На Херсонщині розпочався туристичний хаб «Розвиток туризму в умовах нових громад»

17.05.2018
965

17 травня на Херсонщині розпочався дводенний туристичний хаб для об’єднаних громад «Розвиток туризму в умовах нових громад». Організаторами виступили програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE) спільно з партнером програми Українським кризовим медіа-центром.

Захід зібрав 300 учасників, серед яких представники 75 об’єднаних громад з семи областей України, представники проектів міжнародної технічної допомоги, туристичного бізнесу, регіональних та центральних органів влади.

«Туризм у контексті децентралізації – це подвійна відповідальність. Працюючи над залученням туристів, ми маємо можливість подивитися на себе зі сторони. Аби зробити свою громаду привабливою, потрібно, наприклад, не смітити за ворітьми. Коли порядку стає більше – теорія розбитих вікон працює навпаки: безлад породжує безлад, порядок породжує порядок. Зрештою, громада усвідомлює сама себе, свою суб`єктність, адже працює для того, аби стати помітною та привабливою зовні. Люди розуміють свою відповідальність за те, аби до них їхали», – зазначила на відкритті хабу Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Багато об’єднаних громад обрали туризм своїм стратегічним напрямком розвитку. Такий вибір важливий не тільки для громад, але й для країни в цілому. «Сьогодні у світі подорожує 1,3 мільярди туристів. Частка України на цьому ринку лише два відсотки. Ми маємо зробити все можливе, щоб ці мандрівники відкрили для себе Україну», – переконаний Іван Ліптуга, радник першого Віце-прем’єр-міністра – міністра економічного розвитку і торгівлі України, президент Національної туристичної організації України.

Протягом першого дня хабу учасники обмінялися досвідом у сфері організації туризму, обговорили можливості для фінансування своїх проектів та навчалися представляти громаду потенційним туристам. «Україна має збільшити інвестиції у туризм, і громадам відведена важлива роль у цьому процесі. Туризм надає можливості для росту економіки, створює робочі місця та збільшує місцеві бюджети. Завдяки ньому громади можуть розказати про свою багату історію та унікальну місцеву культуру», – вважає Сюзан Фріц, директорка регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні та Білорусі.

На другий день роботи хабу учасники досліджуватимуть туристичні локації Херсонщини, які розвивають, у тому числі, об’єднані громади. «Херсонщина – це єдина з усіх областей України, що має вихід до двох морів – Чорного і Азовського, це більше 200 кілометрів чудових піщаних пляжів, понад 1000 закладів оздоровлення та відпочинку в 11 населених пунктах, віднесених до курортних. З чотирьох біосферних заповідників України два знаходяться саме на Херсонщині: «Чорноморський» та «Асканія-Нова». Справжніми туристичними перлинами краю є чотири національні природні парки: «Азово-Сиваський», «Олешківські піски», «Джарилгацький», «Нижньодніпровський», – розповів Євген Рищук, заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації.

«Національні парки мають стати візитною карточкою України. Асканія-Нова вже є таким прикладом. Ми працюємо з Міністерством освіти, щоб уроки біології та географії проходили у національних парках і виховували у наших дітей вміння споглядати та берегти природу. Розвиток зеленого туризму об’єднаними громадами – це той шлях, яким, на нашу думку, треба йти», – наголосив Василь Полуйко, заступник міністра екології та природних ресурсів України.

Наприклад, на території Присиваської громади функціонує 19 садиб зеленого туризму. І кількість «зелених садиб» стабільно зростає, бо на такий відпочинок є значний попит. «За допомогою туризму, ми прагнемо зупинити відтік людей із села, особливо молоді, знайти ресурс для наповнення місцевого бюджету. Про туристичну родзинку нашої громади – Лемурійське озеро, добре знають. Власники зелених садиб, магазинів, починають конкурувати за туристів. Люди готові вкладати кошти в свої оселі, щоб створити комфортні умови для своїх гостей», – розповів голова Присиваської громади Сергій Кліщевський.

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.