Обговорення перспективного плану формування тергромад Херсонщини

06.04.2019
1074

5 квітня за ініціативи Херсонського Центру розвитку місцевого самоврядування та підтримки Програми «U-LEAD з Європою» відбувся круглий стіл на наболівшу тему «Обговорення перспективного плану формування тергромад», участь у якому взяли представники влади, органів місцевого самоврядування, громадські діячі та журналісти зі всієї області.

Чи буде найближчим часом прийнято Перспективний план Херсонщини? З якими перепонами стикаються громади на шляху об’єднання? Як міфи про децентралізацію гальмують процес і хто їх розповсюджує в районах? Чому одним ОТГ вдається виходити на перевиконання планових показників місцевого бюджету, в той час, які інші зводять кінці з кінцями? На ці та багато інших питань шукали відповіді під час круглого столу «Обговорення Перспективного плану формування територіальних громад» представники влади, органів місцевого самоврядування, громадські діячі та журналісти зі всієї області. Адже в зв’язку з тим, що процес прийняття оновленого Перспективного плану рухається повільно, громади на місцях зацікавлені підштовхувати депутатів обласної ради до рішучих дій. Процеси децентралізації та створення об’єднаних територіальних громад тривають четвертий рік. На перший план щодо впровадження реформи децентралізації в Херсонській області виходять довгострокові рішення, спрямовані передусім на створення спроможних територіальних громад на основі Перспективного плану.

До чергових виборів в органи місцевого самоврядування, які за Концепцією реформи мають відбутися на новій адміністративно-територіальній основі, залишається менше двох років, тому особливе значення набуває позиція органів виконавчої влади на місцях, органів місцевого самоврядування, а також підтримка програм міжнародної технічної допомоги, які готові надавати підтримку у процесах створення та супроводу об’єднаних територіальних громад. Водночас в Херсонській області відсутнє розуміння депутатів обласної ради значення процесу децентралізації та ролі Перспективного плану у формуванні об’єднаних територіальних громад. Затверджений у червні минулого року Перспективний план покриває лише 87% території області, а в 7 з 18 районах взагалі не створено жодної ОТГ, що у найближчому майбутньому може негативно вплинути на подальші процеси реалізації реформи децентралізації.

– Багато можна говорити про досягнення децентралізації, але сьогодні ми постали перед конкретною проблемою – практично протягом року ми не можемо на рівні обласної ради затвердити Перспективний план об’єднання громад. З цим питанням пов’язано ряд проблем — для тих громад, що вже створені і існують – їх ніяк, на жаль, ми не можемо внести в план, сьогодні відсутність такого рішення не дає можливості дооб’єднання тим громадам, які хочуть це зробити. Тому Асоціація об’єднаних громад Херсонщини звернулася до депутатів обласної ради, щоб вони підтримали це питання. Якщо громади вже вирішили об’єднуватись – вони мають на це право, а депутати обласної ради є їх представниками, тому повинні виконувати волю громади, а не диктувати свою волю. Не для цього починалася ця реформа, а для того, щоб люди самі вирішували, як їм жити – зазначив Дмитро Бутрій, перший заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації.

– Проект Перспективного плану, який буде подаватися до Кабміну, вже є, там внесені зміни в кінцевій версії з побажаннями тих, хто був присутнім на останньому круглому столі в обласній державній адміністрації. Я хотів би, щоб об’єднані і необ’єднані громади приділили особливу увагу розпорядженню Кабінету міністрів України від 23 січня 2019 року, що затверджує план заходів, згідно якого обласні державні адміністрації в обов’язковому порядку мають подати до Кабінету Міністрів до 1 травня перспективні плани, які покривають 100 % територію області, а також будуть розглянуті документи, які дозволяють Кабінету міністрів в подальшому самостійно вирішувати питання адміністративного устрою і поділу територіальних одиниць, згідно з їхніми розрахунками, – наголосив в ході дискусії Леонід Жовтило, радник з питань децентралізації Херсонського ВП ЦРМС.

Оксана Сілюкова, директорка Херсонського ЦРМС розповіла присутнім громадам, що чекає на тих, хто не зможе впоратись з поставленими цілями децентралізації: «Цей рік є останнім для добровільного об’єднання і переходу до адміністративного, під час якого буде здійснено ретельний аналіз діяльності вже створених ОТГ, проведено моніторинг щодо фінансово-економічних показників та спроможності, і ті громади, які або не спрацювали, не використали свої можливості, або не змогли надати послуги мешканцям на відповідному рівні будуть зміцнюватись або доєднуватись до вже існуючих громад. Тобто правом на добровільність скористаються всі, але Уряд залишає за собою право змінювати діючі територіальні громади, оскільки мова йде про життя людей».

Представники об’єднаних і необ’єднаних громад з Скадовського та Каховського району наголошували на тому, що в їхніх районах місцеві районні державні адміністрації блокують об’єднання та налаштовують місцевих жителів проти реформи. У зв’язку з цим дуже важко переконати людей в необхідності об’єднуватись. В свою чергу, голова Зеленопідської ОТГ Галина Лобунько зауважила, що вона шкодує, що її громада не об’єдналася раніше і закликала присутніх зробити свідомий вибір на користь реформи. Інший очільник громади вважає, що все залежить від сили бажання об’єднатись:

– Працюйте, виконуйте свої функції і не шукайте винних, більшість громад створено не за Перспективним планом, в тому числі і Музиківська ОТГ. І депутати обласної ради проголосували, ми їх переконали, – наголосив Олександр Лейбзон, голова Музиківської ОТГ.

В результаті проведення зустрічі, її учасники постановили написати резолюцію до депутатів Херсонської обласної ради, з метою найближчим часом, на черговому засіданні сесії Херсонської обласної ради 25 квітня 2019 року прийняти Перспективний план, який охоплюватиме територію всієї області; а також прохання бути присутніми під час розгляду плану робочими групами. Далі буде!

Захід проведено за підтримки Програми “U-LEAD з Європою” та Мінрегіону України.