Євросуд визнав Росію винною у масових порушеннях прав людини в Україні: історичне рішення
9 липня 2025 року Велика палата Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно ухвалила рішення у міждержавних справах України проти Росії (скарги № 8019/16, 43800/14, 11055/22), визнавши Росію відповідальною за систематичні порушення прав людини на Сході України з 11 травня 2014 року та під час повномасштабного вторгнення до 16 вересня 2022 року, коли юрисдикція ЄСПЛ щодо Росії була припинена через її виключення з Ради Європи.
Про це повідомляє ГО «Асоціація реінтеграції Криму».
Експерт АРК Борис Бабін назвав це рішення безпрецедентним за обсягом матеріалів та масштабами встановлених порушень.
Воно стане ключовим для оцінки наслідків російської агресії та визначення механізмів відшкодування шкоди жертвам.
Суд підтвердив, що Росія здійснювала адміністративну практику порушень статей 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 13, 14 Конвенції про захист прав людини, а також статей 1 і 2 Протоколу № 1.
Ці порушення включають позасудові вбивства цивільних і військових, викрадення, катування, обмеження свободи слова, релігії, права на об’єднання, власність, освіту, а також дискримінацію за політичними переконаннями та національним походженням.
Суд наголосив на систематичних позасудових убивствах, примусових переміщеннях, фільтраційних заходах, залякуванні релігійних груп, знищенні та розграбуванні майна, а також придушенні української мови та індоктринації в освіті.
Особливу увагу приділено депортації українських дітей до Росії, зокрема їхньому незаконному усиновленню. ЄСПЛ зобов’язав Росію негайно звільнити або безпечно повернути всіх осіб, незаконно утримуваних під час окупації, ідентифікувати депортованих дітей, відновити їхній зв’язок із сім’ями та забезпечити їхнє возз’єднання.
Рішення неодноразово посилається на попередню справу щодо Криму, підкреслюючи його роль як плацдарму для повномасштабної агресії Росії.
Того ж дня ЄСПЛ виніс рішення у справі Google LLC (скарга № 37027/22) проти Росії.
Суд визнав порушення статей 6 і 10 Конвенції через штрафи, накладені російськими судами на Google за видалення пропагандистського каналу “Царьград” на YouTube та відмову видаляти матеріали, що висвітлюють російську агресію.
Суд підкреслив роль власника “Царьграда”, російського націоналіста Костянтина Малофєєва, у спробі анексії Криму. За словами Бориса Бабіна, це рішення сприятиме протидії російській пропаганді в країнах Ради Європи.
Це рішення ЄСПЛ є важливим кроком до притягнення Росії до відповідальності за її дії в Україні та має далекосяжні наслідки для захисту прав людини та боротьби з дезінформацією.