На території історико-культурної пам`ятки «Кам’янська Січ» були виявлені «чорні археологи»

06.12.2017
1233

Сьогодні набирає популярності новий вид псевдоспорту бродіння з металошукачем історичними пам`ятками. Цього разу в гостре око «чорних археологів» потрапила історико-культурна пам`ятка «Кам’янська Січ». Про це на власній ФБ-сторінці повідомив депутат облради Ігор Йосипенко


Під час щоденного обходу заповіднику, працівником було виявлено більше тридцяти підкопів землі. Завідувач сектором «Кам’янська Січ» Національного історико-культурного заповідника «Хортиця» Андрій Лопушанський повідомив, що одразу після виявлення, правопорушення було зафіксоване інспекцією і передано на розгляд правоохоронним органам. Наразі триває розслідування та пошук злодіїв.

Коли на металошукачеві спрацьовує детектор, в цьому місці викопують ямку шириною лопати розміром 20х20 см. Далі цю частинку землі обережно знімають, дивляться що всередині та ладнають її назад. Йдучи заповідною територією, можна помітити, що трава вирізана квадратами. Таких ямок більше 30-ти по всій площі. Привернув увагу правопорушників і старовинний колодязь 19 ст. маєтку Агаркова. Видно, що на нього покладали багато надій – зачистили велику кількість стін і навіть зачепили дно, виривши яму діаметром 2 метри.

Одночасно, поруч з Кам`янською Січчю знаходиться історична пам`ятка Консулівське городище. Воно відноситься до часів пізньоскіфського періоду, і є важливим для пізнання історії українського народу. Вже 4 роки на його території проводиться Українсько-Польська експедиція. В межах городища зафіксовані такі самі сліди, як і в Кам`янській Січі.

На сьогоднішній день ми маємо нецілісну форму охорони історико-культурних територій, а більшість пам`яток археології знаходяться за межами села. Будь-яка пам`ятка приписується до селищної ради, яка в свою чергу періодично повинна перевіряти в якому вона стані. Якщо виявлені якісь порушення, то про них доповідають в інспекцію охорони пам`яток. У штатному регламенті не передбачено посаду охоронця.

Така ситуація як і по всій країні, так і на території Кам`янської Січі. Зараз у заповіднику є працівник з благоустрою території. В його обов`язки входить лише полив дерев та покіс трави. А весь інший час природа знаходиться без охорони.

В нашому законодавстві говориться, що на території культурних пам`яток заборонено користуватись металошукачем чи копати ями лопатою. Але міра покарання залишається невизначеною. Тому часто правоохоронні органи знаходять правопорушника, але ніякої відповідальності він не несе.

Досвід показує, що охороняти пам`ятки дуже складно. Завжди знайдуться шукачі скарбів, які своїми діями руйнують залишки історії. Те, що нам залишили пращури ризикує назавжди піти в минуле.