Мораторій та ринок землі: учора-сьогодні-завтра

18.08.2019
828

В Офісі президента планують скасувати мораторій та запустити в Україні ринок сільгоспземель уже до кінця 2019 року.

Для чого вставновлювався мораторій, на які землі він поширюється і що означатиме запровадження ринку землі – в добірці відповідей на найпоширеніші запитання.

Що таке мораторій на продаж земель?

Це – тимчасова заборона (відтермінування) на купівлю/продаж земель сільськогосподарського призначення. Вперше її ухвалили у 2001 р. З 2002 року мораторій почав діяти як тимчасовий захід, після чого Верховна Рада неодноразово його продовжувала, останній раз – у грудні 2018 року.

Чому була введена заборона?

Коли Верховна Рада ухвалила зміни до перехідних положень Земельного Кодексу і ввела в дію мораторій, такий крок пояснили побоюваннями, що власники розпродадуть свої паї за безцінь.

На продаж яких земель поширюється заборона?

Близько 40 млн га, тобто майже 94% всіх с/г земель в Україні, підпадають сьогодні під дію мораторію. Це 2/3 території України. Серед них – майже 3/4 (27,7 млн га) – це земельні ділянки (паї), що передавалися у власність у 1990-тих колишнім працівникам колгоспів. Наразі власники цих паїв становлять близько 16% населення країни. Окрім приватних паїв, під мораторієм – сільськогосподарські угіддя державної та комунальної власності, невитребувані паї , сільськогоспземлі для ведення с/г товарного виробництва.

Що можна робити із землею під мораторієм?

Обробляти самому або здавати в оренду. Через заборону – понад три чверті усіх операцій із землею сільгосппризначення сьогодні – оренда.
Також власники земельних паїв мають право передавати її у спадщину або обміняти свій пай на інший.

Що роблять зараз власники, які бажають продати/купити сільгоспземлю?

Законного шляху розпорядитися власним майном відповідно до своїх потреб (зокрема, продати) власники сільгоспземель не мають, тому часто вдаються до «сірих» схем продажу, у т.ч. – корупційних. Або обирають більш довгий шлях – захисту своїх інтересів у судах. Українські
громадяни Софія Зеленчук та Віктор Цицюра подавали позов до Європейського суду з прав людини щодо мораторію. Своїм рішенням ЄСПЛ визнав, що мораторій на купівлю/продаж сільгоспземель порушує права українців.

Що відбудеться, коли відкриють ринок земель?

Для запровадження ринку самого лише скасування мораторію – недостатньо, має бути ухвалено Закон про обіг сільгоспземель, який визначатиме принципи функціонування ринку земель в Україні, і, зокрема, встановлюватиме обмеження. Заступник керівника Офісу президента Олексій Гончарук заявив, що « модель відкриття ринку сільгоспземель нині розробляють спільно зі Світовим банком». При цьому він зазначив, що, згідно з економічними розрахунками, «найбільш радикальна модель забезпечить прискорення економічного зростання України на 3% щороку, найменш радикальна – на 0,5%».

Експертне середовище наразі також проводить фахові дискусії щодо того, якими мають бути оптимальні умови функціонування ринку земель: чи варто на першому етапі його запровадження виставляти на продаж тільки державні землі , хто саме має отримати право купувати землю с/г призначення, якими мають бути обмеження щодо концентрації земель тощо. Важливо, що скасування мораторію та запровадження ринку не означатиме, що власники земель будуть змушені продати землю; вони отримають право, якого були позбавлені упродовж майже двадцяти років, – розпоряджатися нею, як і будь-якою іншою своєю власністю, виходячи з власних потреб.