Милівська ОТГ готується господарювати в новому статусі
Регіональні консультанти Асоціації_міст_України в Херсонській області провели виїзну зустріч з представниками Милівської сільської ОТГ (Бериславський район), де в грудні призначені перші місцеві вибори до об’єднаної територіальної громади. Зазначена сільрада, в яку входять села Суханове та Червоний Яр, створила ОТГ з Качкарівською сільською радою, в яку входить село Саблуківка.
Загальна чисельність населення перевищує 3400 осіб. Шлях до створення ОТГ обидві сільради пройшли непростий, розповідають сільські голови Олег Яхнієнко та Юрій Бутівчак, адже до цього вони проводили тривалі перемовини з іншими сусідами, аби створити більшу громаду. Поки довго вмовляли, зрозуміли, що тільки марнують час та гроші, які б могли використати на розвиток сіл. Відтак вирішили гуртуватися двома сільрадами.
Причому, адмінцентр ОТГ – Милове – разом з селами своєї сільради налічує удвічі менше населення, ніж Качкарівська сільрада. Однак конфігурацію громади, пріоритети та заклади, які комплексно розвиватимуть у всіх селах, обговорили на паритетних засадах. І від самого початку домовилися, що ніхто не тягнутиме ковдру фінансових ресурсів на себе – все розподілятимуть чесно та прозоро з максимальним залученням депутатського корпусу та думки громади.
Відтак уже сьогодні налаштовані врахувати всі резерви, підготуватися до інвентаризації спільного майна, спланувати та сформувати бюджет, якісно підготуватися й до формування ефективного депутатського корпусу.
Регіональні консультанти АМУ з бюджетних, юридичних питань, місцевого економічного розвитку, а також з питань комунікацій вислухали вже напрацьовані пропозиції сільських голів, місцевих фахівців щодо формування бюджету, кадрового забезпечення, підготовки до перших сесій тощо. А також запропонували свої рекомендації щодо формування Статуту громади, штатних розписів. Йшлося про перспективи прийняття освітніх закладів, які на початковому етапі залишатимуться під опікою районного управління освіти, поки громада сформує власні органи управління. ОТГ має 2 школи та 3 дошкільні заклади, один з яких – поки що сезонний.
Під час спілкування з регіональними консультантами чи не найбільше питань виникало щодо правонаступництва, правильного оформлення кадрів, комплектації штатного розпису, формування відділів та інших структурних підрозділів ОТГ. Йшлося також про змістовне наповнення цільових програм, підготовку до написання проектів, збереження інфраструктури населених пунктів та зменшення витрат на її утримання шляхом широкого застосування енергозберігаючих технологій.
Зі слів спеціалістів, уже зараз серйозно напружує те, що Бериславська районна рада попереджає, що з 1 січня позаяк передасть ОТГ усе, що має їй належати, незалежно від того, потрібні такі «доважки» громаді чи ні. От тут і виникають сумніви – радуватися такому швидкоплинному процесові чи ні. Адже в деяких районах області об’єднані громади, навпаки, не могли вибити з райрад їм належне майно, – як передачі на баланс нерухомості, так і шкільних автобусів тощо, а тут раптом такі широкі жести нечуваної «щедрості». Адже були в області й інші випадки, коли новостворена ОТГ лише в лютому дізнавалася, що їй передана, приміром, музична школа з десятками працівників.
Та час покаже, а тому і з майном та деякими закладами, об’єктами сумісної власності, а також з майбутніми делегованими повноваженнями в Милівській ОТГ уже зараз прагнуть розібратися завчасно. Відтак прораховують ризики, можливі додаткові видатки, готують проекти договорів та рішень. Окрему увагу тут приділяють уже зараз перспективам створення власного ЦНАПу, адже 3 реєстратора, які нині працюють у громаді, обслуговують 3 райони, мають відповідну акредитацію та умови роботи. Це перспективне та стабільне джерело наповнення місцевого бюджету ОТГ, тому відкриття центру надання адмініпослуг у громаді – справа честі, запевняють сільські голови.
Принагідно регіональний консультант з бюджетних питань Марія Кривецька зазначила, що за попередніми розрахунками в 2019 році ОТГ отримає понад 3,2 млн. грн. базової дотації. А також розповіла, на які суми ще може розраховувати громада, зокрема, обсяги субвенцій, додаткової дотації і яким чином можна наростити фінансовий потенціал ОТГ за рахунок пошуку додаткових резервів наповнення місцевого бюджету. Окремо обговорювалися й подальша доля освітніх, медичних, соціальних закладів ОТГ, перспективи розвитку комунальних підприємств.