Пентагон: Росія робить спроби інституціоналізувати контроль над суверенною українською територією, особливо на Херсонщині

02.06.2022
825

У міру наближення сотого дня війни Росії проти України ми, як і раніше, стурбовані кроками, які робить Росія у спробі інституціоналізувати контроль над суверенною українською територією, особливо на Херсонщині. Про це повідомив речник американського відомства Нед Прайс під час традиційного брифінгу.

На думку американських військових фахівців Кремль, ймовірно, зважує кілька підходів:

від визнання так званої “народної республіки”, як Росія насильно зробила у Донецьку та Луганську, до спроб анексії, як Росія зробила у Криму.

Це передбачувана частина російського сценарію, тому ми продовжуємо бити на сполох, особливо після одностороннього указу президента Росії Путіна про прискорену видачу російських паспортів громадянам України.

Росія використала подібну тактику в Донецьку та Луганську у 2019 році.

У Херсоні, зокрема, за численними повідомленнями, російські сили насильно усунули законних представників українського уряду та поставили незаконних проросійських довірених осіб.

Одного із таких довірених осіб, “губернатора”, було встановлено у квітні.

У травні інший проросійський представник, “чиновник”, публічно заявив про намір звернутися до Росії із проханням включити Херсонську область до складу України до кінця року.

За численними даними, Росія також змусила жителів Херсона прийняти російський рубль замість законної української валюти.

Станом на кінець квітня Росія, ймовірно, контролювала не менше 25 радіомовних вишок на українських територіях, що під контролем російських військових, у тому числі на Херсонщині, і транслювала проросійські медіаканали, ймовірно, щоб послабити антиросійські настрої та опір населення.

Цього місяця російські офіційні особи брали участь візити до Херсона, включаючи візит заступника прем’єр-міністра Росії в середині травня, під час якого він публічно заявив, що Москва вважає, що Херсон займає “гідне місце в нашій російській родині”.

Потім була поїздка голови російської правлячої партії “Єдина Росія”, який заявив, що Росія залишиться в Херсоні “назавжди”.

Кремль також заявив, що може спробувати провести фіктивний референдум про створення в Херсоні “народної республіки”, хоча для цього він не має ні народної, ні юридичної легітимності.

До подальшого вторгнення Росії в Україну лише близько 20% жителів Херсона заявили, що відносяться до Росії тепло, але після вторгнення ця підтримка, ймовірно, погіршилася.

Росії майже, напевно, не вдається домогтися легітимності маріонеткових урядів на недавно захоплених територіях в Україні, оскільки протести продовжуються, а жителі відмовляються співпрацювати.

Початкові цілі Росії щодо контролю над великими територіями України виявилися нічим іншим, як повним провалом.

Ймовірно, Кремль вважає, що насильницьке утримання Херсона забезпечить Росії сухопутний міст у Крим, а також дозволить здобути так звану перемогу у спробі виправдати Росію – перед російською внутрішньою аудиторією тисячі життів, які знищила обрана Путіним війна.

Ми будемо продовжувати привертати увагу до територіальних задумів Росії в Україні, а також до її агресії, що триває, так само як і притягати до відповідальності тих, хто їй сприяє, у тому числі за допомогою додаткових каральних економічних заходів.

Ми також повинні продовжувати зміцнювати здатність України захищати себе перед жорстокістю Кремля. Про все це ми розповімо найближчими днями.

• На початку травня посол Карпентер сказав, що цей фіктивний референдум, або спроба приєднати Донбас до Росії, відбудеться у середині травня. Чи є у вас якісь дані, чому цього досі не сталося?

Ми не стверджуємо, що він остаточно проведе там референдум.

Є й інші варіанти, які можуть розглядатись, включаючи створення так званої Херсонської народної республіки, незважаючи на відсутність будь-якої легітимності чи народного мандату для цього.

Я не можу говорити про те, чому росіяне зробили або не зробили певних кроків, крім того, що вони були змушені адаптуватися, і в деяких випадках вони змінили свої плани внаслідок того, що Сполучені Штати та наші партнери та союзники по всьому світу звернули увагу на нашу стурбованість.

Чи сталося це в даному випадку, я не можу сказати, але я можу сказати, що ми, як і раніше, стурбовані тим, що російський уряд зробить певні кроки – чи то референдум, чи то проголошення так званої народної республіки, чи то інший засіб нав’язати волю Кремля для мешканців Херсонської області.