Нещодавно у Херсоні відбулася колегія Херсонської ОДА
Нещодавно у Херсоні відбулася колегія Херсонської ОДА. Її провів голова ХОДА Андрій Гордєєв
По першому питанню про проект програми соціально-економічного та культурного розвитку області на 2019 рік доповідав директор Департаменту економічного розвитку та торгівлі облдержадміністрації Дмитро Бутрій, який презентував проект програми. Формування програми здійснено на основі оцінки тенденцій економічного і соціального розвитку області у поточному році, який характеризується забезпеченням позитивної динаміки по більшості показників. Забезпечено зростання обсягів сільськогосподарського виробництва – на 0,6%, будівельних робіт – на 6,8%, капітальних інвестицій – на 0,5%, перевезення вантажів – на 2,5%, обороту роздрібної торгівлі – на 5,4%.
Збільшилися доходи місцевих бюджетів без трансфертів – на 21,2%, рівень середньомісячної заробітної плати – на 21,7%, індекс реальної заробітної плати склав 110%.
З метою максимального використання економічного потенціалу області було визначено 31 напрямок роботи.
Фінансування заходів Програми буде здійснюватися за відповідними цільовими програмами в межах наявного фінансового ресурсу.
Насамперед – забезпечення економічного розвитку, а саме основних галузей економіки: високоефективного агропромислового комплексу, конкурентоспроможної промисловості на основі поліпшення інвестиційного клімату області, створення сприятливих умов для розвитку бізнесу.
Далі: – розбудова транспортної інфраструктури; – ефективне використання енергетичних ресурсів та розвиток відновлювальної енергетики; – забезпечення населення житлом; – розвиток людського капіталу шляхом впровадження реформ в освіті, медицині, забезпечення соціальних стандартів, здорового способу життя, розвитку культурного простору. Важливим є обороноздатність та інформаційна безпека області, впровадження реформи децентралізації влади.
Дмитро Бутрій підкреслив, що одним з державних пріоритетів, спрямованих на формування сприятливого бізнес-клімату, є розвиток системи надання адміністративних послуг, оскільки споживачами переважної їх кількості є підприємці.
Прийняття у парламенті надважливого законопроекту «Про засади адміністративно-територіального устрою» звільнить країну від старої системи і дасть можливість на рівні громад будувати абсолютно новий територіальний устрій України. Наступні місцеві вибори-2019 в ОТГ мають пройти одночасно з виборами до парламенту.
23 грудня поточного року відбудуться перші місцеві вибори ще у двох громадах – Милівській та Шляхівській Бериславського району.
На сьогодні процесом децентралізації охоплено майже 25% населення області, 38% – мешканці міст обласного значення, які прирівняні до ОТГ. Таким чином, 63% населення області – це мешканці спроможних територіальних громад.
З метою забезпечення інформаційної безпеки продовжується реалізація проекту «Радіо громад» на території області. Основне завдання проекту – дати можливість місцевому населенню отримувати гіперлокальну інформацію про події, що відбуваються в їхніх населених пунктах.
Ліцензії на мовлення вже отримали в смт Рикове Генічеського району та смт. Велика Лепетиха. На черзі – смт Іванівка, м. Олешки, Милівська та Веселівська сільські ради Бериславського району, Кам’янська сільська рада Каховського району.
Дмитро Бутрій розповів, що програма містить переліки проектів розвитку територіальних громад, які будуть фінансуватися за рахунок коштів обласного бюджету, інвестиційних проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, обласних цільових програм (31), показників розвитку підприємств та організацій комунальної власності, а також основні показники розвитку адміністративно-територіальних одиниць області, за якими буде відстежуватися динаміка розвитку територій.
Доповідаючи по другому питанню директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Наталя Вітренко зазначила, що при формуванні проекту обласного бюджету враховано наступні підходи:
– індексація ставок рентних платежів, встановлених в абсолютних значення;
– підвищення мінімальної заробітної плати до 4173 гривень;
– підвищення посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС до 1921 гривні;
– зростання витрат на енергоносії у середньому на 22 %;
– передачу на фінансування з державного рівня Бериславського педагогічного коледжу та Генічеського медичного училища, які до цього фінансувалися з обласного бюджету (24 млн грн).
У державному бюджеті для місцевих бюджетів області враховано:
– перехід на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом 3-х об’єднаних територіальних громад Бериславського району: новоутвореної Новорайської та Шляхівської і Милівської, вибори в яких пройдуть в грудні поточного року;
– формування з реверсною дотацією (вилучення коштів) бюджетів м.Херсона (9,7 млн грн) та Тавричанської об’єднаної територіальної громади (2,3 млн грн);
– формування бездотаційних бюджетів: міст Каховка та Гола Пристань, Горностаївського району і Музиківської об’єднаної територіальної громади.
Загальний обсяг дохідної частини обласного бюджету на 2019 рік обраховано у сумі 6 млрд 226 млн грн, у тому числі:
– за загальним фондом – 5 млрд 593 млн грн (+409 млн грн або 8 % до затвердженого плану),
– за спеціальним фондом – 632 млн грн (+140 млн грн або на 29%).
Складовими загального фонду обласного бюджету є трансферти з державного бюджету та власні доходи.
Обсяг власних доходів загального фонду обласного бюджету обраховано у сумі 697 млн грн, що на 67 млн грн (11%) більше у порівнянні з очікуваними надходженнями 2018 року.
Найбільшу питому вагу в доходах обласного бюджету становить податок на доходи фізичних осіб (85%), розрахунковий обсяг якого складає 595 млн грн;
– 10% в загальному обсязі власних доходів займають рентні платежі (36 млн грн) та податок на прибуток підприємств (36 млн грн)
– 4% – плата за ліцензії (7 видів, 24 млн грн);
– 1% – інші платежі (6 млн грн).
Обсяг міжбюджетних трансфертів з державного бюджету становить 4 млрд 896 млн грн, у тому числі:
– субвенції:
– на здійснення програм соціального захисту населення – 3 млрд 180 млн грн;
– медична – 758 млн грн;
– освітня – 193 млн грн;
– інші цільові субвенції – 93 млн грн;
– дотації:
– базова – 87 млн грн;
– додаткова дотація на фінансування переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я – 585 млн грн.
Вона також зазначила, що обсяг додаткової дотації на 2019 рік зменшено проти поточного року на 59 млн грн. Це пов’язано із передачею на фінансування з місцевих бюджетів видатків з оплати комунальних послуг та енергоносіїв комунальними закладами охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу (п. 3 ст. 89 БКУ).
Як і в минулому році розподіл додаткової дотації між місцевими бюджетами області здійснюється на підставі порядку, розробленого обласною державною адміністрацією. При цьому враховано індекс відносної податкоспроможності, розрахований виходячи із фактичних надходжень податку на доходи фізичних осіб, контингент учнів загальноосвітніх навчальних закладів та населення територій.
Наталя Вітренко звернула увагу, що на наступний рік в загальному обсязі медичної субвенції для місцевих бюджетів області не враховані кошти для надання первинної медичної допомоги: «Тому, сьогодні необхідно прискорити роботу щодо укладання угод центрами первинної медико-санітарної допомоги з Національною службою здоров’я України. Це дасть змогу з 01 січня 2019 року отримувати кошти з державного бюджету на оплату медичних послуг».
До спеціального фонду обласного бюджету передбачається отримати 632 млн грн доходів, який сформовано за рахунок субвенції з державного бюджету, власних надходжень бюджетних установ (148 млн грн) та екологічного податку (4 млн грн).
Основним джерелом надходження спеціального фонду є дорожній фонд, який формується за рахунок цільової субвенції з державного бюджету, і складає 480 млн грн (76%);
Згідно із законодавством до 20% обсягу субвенції, а це близько 96 млн грн, має бути спрямовано на фінансування ремонтних робіт на вулицях і дорогах комунальної власності у населених пунктах. Вона наголосила, що цей ресурс є додатковим джерелом для вирішення нагальних питань розвитку територій: «Тому вже сьогодні необхідно визначитися з переліком комунальних доріг, які у першочерговому порядку потребують проведення ремонтних робіт, та при затвердженні місцевих бюджетів передбачати спів фінансування».
Що стосується видаткової частини бюджету.
У 2019 році за рахунок коштів субвенцій з державного бюджету на здійснення програм соціального захисту населення передбачено 3 млрд 202 млн грн, які забезпечують 100- відсоткову потребу у видатках (+284 млн грн у співставних умовах).
Як і в минулі роки, передбачаються видатки:
– на виплату допомог сім’ям з дітьми, на утримання дітей в будинках сімейного типу та прийомних сім’ях – 1 млрд 884 млн грн ;
– на розрахунки по пільгах та субсидіях населенню передбачено 1млрд 297млн грн;
У наступному році продовжується дія програм по забезпеченню житлом дітей-сиріт, на яку планується спрямувати 21 млн грн та наданню одноразової натуральної допомоги при народженні дитини «пакунок малюка» у сумі 41 млн грн ( 8 тис.200 родин по 5 тис.грн).
Субвенції на соціальний захист населення розподілено між районними та міськими (міст обласного значення) бюджетами, виходячи з обсягу фактично наданих послуг за 2018 рік.
Крім того, за рахунок коштів обласного бюджету місцевим бюджетам області передається субвенція на пільгове медичне обслуговування чорнобильців та поховання учасників бойових дій – 1,6 млн грн.
Наталя Вітренко зазначила, що 6-ть об’єднаних територіальних громад (Великокопанівська, Музиківська, Виноградівська, Станіславська, Білозерська, Бехтерська) будуть працювати по цих субвенціях напряму з обласним бюджетом.
Трім того, вона підкреслила, що видатки обласного бюджету по галузях, у порівнянні з 2018 роком, збільшені в середньому на 15%.
Так, по галузі освіта передбачаються видатки у сумі 591 млн грн, які сформовані за рахунок:
– освітньої субвенції – 176 млн грн;
– додаткової дотації з державного бюджету – 213 млн грн;
– власного фінансового ресурсу обласного бюджету – 202 млн грн.
У загальній сумі видатків найбільший обсяг становлять видатки на утримання інтернатних закладів – 314 млн грн;
– на фінансування професійно-технічних навчальних закладів передбачено 164 млн грн;
– на утримання вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації – 61 млн грн;
– на утримання закладів позашкільної освіти – 47 млн грн.
У повному обсязі враховано кошти на захищені статті витрат: заробітна плата, розрахунки за енергоносії, стипендії, харчування, частково враховано видатки на проведення протипожежних заходів в 26-ти інтернатних та позашкільних закладах (близько 4,5 млн грн).
На реалізацію програм в галузі освіти планується спрямувати майже 5 млн грн (оздоровлення та відпочинку дітей-учасників АТО – 2816 тис.
грн (300 путівок, вартістю 7,7 тис.грн), запровадження обласних стипендій – 484 тис. грн, національно -патріотичного виховання – 663 тис. грн, молодь Херсонщини – 300 тис. грн, розвиток людського капіталу – 645 тис. грн,).
По охороні здоров’я передбачаються видатки у сумі 997 млн грн. Вказані видатки будуть проводитися за рахунок:
-медичної субвенції – 758 млн грн;
– освітньої субвенції – 7 млн грн;
– додаткової дотації з державного бюджету – 79 млн грн;
– цільових субвенцій – 47 млн грн;
– власного фінансового ресурсу обласного бюджету – 106 млн грн.
Видатки передбачені за єдиним кодом економічної класифікації, які розподіляються за конкретними напрямками головним розпорядником коштів.
У загальному обсязі видатків на охорону здоров’я враховано видатки на:
– утримання лікувальних закладів – 810 млн грн
– вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації у сфері охорони здоров’я – 50 млн грн.
Наталя Вітренко окремо зупинилася на видатках, які фінансуватимуться за рахунок цільових коштів з державного бюджету. Їх сума складає 99 млн грн:
розвиток системи охорони здоров’я в сільській місцевості – 31 млн грн (з 2017 року);
лікування хворих на хронічну ниркову недостатність методом гемодіалізу – 24 млн грн (2018 рік – 21 млн грн, +3 млн грн);
лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет – 20 млн грн (2018 рік – 20 млн грн);
придбання ангіографічного обладнання – 12 млн грн;
відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань – 7 млн грн (кошти передбачені лише на 1 квартал 2019 року, з 01 квітня фінансування здійснюватиметься через Національну службу здоров’я України);
придбання медикаментів та виробів медичного призначення для забезпечення швидкої медичної допомоги – 4 млн грн;
придбання витратних матеріалів для закладів охорони здоров’я та лікарських засобів для інгаляційної анестезії – 500 тис. грн;
виплату щомісячної державної допомоги ВІЛ-інфікованим дітям – 400 тис. грн.
У сфері охорони здоров’я передбачено 38 млн грн на програми та капітальні видатки, у тому числі на:
– придбання комп’ютерного томографа для обласного онкодиспансера – 25 млн грн;
– електронну охорону здоров’я – 3 млн грн;
– капітальний ремонт приміщень закладів охорони здоров’я та співфінансування об’єктів, які фінансуються за рахунок коштів ДФРР – 9 млн грн (обласний тубдиспансер – 3,8 млн грн, обласна психіатрична лікарня – 2,3 млн грн; екстрена медична допомога – майже 2 млн грн, лікарня відновного лікування – 850 тис. грн);
– запобігання та лікування серцево–судинних захворювань – 900 тис. грн: закупівля виробів медичного призначення (штучні водії ритму та штучні клапани серця);
– обласні стипендії – 360 тис. грн.
Додатково на охорону здоров’я враховано видатки на:
– утримання санітарного автотранспорту Центру швидкої медичної допомоги у сумі 13 млн грн;
– придбання медикаментів та продуктів харчування обласним лікувальним закладам – майже на 11 млн грн, з них госпіталю інвалідів та ветеранів війни – 5 млн грн.
На галузь соціального захисту населення планується спрямувати власні кошти обласного бюджету в сумі 164 млн грн.
Для 9-ти інтернатних закладів для літніх людей та інвалідів передбачено більше 3 млн грн на проведення протипожежних заходів.
На виконання заходів програми соціальної спрямованості планується спрямувати кошти в сумі 8 млн грн:
(надання матеріальної допомоги громадянам, які опинилися в скрутному становищі – 3 млн грн;
-надання матеріальної допомоги за поданням депутатів обласної ради – 3 млн грн;
– надання разової матеріальної допомоги сім’ям військовослужбовців, загиблих в зоні АТО –500 тис. грн;
– надання разової матеріальної допомоги інвалідам війни та учасникам бойових дій – 400 тис. грн;
– фінансова підтримка громадських організацій – 500 тис. грн та ін.)
Обсяг видатків на утримання Центру соціально-психологічної реабілітації дітей складає 6 млн грн. Зазначений фінансовий ресурс планується спрямувати на оплату праці – 4 млн грн (67%), на оплату енергоносіїв – 700 тис. грн (13%), на придбання продуктів харчування та медикаментів – 800 тис. грн (13%). На проведення видатків з протипожежних заходів передбачається спрямувати 200 тис. грн.
На заклади культури передбачено 143 млн грн.
У загальних видатках на утримання закладів культури враховані кошти на збільшення виплат надбавки за академічність працівникам театрів та за особливі умови праці працівникам бібліотек. Також для 9-ти установ культури на проведення протипожежних заходів передбачено близько 2 млн грн.
На реалізацію 9-ти обласних програм в галузі культури передбачено видатки в сумі майже 10 млн грн на:
– програму розвитку культури і духовності – 9,6 млн грн (на «Чорноморські ігри» – 2 млн грн, розвиток туристично-рекреаційного потенціалу – 4,5 млн грн, заходи в галузі культури – 3,1 млн грн);
– матеріальне заохочення окремих колективів та громадян області – майже 0,7 млн грн;
– обласні стипендії – 0,1 млн грн).
Крім того, в проекті бюджету передбачено видатки на виконання робіт з будівництва автономних котелень та реконструкції систем теплопостачання 4-х установ культури в сумі 7 млн грн («Херсонське училище культури», Херсонський обласний краєзнавчий музей, «Центр науково-технічної творчості учнівської молоді», Херсонський обласний краєзнавчий музей) та 3 млн грн – на співфінансування робіт з реставрації будівлі комунального закладу «Обласний Палац культури», які пропонуються до фінансування у 2019 році за рахунок коштів ДФРР.
На фізичну культуру і спорт спрямовується власний фінансовий ресурс в сумі 58 млн грн (на 42% більше 2018 року).
Значне зростання видатків пов’язано з утворенням 2-х комунальних спортивних установ та збільшенням видатків на реалізацію програм у галузі фізичної культури і спорту (15 млн грн, з них фінансова підтримка Обласного центру хокею – 12 млн грн, запровадження обласних стипендій – 3 млн грн).
На реалізацію 20-ти регіональних та обласних програм передбачено124 млн грн.
Крім уже перелічених мною раніше програм, фінансовий ресурс виділяється на виконання заходів таких програм:
– програму відновлення меліоративних земель для продовольчого та ресурсного забезпечення області – 20 млн грн;
– на пільгове довгострокове кредитування індивідуальних сільських забудовників – 11 млн грн;
8 млн грн – на будівництво будинку в м.Скадовську (перепрофілювання);
майже 2 млн грн – для надання кредитів на будівництво, реконструкцію та придбання житла учасникам АТО, працівникам бюджетних установ;
більше 1 млн грн – для надання кредитів на розвиток особистого сільського подвір’я (придбання великої рогатої худоби та сільгоспобладнання;
– надання пільгових кредитів родинам учасників антитерористичної операції та іншим пільговим категоріям громадян для придбання житла – 5 млн грн;
– коригування проектної документації з будівництва шляхопроводу в сумі 3 млн грн;
– співфінансування робіт з будівництва шляхопроводу, які планується здійснювати за рахунок цільової субвенції з державного бюджету обласному бюджету, – 2,5 млн грн;
На непередбачувані видатки (резервний фонд) виділено 7 млн грн.
В рамках реалізації програми соціально-економічного розвитку області передбачається субвенція місцевим бюджетам для переможців обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад області, а це 35 проектів на загальну суму більше 12 млн грн. Це є додатковим джерелом для реалізації важливих соціально-значущих проектів територій.
Наталя вітренко відмітила, що найактивнішу участь у вказаному проекті взяли Великолепетиський район (6), Новотроїцький район (5), Голопристанський район та м.Нова Каховка (по 3) і 6 ОТГ ( Музиківська, Білозерська, Виноградівська, Іванівська, Констянтинівська та Кочубеївська).
Без урахування субвенцій з державного бюджету на соціальний захист населення загальний обсяг видатків на утримання бюджетної сфери становить 1 млрд 980 млн грн, з яких на захищені статті видатків спрямовується 1 млрд 774 млн грн (89%).
Це всі основні показники, які закладено в проект обласного бюджету на 2019 рік. Він є збалансованим і реальним до виконання.