Андрій Гордєєв: шлях довжиною два роки

10.04.2018
1141

Нещодавно у Херсоні відбувся публічний звіт голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва. Він публічно відзвітував громаді Херсонщини про результати роботи за 2017 рік. У своєму виступі голова Херсонської ОДА зазначив, що темпи притоку іноземних інвестицій на Херсонщину .- перші по Україні. «55% приріст навпроти 2016 року», – наголосив Андрій Гордєєв.

Також у своєму публічному звіті щодо роботи керівництва Херсонської облдержадміністрації за 2017 рік голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв зазначив, що Херсонщина за результатами 2017 року посіла перше місце серед регіонів України за темпами нарощування інвестицій в економіку області.

“Протягом минулого року інвестиційні процеси в регіоні демонструють суттєву позитивну динаміку в різних видах і галузях інвестування. Наприклад, вперше за останні роки досягнуто позитивної динаміки темпів зростання прямих іноземних інвестицій. Позитивна динаміка спостерігається також у надходженні капітальних інвестицій у розвиток економіки регіону. Протягом 2017 року в області вкладено 6 млрд 750 млн гривень капітальних інвестицій, що на 35% перевищує показник 2016 року. За темпами нарощування інвестицій ми посіли перше місце серед регіонів України”, – розповів Гордєєв.

Як він підкреслив, “вказаних показників було досягнуто в результаті як переоснащення та модернізації існуючих підприємств, так і реалізації низки інвестиційних проектів”. Серед останніх, зокрема, проект з будівництва компанією “Нібулон” нового зерноперевантажувального терміналу у місті Гола Пристань, проект з будівництва у цьому ж місті компанією ТОВ “НВП “5 ЕЛЕМЕНТ” заводу з виробництва мікродобрив, проект відновлення та будівництва компанією “Агро-Діло” іригаційної системи у Білозерському районі на площі майже 1,5 тис. гектарів, та інші інвестиційні проекти.

Зрозуміло, що опоненти влади можуть звинуватити її в тому, що для звіту були обрані вигідні для влади показники, або навіть проводилася маніпуляція фактами.

Щоб розвіяти сумніви пропонуємо звернутися до різних джерел, які найбільш презентаційно здійснюють оцінку соціально-економічного розвитку регіонів. Це перш за все Кабінет Міністрів України, Комітет виборців України та видання «Деловая столица».


Кожен з них проводить рейтингування за власною методологією, методиками та кількістю показників (Кабінет Міністрів України – 25, «Деловая столица» – 20, Комітет виборців – 15).

Така різниця в рейтингуванні, поглядах та оцінках стану справ дозволяє отримати усереднену об’єктивну і різнопланову картину стану соціально-економічного розвитку регіонів.

Так, за Урядовим рейтингом з 25 показників, згрупованих у 6 напрямів різних сфер соціально-економічного розвитку маємо:

– 7 місце за напрямом «Інвестиційній розвиток»;
– на 3 місця покращено результат напряму «Економічна ефективність» (15 місце);
– другий рік поспіль зберігаємо 12 місце за напрямом «Відновлювана енергетика».

За 7 показниками область увійшла до першої десятки регіонів України.

– Найпозитивніший результат: 1 місце за «індексом капітальних інвестицій (збільшено у 1,5 рази, 150,7%).

– 6 місце, «обсяг виробництва продукції сільського господарства у розрахунку на одну особу сільського населення (у постійних цінах)» – 27259 грн.
– 6 місце, «індекс будівельної продукції» – 134,6%.
– 6 місце, «сума заборгованості з виплати заробітної плати, % до фонду оплати праці за останній місяць звітного періоду» – 0,6%.
– 7 місце, «темп зростання обсягу прямих іноземних інвестицій -107,7%.
– 8 місце, «частка оснащення багатоквартирних житлових будинків будинковими приладами обліку теплової енергії, відсотків до загальної кількості багатоквартирних житлових будинків, які підлягають оснащенню» – 88,4%.
– 10 місце, рівень зайнятості населення у віці 15-70 років (за методологією МОП) – 56,6%.

За рейтингом комітету виборців, а це 5 напрямів, 15 показників та оцінки експертів, результат оцінки покращено на 6 місць ( з 24 місця за 2017 рік піднялись до 18).

Декілька днів тому оприлюднено рейтинг видання «Деловая столица» (всього 20 показників, оцінка щоквартальна). До речі, на нашу думку, і перелік показників, і методологія заслуговує на серйозну, професійну увагу.

Високі бали маємо за показниками:

– « Приросту прямих іноземних інвестицій» (+6 балів);
– «Індексу продукції будівництва» (+6 балів)
– «Скороченню боргу по заробітній платі» (+5 балів)
– «Темпу росту роздрібного товарообороту» (+4 бали)
– «Динаміка реальної заробітної плати та частці працівників по її рівню» (+6 балів)
За цим рейтингом з 18 місця у 2016 році ми завершили 2017 рік на 13 місці.

Позитивна щоквартальна динаміка у 2017 році:

І-й квартал – 23 місце,
І-ше півріччя – 19 місце,
9 місяців – 16 місце,
рік – 13 місце.

І це не межа можливостей Херсонщини.

Як зазначив у своєму виступі Андрій Гордєєв: «досягнення позитивної динаміки соціально-економічного розвитку є результатом узгодженої роботи органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, всіх жителів Херсонщини. У загальному рейтинговому місці області є вклад кожного району, об’єднаних територіальних громад, підприємств і організацій, кожного трудовика».

«В цілому, запровадивши з січня минулого року внутрішньо обласний рейтинг, нам вдалося організувати системну, комплексну, адресну та результативну роботу. Місця рейтингових оцінок підтвердили ефективність нашої спільної роботи спрямованої на забезпечення зростання в ключових сферах розвитку, про що засвідчила динаміка основних показників, та соціальних індикаторів», – наголосив голова Херсонської ОДА.

Хочеться зазначити, що на Херсонщині, де активно розвивається альтернативна енергетика, планують побудувати сонячні та вітрові електростанції потужністю рівною чотирьом Каховським ГЕС.

Про це на прес-конференції “Чому інвестор полюбив Херсонщину?” в Укрінформі поінформував голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв.

Нагадаємо, що 4 квітня в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулася прес-конференція на тему: «Чому інвестор полюбив Херсонщину?». Організатором виступила Херсонська обласна державна адміністрація. У заході прийняли участь:
Андрій Гордєєв – голова Херсонської облдержадміністрації;
Олександр Співаковський – народний депутат України;
Сергій Хлань – народний депутат України;
Юрій Гусєв – президент Міжнародної громадської організації «Земляцтво Херсонщини».

“Сьогодні ми маємо 148 мегават побудованої альтернативної енергетики (вітрових та сонячних електростанцій. – ред.), 1,3 гігават будується. Каховська ГЕС генерує 350 МВт. Тобто альтернативною енергетикою ми будуємо сьогодні чотири Каховські ГЕС”, – зазначив очільник Херсонщини.

Наразі в області вже працює кілька фотогальванічних (сонячних) електростанцій. Компанія “Віндкрафт Україна” відкрила у 2017 році першу чергу вітрової станції “Новотроїцьке” потужністю 15 МВт.

На відновлення іригаційних систем у Херсонській області цього року заплановано витратити 70 млн грн – з державного та обласного бюджетів.
Про це окремо наголосив під час прес-конференції “Чому інвестор полюбив Херсонщину?” народний депутат Сергій Хлань.

“У цьому році ми розробили так звану “формулу успіху”. В держбюджеті цього року вже закладено 50 млн грн на реконструкцію насосних станцій. В обласному бюджеті заплановано 20 млн грн – на внутрішньогосподарську мережу. І фермер інвестує тільки у зрошувальне обладнання, тобто в зрошувальні машини”, – пояснив Хлань.

За допомогою цієї формули, зазначив він, планується збільшити площу зрошуваних земель майже на 10 тис. га.

Депутат наголосив, що відновлення зрошення є стратегічним завданням. Минулого року, вперше за десятиліття, вдалося залучити з бюджетних коштів 30 млн грн і відновити на них п’ять насосних станцій. Зрошення відновлено на кількох тисячах гектарів.

За його словами, необхідні інвестиції в іригацію 1 га – близько 3 тис. доларів.

Голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв зазначив, що завдяки розвитку меліорації на Херсонщині є можливість отримувати по два врожаї на рік. Вже зараз область виробляє 2 млн тон овочів та фруктів на рік. Але розвитку галузі наразі заважає недорозвиненість переробної промисловості.

Як повідомлялось раніше, Херсонщина на даний час має найпотужнішу серед регіонів держави зрошувальну систему. В Херсонській області з 420 тис. га зрошення, створеного тут ще за радянських часів, вдалося зберегти від розкрадання та руйнації близько 380 тис. га. У 2016 та 2017 роках в регіоні поливалися близько 300 тис. га зрошуваних земель. На території Херсонщини знаходиться потужна мережа зрошувальних каналів, у тому числі найбільші в Україні Північно-Кримський та Каховський магістральні канали.

Херсонський машинобудівний завод налагодив випуск комбайнів

Херсонський машинобудівний завод спільно з фінською компанією вже випустив вісім комбайнів, а в майбутньому зможе забезпечувати сільгосптехнікою й інші регіони. Про це поінформував президент Міжнародної громадської організації «Земляцтво Херсонщини» Юрій Гусєв.

“Завод вже випустив 8 комбайнів спільно з фінською компанією. І сьогодні на рівні Кабінету міністрів обговорюється питання про те, щоб на базі Херсонського машинобудівного заводу зробити цілу програму “Комбайни України”, яка б забезпечувала нашу аграрну країну технікою власного виробництва”, – зазначив Гусєв.

Він підкреслив, що дуже непросто було заново запустити підприємство, яке простоювало кілька років і навіть знаходилося під загрозою знищення. Але завдяки підтримці з боку обласної держадміністрації на Херсонщині випускають не тільки комбайни, а й трактори, портові доки, які експортуються до інших держав світу.

Як повідомляв Укрінформ, перший зернозбиральний комбайн Skif-280 Superior (версія фінського комбайну Sampo Rosenlew SR 3085 Superior) виробництва ХМЗ було презентовано у липні 2017 року.

На Херсонщині місцеві громади фінансують підготовку “дефіцитних” фахівців

На Херсонщині розроблена програма “Розвиток людського капіталу”, яка передбачає фінансову співучасть місцевих громад у підготовці необхідних їм фахівців, зокрема, лікарів та вчителів. Про це розповів голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександр Співаковський, повідомляє кореспондент агентства.

“У Херсонській області запущена унікальна програма, яка не має аналогів в Україні, коли не тільки державний бюджет фінансує вищі навчальні заклади, а й місцева громада має відповідний ресурс на підготовку фахівців з дефіцитних спеціальностей – у першу чергу, вчителів та лікарів. У такому випадку 25% вартості навчання сплачує обласний бюджет, 25% – районний і 50% – місцева громада. І це дуже важливо, оскільки, якщо я плачу, – це означає, що я точно хочу повернути цю дитину назад”, – сказав Співаковський.

Він зазначив, що в Херсоні діє чотири вищі навчальні заклади: Херсонський державний університет, національний науково-технічний університет, аграрний університет і морська академія, – а також технікуми і коледжі. Але у 2016 році 75,6% випускників поїхали з Херсонщини, а в 2017-му – 70%. Програма з розвитку людського капіталу покликана протистояти цій тенденції.

На запитання, як місцеві громади забезпечать повернення молодих спеціалістів додому, у сільську місцевість, нардеп пояснив, що з бажаючими отримати освіту за цією програмою укладаються контракти. У разі порушення контракту випускник буде змушений повернути кошти, витрачені на його навчання.

Крім того, Херсонщина активно залучає до своїх ВНЗ випускників кримських шкіл. Таких у місцевих навчальних закладах вже понад 100 осіб, і депутат сподівається, що цього року їхня кількість зросте.

За словами голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва, на сьогодні області не вистачає 1,5 тис лікарів, 1,7 тис вчителів, 360 працівників закладів культури і 260 – закладів спорту. За програмою розвитку людського капіталу минулого року до вищих навчальних закладів Херсонщини було залучено 389 випускників шкіл.

За рік обсяг капітальних інвестицій на Херсонщині зріс на 55% – голова ОДА

У 2017 році порівняно з попереднім обсяг капітальних інвестицій в економіку Херсонської області зріс на 55%. В цілому вони склали понад 6,5 млрд грн. Про це поінформував голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв, повідомляє кореспондент агентства.

“За темпом притоку капітальних інвестицій у 2017 році Херсонщина має перше місце по Україні. Вони склали 6 млрд 750 млн грн. Порівняно з 2016 роком – це 55% зростання”, – сказав очільник області.

Він нагадав, що з початком російської окупації Криму іноземні страхові компанії, зважуючи на ризики війни, відмовлялися продавати страховки бажаючим відвідати Херсонщину. Та зараз безпекове питання в області “підняли на найвищий рівень”: зокрема, створено загони тероборони, додаткові військові частини, посилена співпраця з правоохоронними стуктурами. Посилення безпеки, на його думку, позитивно вплинуло на розвиток економіки регіону.

Наймасштабніші інвестиційні проекти Херсонщини у 2017 році: 500 млн доларів у будівництво зернового перевантажувального терміналу товариства “Нібулон”; 1,5 млн доларів у виробничу базу товариства “5 елемент” у м.Гола Пристань, проект загальною вартістю 30 млн дол на території Білозерського району, де товариством “Агро-Діло”, підпорядкованим британській аграрній компанії, відновлено та збудовано нові іригаційні системи на площі майже 1,5 тис. га.

Херсонщина серед лідерів по сплаті туристичного збору

Для приваблення туристичних потоків у регіон в 2017 році облдержадміністрацією вжито заходи щодо покращення туристичної інфраструктури, дорожнього покриття, залізничного, річкового та авіасполучення, проведено іміджеву промоційну кампанію тощо. Як результат, Херсонщина стала однією з найбільш туристичних територій України.

«Близько 3,5 млн відпочиваючих відвідали область у 2017 році, 20 тис з яких – іноземці. Херсонщина увійшла у 5 областей-лідерів по сплаті туристичного збору поряд зі Львовом, Києвом, Одесою та Івано-Франківщиною», – інформує Андрій Гордєєв.

Суб’єктами туристичної діяльності у 2017 році сплачено до бюджетів усіх рівнів 23,9 млн грн, що на 41% більше ніж у 2016 році. Сума надходжень туристичного збору до місцевих бюджетів становила 2,7 млн грн (+43%).

Вирішення проблеми дефіциту кадрів на селі

Завдяки програмі «Розвиток людського капіталу Херсонщини» абітурієнти із сільської місцевості можуть здобути вищу освіту за рахунок обласного та місцевих бюджетів. Але за умови, якщо по завершенню навчання працевлаштуються за місцем проживання. Також учасниками програми «Людський капітал» можуть стати соціально незахищені верстви населення і демобілізовані військовослужбовці, що проходили службу в зоні проведення АТО.

«Головна мета обласної програми «Людський капітал» – зменшення міграції молоді до інших областей України та вирішення проблеми дефіциту кадрів на селі. Завдяки її реалізації до херсонських вишів на 2017-2018 навчальний рік за бюджетним замовленням вступило 308 абітурієнтів», – інформує Андрій Гордєєв.

Відновлення будівництва мостопереходу

У листопаді 2017 року у Херсоні відновили будівництво мостопереходу по просп. Адмірала Сенявіна – вул. Залаегерсег. Вартість об’єкту наразі складає 347 млн грн. «Наша задача – до кінця 2018 року зробити першу чергу проекту. Проект цікавий, дає макроекономічну генерацію всьому нашому регіону, головне – він створює нові робочі місця», – говорить Андрій Гордєєв.

Автомобільний мостовий перехід об’єднає між собою мікрорайони «ХБК», «Таврійський» і «Північний», де проживає близько 100 тисяч жителів міста. Реалізація цього масштабного проекту дасть змогу перенаправити транспортні потоки, поліпшить розв’язку та врегулює потік автомобілів.

У Чаплинці 72 родини отримали житло за підтримки держави у 2017 році

У вересні 2017 року у Чаплинці вперше за роки незалежності здали 72-квартирний житловий будинок, який реконструювали з незавершеної адміністративної будівлі райкому партії та райвиконкому. «На Херсонщині активно триває реалізація житлових програм. І «Власний дім» одна з них, яку реалізують шляхом надання пільгових кредитів», – інформує Андрій Гордєєв.

Серед щасливих господарів квартир: 9 працівників освіти, 7 працівників охорони здоров’я, 2 працівника поліції, 7 працівників бюджетних установ, 44 працівника агропромислового комплексу та 3 сім’ї учасників АТО. Вартість будівництва- 25,887 млн грн, загальна площа – 4541,6 м2.

Футболізація Херсонщини

На Херсонщині у 2017 році було відкрито 7 спортивних майданчиків зі штучним покриттям для міні-футболу (м. Херсон (2) , Білозерський район (2), Новотроїцький район (2) та м. Олешки (1)). «Діти дають такий заряд енергії, що надихають мене й надалі розвивати спорт на Херсонщині. Адже саме спорт – прекрасна можливість фізично розвиватися та згуртовувати дух юних спортсменів», – гворить Андрій Гордєєв.
Спорудження стадіонів здійснювалось в рамках проекту «Розвиток в області мережі сучасних спортивних споруд», і фінансувалося за рахунок Державного фонду регіонального розвитку та місцевих бюджетів.

Окрему увагу треба зупинити на реформі децентралізації в області та процесу створення ОТГ (об’єднаних територіальних громад)

Реалізація на Херсонщині державної політики з питань реформування органів місцевого самоврядування

Протягом 2015 – 2017 років в області було створено 26 сільських та селищних об’єднаних територіальних громад (у 2015 році – 1 ОТГ, 2016 році – 11, 2017 році – 14).

Фінансова децентралізація зробила незалежними місцеві бюджети від державного бюджету і створила можливості планування розвитку територій.

Крім того, держава фінансово підтримує об’єднані територіальні громади та передбачає в державному бюджеті субвенцію на формування інфраструктури їх територій.

У 2017 році 12 об’єднаних територіальних громад Херсонської області отримали кошти зазначеної субвенції на загальну суму 52,1 млн грн, з них освоєно 46,2 млн грн (погоджено та реалізовано 78 проектів, наданих громадами.

Децентралізація дозволила реалізувати масштабні інфраструктурні проекти, розпочати будівництво нових дитячих садків, зробити освітлення в населених пунктах, відремонтувати школи та клуби, закупити спеціальні транспортні засоби для комунальних підприємств, впровадити інші проекти.

Зокрема реалізовано проекти з реконструкції, термосанації та капітального ремонту шкіл і дитячих садочків в населених пунктах Зеленопідської, Музиківської і Чаплинської ОТГ, придбано шкільні автобуси для підвозу дітей до навчальних закладів у Великокопанівській, Тавричанській та Хрестівській ОТГ, проведено капітальний ремонт сільських будинків культури в селах Зелена Рубанівка, Калинівка та Дмитрівка Зеленопідської ОТГ та селі Магдалинівка Чаплинської ОТГ.

Крім того проведено капітальний ремонт вуличного освітлення в селах Балтазарівка, Нове, Скадовка, Магдалинівка, Червона Поляна, Кудряве, Кучерявоволодимирівка і смт Чаплинка Чаплинської ОТГ, населених пунктах Великий Клин, Гладківка, Таврійське, Рідна Україна Гладківської ОТГ, селах Орлове, Кочубеївка, Заградівка, Пригіря, Новобратське, Микільське, Нова Шестірня, Розівка, Світлівка, Наталине, Рівнопілля Кочубеївської ОТГ.


Придбано санітарні автомобілі для Кочубеївського та Великокопанівського центру первинної медичної допомоги, а також техніку для комунальних підприємств Асканія-Нова, Великокопанівської, Зеленопідської, Каланчацької, Мирненської, Присиваської, Хрестівської та Чаплинської ОТГ. Також проведено реконструкцію артезіанської свердловини в с. Маркеєв Асканія-Нова ОТГ.

У листопаді 2017 року на Херсонщині створена “Асоціація об’єднаних територіальних громад Херсонщини”. Таке рішення було прийняте з метою більш ефективного здійснення своїх повноважень, узгодження дій органів місцевого самоврядування щодо захисту прав та інтересів територіальних громад, сприяння місцевому та регіональному розвитку.

Міжнародна спільнота твердо підтримує реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади на принципах децентралізації та виділяє значні кошти на її впровадження по всій території країни. В Херсонській області діють 6 програм донорів:

– Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою»;
– програма Агентства США з міжнародного розвитку USAID “Децентралізація приносить кращі результати і ефективність” DOBRE;
– Шведсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні»;
– Проект ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»;
– Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС). Донор – Агенство США з міжнародного розвитку USAID;
– Зміцнення місцевої фінансової ініціативи в Україні (ЗМФІ-ІІ) Впровадження. Донор – Агенство США з міжнародного розвитку USAID.

За результатами відбору у програмі Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Децентралізація приносить кращі результати і ефективність” у 2017 році до числа переможців увійшли Чаплинська селищна та Присиваська сільська об’єднані територіальні громади.

За результатами реалізації у 2017 році третього етапу спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» на території області впроваджено 7 проектів різних напрямків на загальну суму 2 483 889 грн.

Також у рамках Проекту завершено 7 проектів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи (СОК) на загальну суму 1 985 459 грн, в яких брало участь 4 СОК в Горностаївському, Чаплинському, Скадовському районах.

Програма «U-LEAD з Європою» працює в області і ми вже мамо перші результати. В рамках початкової фази з покращення якості надання адмінпослуг Програми «U-LEAD з Європою» Кочубеївська ОТГ Високопільського району першою в області отримала підтримку для створення ЦНАПу.

До створення Кочубеївського ЦНАПу долучилися українські та шведські експерти Програми «U-LEAD з Європою», яка надала допомогу в інституційному оновленні ЦНАП, реконструкції інтер’єру приміщення, а також в оснащенні центру меблями та сучасною технікою зі спеціалізованим програмним забезпеченням (Залучено 1,5 млн грн. донорських коштів). Громада самостійно придбала паспортне обладнання, яке встановлено в новому приміщенні Центру.

Результатом ефективної роботи протягом 2017 року стало відкриття 20 березня 2018 року сучасного ЦНАПу, який надаватиме мешканцям громади більше 100 видів адміністративних послуг: реєстрація жителів, нотаріальні послуги, соціальні та пенсійні послуги, земельні послуги, послуги місцевого значення, реєстрація бізнесу та нерухомості, паспортні послуги тощо.

Підсумовуючи. За останні роки Херсонщина з напівдепресивної пострадянської та забутої області почала перетворюватися в такий собі форпост українства. Місцева влада зрозуміла, що на мирній території гібридну війну потрібно вигравати, демонструючи зміни на краще. «Окупований Крим дивиться на Україну саме через Херсонщину», не один раз наголошував саме на цю тезу Андрій Гордєєв. І як ми побачили, не тільки говорить і наголошує, а й робить усе можливе, щоб наша область стала-найкращою!

У цьому матеріалі ми намагалися розповісти про те, як живеться регіону, який несподівано став “прикордонним” через сусідство з окупованим Росією Кримом. Про роботу голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва та його команди, про успіхи та досягнення. По проблеми і головну з них – дороги.. вже найближчим часом. Ховати голову у пісок не будемо…