Масова зміна виборчої адреси на Херсонщині – до сільської громади прибуло 204 виборці
До Бехтерської сільської територіальної громади Скадовського району прибуло 204 виборці – це найвищий показник у Херсонській області.
Народний депутат Олексій Ковальов написав депутатське звернення, в якому зазначив, що люди реєструються на одні й ті ж адреси.
За даними Державного реєстру виборців, Бехтерська сільська громада займає перше місце за кількістю прибулих виборців серед громад Херсонщини. Змінили виборчу адресу на користь Бехтерської громади 204 людини, а вибули звідти – лише 9. Загальна кількість виборців у громаді – 8078 осіб (станом на 31 серпня 2020 року).
Громадянська мережа ОПОРА аналізувала кількість змін виборчої адреси на Херсонщині у серпні. Станом на 26 серпня, цією послугою скористалися 120 херсонців. Серед них лише один житель Бехтерської громади, який вибув.
Спостерігачі ОПОРИ зв’язалися з начальником відділу ведення ДРВ апарату Голопристанської РДА Юрієм Яровим стосовно кількості змін виборчої адреси. Він зазначає, що дуже мало людей приходили подавати заяви вживу, в основному це були електронні звернення. «Ми діємо в регламентованих рамках. Нам прийшло електронне звернення. Я не знаю, що це за людина, у нього є електронний цифровий підпис, і в нього є право змінити виборчу адресу. Ми не можемо їм відмовити, якщо ми їм відмовимо безпідставно».
На масову зміну виборчої адреси звернув увагу народний депутат України Олексій Ковальов. На офіційній сторінці у Facebook Ковальов опублікував депутатське звернення до начальника головного управління національної поліції у Херсонській області та начальника Управління Служби Безпеки України в Херсонській області. У зверненні депутат наголошує: «Мені, як народному депутату України, стало відомо, що з метою впливу на результати голосування на місцевих виборах до Бехтерської об’єднаної територіальної громади невідомі особи намагаються змінити реєстрацію місця проживання близько 200 громадян на 8 окрузі Бехтерської об’єднаної територіальної громади, а саме здійснюється масова реєстрація громадян в с. Облої (вул. Морська, 40) та с. Збур’ївка (вул. Дружби, 16, вул. Приморська, 38) Бехтерської об’єднаної територіальної громади».
За зазначеною адресою у селі Облої знаходиться приватна садиба, яка здається в оренду. 13 вересня Олексій Ковальов опублікував відео, на якому спілкується з власником садиби. Чоловік запевняє, що на день виборів ніхто не орендував приміщення і хто всі ці люди, він не знає.
Наразі, офіційних коментарів поліція не надає.
Нагадаємо, що з 1 липня до 10 вересня виборці мали можливість змінити виборчу адресу за оновленою процедурою – подавши заяву у відділ реєстру виборців особисто або ж онлайн за допомогою сервісу «Кабінет виборця».
Відповідно до частин 2 та 4 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», якщо інше не передбачене цією статтею, а згідно з частиною 3 цієї ж статті за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначено відповідно до частини 2 цієї статті. У разі звернення щодо зміни виборчої адреси на підставі частини 3 статті 8 цього Закону у заяві виборця вказується адреса житла, за якою він фактично проживає та яку просить визначити його новою виборчою адресою.
Згідно зі статтею 158 Кримінального кодексу України умисне надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або інше несанкціоноване втручання в роботу Державного реєстру виборців карається позбавленням волі на строк від 2 до 4 років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк 5 років.