Голова Білозерської РДА: В нас грошей на компенсацію пільгового проїзду немає (відео)
Сьогодні в Херсонській ОДА відбулась нарада з питань забезпечення пільгового перевезення громадян на приміських автобусних маршрутах загального користування Білозерського району у 2018 році за участі начальника управління транспорту та зв’язку обласної державної адміністрації Валерія Соценко, керівництва Білозерської районної державної адміністрації, голів ОТГ та селищних рад Білозерського району, керівництва Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Метою наради стало розв’язання проблеми з перевезенням пільгових категорій громадян в області згідно з діючим законодавством України.
Наразі перевізники відмовляються від перевезень у випадку відсутності угод з відповідними громадами, а саме з органами місцевого самоврядування на компенсацію таких перевезень.
За словами одного з перевізників Юрія Монастирьова, директора ТОВ «Херсонське АТП 16527», проблему можна вирішити лише у випадку виявлення волі та бажання до вирішення самої громади. В якості прикладу він навів Білозерське ОТГ, голова якого дуже швидко відреагувала на зміни, була проведена сесія і вирішено укласти відповідну угоду з ТОВ «Херсонське АТП 16527», повідомляє Управління інформаційної політики ХОДА.
В цьому році до Херсонської ОДА надходять численні звернення від мешканців Білозерського району стосовно відмови з 01 січня 2018 року у перевезенні громадян пільгових категорій на приміських автобусних маршрутах до населених пунктів Білозерського району.
Крім того, до управління транспорту та зв’язку облдержадміністрації листом від 28 грудня 2018 року звернулося ТОВ «Херсонське АТП 16527» щодо відмови Чорнобаївською, Федорівською, Правдинською, Благодатнівською, Токарівською, Миролюбівською сільськими радами у відшкодуванні витрат перевізника за перевезення пільгових категорій громадян.
З 2016 року в Державному бюджеті відповідні кошти на компенсації за перевезення пільгових категорій громадян не передбачаються.
Питанням пільгових перевезень постійно опікується облдержадміністрація, тому неодноразово було надано рекомендації, питання винесено на розгляд колегії облдержадміністрації та навіть видано розпорядження голови ОДА від 01 квітня 2016 року № 232 «Про запровадження програм щодо компенсаційних виплат за перевезення пільгових категорій громадян», згідно якого районним державним адміністраціям та міськвиконкомам міст обласного значення рекомендовано розробити проекти місцевих програм щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян згідно зі статтею 91 Бюджетного кодексу України і винести проекти вказаних програм для їх затвердження на розгляд відповідних рад.
Голова Білозерської ОТГ про те, як у них в громаді вирішуються питання пільгових перевезень
На прикладі Музиківської сільської об’єднаної територіальної громади, де голова Савелій Лейбзон, компенсанція за пільгові перевезення діє на постійній основі вже третій рік. За таким алгоритмом: квитки на пільгові перевезення видаються відповідним категоріям громадян, користуючись перевезеннями квитки надходять водіям, а компанія-перевізник віддає керівництву ОТГ по завершенню певного строку перевезень кількість квитків на суму яких буде виділено грошову компенсацію.
Окрім цього для таких пільгових категорій: учасники бойових дій, учасники АТО, інваліди війни та діти-сироти проїзд у приміських автобусах взагалі безкоштовний.
Вирішення питання компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян і як наслідок підтримки малозабезпечених верств населення – це прерогатива та завдання органів місцевого самоврядування. Тому тільки на розсуд місцевої влади може здійснюватися або бути відсутніми пільгові перевезення.
На підставі законодавства
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт», а також низкою постанов Кабінету Міністрів України та інших законодавчих актів, зокрема:
– від 03 грудня 2008 року № 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» зі змінами,
– від 18 лютого 1997 року № 176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» зі змінами та інших.
Відповідно до зазначених норм законодавства організовуються та проводяться конкурси з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування і ці норми є обов’язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками. За результатами конкурсів з переможцем укладається Договір щодо перевезення пасажирів.
Пунктом 2.2.12. Договору до обов’язків Перевізника віднесено, що після укладання Договору з Організатором на перевезення пасажирів, автоперевізник повинен укладати з відповідним органом державної влади або місцевого самоврядування договір на відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян, надавши відповідні розрахунки обсягів пільгових перевезень та здійснювати перевезення пільгових категорій громадян в межах обсягу планово-бюджетних призначень.
Зазначена норма внесена до Договору на підставі статей 29, 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», якими визначено, що органи місцевої влади зобов’язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів компенсацію відповідно до закону, а також види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам збитків від цих перевезень.
В свою чергу статтею 91 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, у тому числі належать видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Інформація стосовно внутрішньообласних автобусних маршрутів
На сьогодні маршрутна мережа області складається з 465 міжміських та приміських внутрішньообласних автобусних маршрутів, з них:
міжміських – 292, приміських – 173.
Перевезення пасажирів здійснюють 29 перевізників, з них: 16 базових пасажирських підприємств, 3 приватні фірми-перевізники, 10 приватних підприємців-перевізників (фізичні особи).
Щоденно на 23 автостанціях та 2 автовокзалах області виконується 1956 рейсів 1106 автобусами. Середній тариф по області на приміських автобусних маршрутах складає 50,0 – 52,0 коп./пас.км, на міжміських – 52,0-55,0 коп./пас.км.