Діяльність заводу «Кримський титан» становить екологічну загрозу для Херсонщини
Сектором у Херсонській області Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України під час моніторингу інформації щодо можливих загроз внаслідок анексії Криму було виявлено факт нанесення шкоди екології у прикордонних районах Херсонської області внаслідок функціонування заводу «Кримський титан»
У ході моніторингу діяльності «Кримського титану» отримано інформацію, що підприємство знаходиться на частині перешийку, який з’єднує Крим та материкову частину України, і в ході його діяльності утворюються відходи: фосфогіпс, піритні огарки, гідролізна кислота, промивна кислота та ін. Останні зберігаються на фосфогіпсосховищі та кислотонакопичувачі території Чаплинського району Херсонської області.
При цьому, взаємодія речовин, які скидаються у кислотонакопичувач призводить до появи нових сполук, які є ще більш небезпечними для довкілля та людини.
Крім того, речовини з кислотонакопичувача проникають до Ісходненського водозабору, який є єдиним джерелом звідки питна вода постачається до Армянська. Також існує велика небезпека проникнення у інші підземні водні пласти, з яких споживається питна вода населених пунктів Херсонської області.
МТОТ вважає що діяльність підприємства «Ukrainian Chemical Products» носить загрозу для територій та населення прикордонних районів Херсонської області та вимагає втручання відповідних державних органів України та міжнародних організацій.
Після анексії півострову «Кримський титан» отримав дві реєстрації, у зв’язку з чим фактично змінив власну назву: на території України було зареєстровано підприємство «Ukrainian Chemical Products». При цьому, в м. Москва РФ зареєстровано підприємство «Титанові інвестиції», в яке також входить зазначений переробний завод.
Довідково: До анексії Кримського півострову з боку компетентних органів України проводився систематичний моніторинг екологічної безпеки діяльності підприємства «Кримський титан». Згідно вимог чинного законодавства юридична особа відраховувала до державного бюджету кошти за забруднення екології, а також до місцевого бюджету за використання місцевих земель (у т.ч. у прикордонних районах Херсонської області) для збереження відходів виробництва. Після анексії вказані платежі від підприємства до державного та місцевих бюджетів не надходять. Крім того, завод проводив роботи зі зменшення небезпечних викидів та утилізації відходів.
Наразі «Кримський титан» продовжує функціонувати та його небезпечність доводять перевірки окупаційних контролюючих органів – «управління» природнього нагляду. Останні у серпні 2017 року встановили, що на підприємстві у звітних документах викривлена інформація, внаслідок чого значно занижено суму, яку «Кримський титан» повинен був сплатити в якості плати за забруднення довкілля. Внаслідок цього йому було нараховано штраф у розмірі 230 млн. російських рублів (99 млн. грн.).