З початком опалювального сезону варто очікувати платіжної кризи – експерт DiXi Group

05.08.2019
922

З початком опалювального сезону варто очікувати платіжної кризи. Про це розповів експерт коаліції «Енергетичні реформи», директор з досліджень DiXiGroup, Роман Ніцович під час брифінгу на тему «Реформи в енергетиці і довкіллі: осінь близько» в прес-центрі Українського кризового медіа-центру.

«Уряд штучно підтримує ціни на рівні нижчому за граничний, у цьому є політичні мотиви. Восени ціни виростуть до рівня граничних, а це залежно від регіону -більше 9 тис. грн. за тисячу кубометрів. Дії уряду не вирішують проблем, які з’являться у котелень та ТЕЦ у зв’язку з необхідністю купувати газ за більш високою ціною. Тому нам варто очікувати нової платіжної кризи», – зазначив він.

За результатами регулярного моніторингу імплементації Україною Угоди про асоціацію з ЄС у сферах енергетики та довкілля, експерти озвучили висновки за напрямками їх роботи.

У нафтовій ґалузі необхідно імплементувати Директиву 2009/119/ЄС одночасно з формуванням запасів палива та енергії всіх видів.

Імплементація вимог даної Директиви потребує подання, ухвалення та внесення змін до низки нормативно-правових актів. «Необхідно якнайшвидше вирішити питання вибору моделі створення нафтових резервів та ухвалення нормативно-правових актів, які врегулюють ці механізми, умови зберігання, розблокування та оновлення резервів», – зауважив Геннадій Рябцев, експерт коаліції «Енергетичні реформи».

Учасники брифінгу звернули увагу та те, що з 1 липня 2019 року в Україні почала діяти нова модель ринку електроенергії. «Відповідно до закону ринок електроенергії мав бути відкритий до 1 липня, і це було зроблено. Можна сказати, що відкриття відбулось, але лишилися певні проблеми», – підкреслив Ілля Полулях, експерт коаліції «Енергетичні реформи». Проблеми пов’язані з невчасною гармонізацією нормативно-правової бази та відсутністю попереднього тестування необхідного програмного забезпечення.

Щодо енергоефективності, експерти наголосили, що вона має стати державним пріоритетом разом з забезпеченням ринкових цін на енергоносії. Штучне зниження цін на газ не стимулюватиме населення до енергоефективних заходів та економії. «Необхідно забезпечити безперервну дію програми «теплі кредити», запустити Фонд енергоефективності та повну монетизацію житлових субсидій», – наголосила Тетяна Бойко, координаторка енергетичних програм Громадянської мережі «ОПОРА».

Експерт коаліції «Енергетичні реформи», голова правління ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» Наталія Андрусевич зазначила, що питання екології та довкілля потребують особливої уваги і не знаходяться у серед робочих пріоритетів політичних партій. Отже, залишається сподіватися на незворотність виконання Україною умов Угоди про асоціацію з ЄС. Вона додала, що у найближчий час уваги потребує Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок.