області були захоплені та захоплені російськими військами на початку вторгнення значною мірою через провали внутрішньої безпеки, місцевих колабораціоністів та слабку оборону. Регіони є економічно значущими і мають стратегічне значення через своє розташування. Разом із південною Донецькою областю ці три області утворюють сухопутний міст, що з’єднує Росію з окупованим Кримом і відрізає Україну від життєво важливого доступу до Азовського та Чорного морів.
Зосередження уваги України на Херсоні та Запоріжжі зараз здебільшого зумовлене занепокоєнням щодо планів Кремля зміцнити контроль над регіонами та, таким чином, наземним мостом, що з’єднує Росію з Кримом.
Росія також роздала паспорти українцям у Херсоні та ввела рубль як валюту.
Двоє українських посадовців, а також третій, близький до Зеленського, який знає про контрнаступ, сказали POLITICO, що вони впевнені, що Росія використає своїх підібраних довірених осіб і місцевих колабораціоністів для проведення незаконних референдумів на окупованих українських територіях 11 вересня або близько цього дня.
Незрозуміло, сказав один із чиновників, чи будуть референдуми «кримським» чи «донбаським».
Організоване Росією голосування в Криму в квітні 2014 року поставило жителям півострова питання, чи хочуть вони приєднатися до Росії, тоді як голоси в підконтрольних Москві районах східної Донецької та Луганської областей у травні того року мали на меті легітимізувати «незалежність» цих країн. областей і «народних республік». Обидва референдуми були засуджені міжнародним співтовариством і здебільшого не визнані, за винятком Росії та різних сепаратистських держав.
Пояснюючи терміновість військових контратакувати зараз, чиновник, близький до Зеленського, сказав, що вони вірять, що імпульс на користь України. Російські війська не досягли значного прогресу на східному Донбасі після боїв за Сєвєродонецьк і Лисичанськ, з яких Україна здійснила тактичний відступ у червні та липні відповідно. І мораль росіян низька, сказав чиновник.
Крім того, за словами посадовця, повернення півдня дозволить Україні вести переговори з більш сильної позиції, якщо або коли відновляться переговори між Києвом і Москвою.
Крім того, додав чиновник, українці, які опинилися в окупованих Росією Херсоні та Запоріжжі, чекають, чи зможе Київ їх «звільнити» чи вони залишаться під контролем Кремля.
«Чим довше наші люди застрягли під російською окупацією, тим більше ми ризикуємо їх втратити», — сказав чиновник.