Запровадження прозорої системи аукціонів для виробників електроенергії з відновлюваних джерел дозволить знизити тариф і встановити рівні правила гри – експерти
Запровадження в Україні прозорої системи аукціонів для підтримки виробників електроенергії з відновлюваних джерел допоможе знизити ціну такої електроенергії для кінцевого споживача, створить рівні правила гри для усіх гравців та сприятиме приходу нових інвесторів. Таку точку зору висловили експерти Європейсько-українського енергетичного агентства та представник компанії Scatec Solar на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
Відповідно до діючого законодавства, виробники електроенергії з відновлюваних джерел продають її у мережу за «зеленим тарифом», однаковим для всіх. У разі запровадження системи аукціонів, фіксований «зелений тариф» діятиме для підприємств потужністю до 10 МВт; решта гравців будуть виходити на аукціон – щоб тариф формувався у конкурентний спосіб, і ціна коливалася залежно від попиту і навантаження на мережу, пояснила Олександра Гуменюк, директор Європейсько-українського енергетичного агентства.
«Ми дуже позитивно розцінюємо впровадження системи аукціонів. Це дозволить забезпечити найбільш конкурентну ціну для кінцевого споживача – що важливо і для домогосподарств, і для промислових споживачів. Ми сподіваємося, що залучені організації, зокрема, Міненерго та профільний комітет Верховної Ради, розроблять законодавство, яке поставить всіх гравців у рівні умови, щоб ми відійшли від корупції та інших недоброчесних практик, щоб виникало сприятливе середовище для міжнародних інвесторів», – зазначив Матс Лундін, голова ради Європейсько-українського енергетичного агентства, директор Celynx AG.
«Якщо буде запроваджена прозора і зрозуміла процедура аукціонів, це дозволить залучити в Україну великих гравців із великими інвестиціями, більше конкуруючого капіталу, що у підсумку призведе до того, що і є метою системи аукціонів – покращити ситуацію для кінцевого споживача. Найважливіше – забезпечити рівні правила гри для українських і міжнародних компаній. Якщо це буде не так – ідея не буде мати успіху: переваги для національних компаній відобразяться на цінах для кінцевого споживача», – зазначив Магнус Йохансен, експерт відновлюваних джерел енергії, керівник з розвитку бізнесу в Україні Scatec Solar.
Відповідний законопроект № 8449 перебуває на розгляді у профільному комітеті Верховної Ради. Крім нього, є ще 7 альтернативних законопроектів. У різних гравців ринку є різні побажання щодо процедур аукціону – задачі «на підвищення» чи «на пониження» тарифу і вимог та зобов’язань для учасників, мінімальної потужності підприємства, яке може подаватися на участь в аукціоні. На думку експертів ЄУЕА, до аукціону можна допускати гравців із потужність від 10 МВт для сонячних і від 20 МВТ – для вітрових електростанцій. Міжнародні гравці зазвичай мають потужність 200-400 МВт.
Предметом суперечки є і обсяг штрафу, який пропонують стягувати з компанії, яка виграла аукціон, але потім не реалізувала проект: є ризики, що певні компанії братимуть участь в аукціоні без реального наміру реалізовувати проект. Закладена в основному законопроекті №8449 пропозиція щодо суми банківської гарантії – 50 тисяч євро за 1 МВт, але Міненерго та багато інших учасників ринку пропонують її знизити до 15-20 тисяч євро за 1МВт потужності.