Майбутнє Каїр та Любимівської ОТГ

02.03.2020
2186

Регіональні консультанти Асоціації міст України в Херсонській області провели виїзну консультацію в Любимівській селищній ОТГ – були присутні на сходці жителів села Каїри та зустрілися з депутатами селищної ради в Любимівці.


Свого часу об’єднання двох територіальних громад з суміжних районів було доволі рідкісним явищем. На Херсонщині вперше про таке бажання створити ОТГ на межі Горностаївського та Каховського районів заговорили при створенні Любимівської_ОТГ, до якої увійшли Любимівська селищна, Василівська сільська ради Каховського району та Каїрська сільрада Горностаївського.

 

Доволі велика та спроможна громада народжувалася непросто, з безліччю аргументів «за» та «проти», з перемовинами, оббиванням порогів органів обласної влади і навіть з судами.

Радість перемоги та оголошення виборів у таки створеній «нестандартній» ОТГ, щоправда, була нетривалою. Не будемо згадувати всіх колізій – організаційних, правових та фінансових, котрі виникали. Нині про них, як про ключові образи та причини «неприживання» частенько згадують опоненти такої конфігурації об’єднання.

Під час проведення консультацій з погодження проекту Перспективного плану формування територій громад Херсонської області каїрці наполягають на виході з Любимівської ОТГ та поверненні свого старостату в лоно рідного району – Горностаївської селищної ОТГ. Про це заявили представники ініціативної групи, яка зібрала сходку жителів села Каїри з порядком денним щодо доцільності перебування села в складі зазначеної ОТГ. Зі слів місцевих депутатів, до такого кроку підштовхнула низка поважних об’єктивних причин та результати опитування мешканців громади.

Представники громади, депутатських корпусів мали можливість висловити власні аргументи та вислухати голів Любимівської ОТГ Сергія Коновалова та Горностаївської ОТГ Дмитра Ляхна. Від Горностаївської ОТГ рішення депутатського корпусу про схвалення приєднання до них Каїрів отримане ще в серпні минулого року. Тут сподіваються, що знайдуть розуміння в Любимівській ОТГ і вже восени поточного року на місцеві вибори підуть у складі Горностаївської ОТГ, зазначив депутат Олександр Малафай.

«Є результати подвірного опитування, яке проводилося в порядку місцевої ініціативи у відповідності до чинного законодавства, – пояснив він. – А також є рішення сесії Любимівської ОТГ щодо врахування думки мешканців села стосовно виходу зі складу ОТГ. Є рішення профільної комісії облради щодо включення с. Каїри до складу Горностаївської ОТГ в Перспективному плані формування територій громад області». Сергій Коновалов публічно пообіцяв, що не чинитиме перешкод такій ініціативі каїрців.

На території понад 3-тисячного населеного пункту є багато землі, функціонує соціальна інфраструктура та близько сотні підприємців. Хтось нарікав на погане транспортне сполучення з Любимівкою, хтось – на те, що основні медичні та адмінпослуги отримують у Горностаївці, з якою фактично розділяє село 3 км, а до Любимівки – 30 км. Треба визнати, що чимало селян й працевлаштовані в своєму колишньому райцентрі, а отже сплачують туди частину податків та користуються тамтешньою інфраструктурою.

Любимівці під час зібрання того ж дня ставлять сусідам зустрічне запитання: «А хіба до сьогодні ви про все це не знали, то на що ж розраховували?». Сергій Коновалов не приховує, що від початку не схвалював такої конфігурації ОТГ. Однак, з його слів, перші 1,5 року все в ОТГ йшло злагоджено.

Сьогодні ж депутатів непокоїть єдине – після виходу Каїрів, а чи не приєднають Любимівську ОТГ до Каховської міської ОТГ, адже два цих населених пункти територіально практично злилися». Однак регіональні консультанти Асоціації міст України запевнили, що Любимівська ОТГ все одно матиме понад 8 тисяч населення та достатньо фінансових ресурсів, у т.ч. власних надходжень місцевого бюджету, аби залишатися спроможною, яка до того ж є в Перспективному плані формування територій громад області.

На зібраннях представники Каїрів нарікали на те, що в ОТГ до їхніх потреб ставляться як до другорядних. Попри спільні звинувачення, обом громадам потрібно піти на мирову та узгодити подальші дії, аби дотримати відповідних процедур, зазначили регіональні консультанти АМУ. Шлях не буде простим, бо в законодавстві наразі не обумовлено процедури виходу із ОТГ.

Зрештою, це як розлучення в сім’ї – можна розійтися інтелігентно і навіть дружити родинами. Головне – зосередитися на конструктиві та думати про перспективи. Під час голосування з 175 зареєстрованих учасників зібрання в Каїрах проти виходу з Любимівської ОТГ проголосували 3.