Міфи і правда: що треба знати про реформу соціального страхування

22.01.2025
86

Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт, розроблений  Міністерством соціальної політики, який має внести зміни у систему соціального страхування. Ключова ціль змін – зробити усе належне, щоб людина, яка зіштовхнулась з важкою хворобою чи травмою, отримала максимальну, необхідну саме їй допомогу.

Про це повідомляє  пресслужба Міністерства соціальної політики.

Нагадаємо, що реформа соціального страхування є частиною комплексної реформи системи соціального захисту та медико-соціальної експертизи. Вона має замінити стару, неефективну та забюрократизовану систему на прозору, зрозумілу та справедливу.

Згідно з проєктом реформи, допомога від держави людині, яка отримала травму або хворобу, буде надаватись не лише як компенсація фінансових втрат через непрацездатність, але і через створення більш широких можливостей для відновлення і реабілітації, вчасного надання соціальних послуг, допомоги у поверненні до ринку праці, тобто всіх можливих заходів, які мають допомогти їй знову стати активним членом суспільства та реалізувати свій потенціал.

Оскільки в суспільстві виникло багато питань щодо цієї реформи, розповідаємо, що саме зміниться в системі соціального страхування.

Чи скасовується статус інвалідності?

Статус інвалідності залишається. Всі групи інвалідності залишаються.

Всі  чинні  виплати, пільги чи права, які вже призначені  особам  з інвалідністю, залишаються.

Якщо інвалідність встановлена на певний строк, пільги діятимуть до завершення цього строку.

Якщо інвалідність або втрата працездатності потерпілим від нещасного випадку встановлені безстроково, всі виплати за людиною зберігаються довічно, потреби проходити будь-яку переоцінку немає.

Навіщо потрібне оцінювання функціонування людини у сфері зайнятості?

Мета оцінювання – встановити фізичні можливості або обмеження людини і  визначити, яку додаткову підтримку може надати держава тим, хто хоче повернутися до роботи.

Якщо людина повністю відновила здоров’я і повернулась до свого звичного життя, – вона не потребуватиме якихось спеціальних заходів підтримки.

Проте, якщо відбулась стійке повне обмеження працездатності і людина більше не може працювати, – щомісячна фінансова підтримка від держави забезпечить їй гідне життя.

А людина зі статусом «стійкого часткового обмеження працездатності» зможе отримати підтримку не лише у вигляді щомісячних виплат, а й з пошуком роботи чи необхідним перенавчанням.

Пройти оцінювання функціонування у сфері зайнятості означає отримати додаткову підтримку від держави, яку не забезпечує статус інвалідності.

Відбуватиметься оцінка працездатності, як правило, на завершальному етапі  проходження людиною реабілітації, дистанційно та анонімно.

Чи можуть після проведення оцінювання функціонування скасувати статус інвалідності?

Статус інвалідності та оцінювання функціонування у сфері зайнятості — це окремі процеси.

Статус інвалідності надається після медичної експертизи.

Оцінювання функціонування у сфері зайнятості – процес, який проводитимуть незалежні експерти на базі Державної служби зайнятості. Це допоможе зрозуміти, яку підтримку може запропонувати держава — пошук роботи, перенавчання, адаптацію.

Оцінювання функціонування у сфері зайнятості має на меті зробити підтримку більш адресною.

Якщо людина не відновить працездатність повністю, виплати компенсують їй втрачений дохід. Для осіб зі стійкою втратою працездатності передбачено збільшення страхових виплат.