Депутати облради планують за збір дикорослих трав’яних рослин, квітів, ягід та грибів встановити ставки рентної плати

01.02.2021
1610

На Херсонщині пропонується встановити ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, а саме: за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів області.

Питання було піднято під час засідання постійної комісії з питань сільського господарства, земельних відносин та екології.

Основна причина встановлення рентної плати – узаконити збір лісових ресурсів на Херсонщині, щоб місцеві ради, на території яких є лісові насадження, отримували законний дохід, а підприємці змогли законно реалізовувати свою діяльність.

Проте, депутатів найбільше схвилювало питання: чи зможуть після встановлення рентних плат пересічні громадяни вільно збирати гриби та ягоди? За словами начальниці Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства Тетяни Касіч, в проєкті рішення чітко прописано, що збір громадянами у лісах області дикорослих трав’яних рослин, квітів, плодів, ягід, горіхів та грибів (крім випадків, занесених до Червоної Книги України) для власного споживання відноситься до загального використання лісових ресурсів і проводитиметься безкоштовно.

При цьому, вона відзначила, що на Західній Україні є такі обмеження – від 5 до 10 кг на одну людину в залежності від області. У нас таких обмежень немає! За так званий лісовий квиток повинні заплатити підприємства, які ведуть масштабний збір. А надходження від рентної плати зараховуватимуться в повному розмірі до місцевих бюджетів за місцем заготівлі лісових ресурсів. Так, у минулому році в областях, де вже працює рентна плата, дохід лише за збір грибів та ягід становить більше 1 млн грн.

Депутата Богдана Артющика зацікавило, чи входить до цього переліку збір лікарської ромашки.

«Поки що ні, але ми зараз виходимо з пропозицією щодо видачі дозволів на збір лікарської ромашки та очерету. Оскільки в області є підприємства, які здійснюють заготівлю цих рослин у великих об’ємах, але зовсім нічого не сплачують», – повідомив директор Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Михайло Зайцев.

Встановлення ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів – це перший крок до того, що наша область почне контролювати та отримувати прибуток від використання своїх природних ресурсів. Тож, депутати підтримали відповідне рішення.