В громадах Херсонщини почали ліквідовувати старостинські округи
В деяких громадах до сих пір старости не призначені
Так, першим питанням на черговій сесії Генічеської міської ради депутати розглядали утворення старостинських округів у нових межах. Керуючий справами виконкому Денис Кручков пояснив цю необхідність недавнім прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост», повідомляє видання Новий день
Денис Сергійович запропонував депутатам створити на території громади 17 округів замість 19. «В Озерянах проживає менше 500 чоловік, тому, відповідно до діючого законодавства, там не може бути старостинського округу, — пояснив виступаючий. — Отже, пропонується приєднати Озеряни до Новогригорівського округу. Така ж ситуація з Новоіванівкою, яка має об’єднатися з Привільним. Також пропонується змінити Рівненський старостинський округ: село Новий Мир цього округу віднести до Новогригорівського».
Якщо до ліквідації округів в Озерянах і Новоіванівці запитань у депутатів не було, то з Рівним ситуація інша. На питання обранців взявся відповідати староста округу Дмитро Гурбик. Вже з перших слів стало зрозуміло, що Дмитро Володимирович проти передачі Нового Миру до іншого округу.
Спочатку староста нагадав історію. Рівне утворено у 1921 році (сторіччя села планували відзначати днями, однак через карантинні обмеження перенесли на весну). Почалося все з комуни «Рівність», яка об’єднала велику територію, ставши згодом колгоспом імені Йосипа Сталіна. У 1939-му за досягнення у сільському господарстві колгосп отримав найвищу державну нагороду тих часів — орден Леніна. У Новому Мирі базувалась бригада № 3 колгоспу.
«У нас спільна історія, ми — одна сім’я, — сказав Дмитро Гурбик. — Зміни підбурять людей. Активісти, яким я телефонував, виступають проти такого рішення».
Генічеський міський голова Олександр Тулупов повідомив депутатам, що необхідність передачі викликана тим, що мешканцям Нового Миру трішки ближче їхати до Новогригорівки чи Рикового, ніж до Рівного. Староста підтвердив ці слова, повідомивши, що така ситуація склалася після закриття залізничного переїзду в Риковому: якщо раніше новомирівці добиралися до Рівного 11 кілометрів, то тепер 18,5 км, але все одно асфальтованою дорогою. А ще у приміщенні колишньої Рівненської сільради, сказав він, зберігається документація по Новому Миру — трудовий архів, наприклад. Немає нарікань у жителів села і на роботу комунального підприємства у Рівному, яке подає їм воду цілодобово…
Депутати з позицією Дмитра Володимировича погодилися, проголосувавши за рішення зі змінами: Озерянський і Новоіванівський округи ліквідували, Рівненський залишили в існуючих межах.
В свою чергу, у Горностаївській громаді також хочуть скоротити старостинські округи
Об’єднати Славненський і Козаче-Лагерський старостинські округи запропонували в Горностаївській громаді Каховського району. Пов’язано це з тим, що в кожному з цих старостатів проживає менше 500 осіб. А саме таку граничну чисельність мешканців встановила Верховна Рада України в липні 2021 року.
Це питання викликало бурхливе обговорення на останній сесії селищної ради, тож жодного рішення місцеві депутати так і не прийняли. Водночас вони вирішили з 1 грудня 2021 року скоротити посаду заступника селищного голови, 3 посади спеціалістів у старостинських округах і 0,5 штатної одиниці інспектора з житлово-комунального господарства у Заводівському старостаті.
— Зараз у нашій громаді діє 8 старостинських округів, плюс Горностаївка. Загалом ми пропонуємо скоротити їхню кількість до 4 з центрами у Великій Благовіщенці, Ольгиному, Козачих Лагерях і Каїрах. Заводівку ж доцільно було б закріпити за Горностаївкою. Поки ж на жодному з варіантів ми так і не зупинилися. Депутати селищної ради хочуть зберегти той формат старостатів, який існує зараз — створених на базі колишніх сільських рад. Так, законодавець прописує граничну чисельність мешканців у кожному старостаті не менше 500, але громади мають право самостійно вирішувати це питання, залежно від можливостей місцевого бюджету та власних уподобань. На жаль, через нестачу коштів ми змушені до нього повертатися. Тим більше, що держава відмовляється від утримання своїх базових територій. Лише по освіті в цьому році за потреби в 21 млн грн держава надала лише 1,5 млн грн. Решту доводиться виділяти з місцевого бюджету, — прокоментував голова Горностаївської громади Дмитро Ляхно.
Він також навів у приклад Нижньосірогозьку громаду з сусіднього Генічеського району, де на базі 14 колишніх сільських рад утворили лише 4 старостинські округи.
Схожим шляхом пішли і в Іванівській громаді. Проте, за словами її селищного голови Віктора Дебелого, об’єднання старостатів не призвело до економії фонду заробітної плати.
— Ми бачимо, що нема потреби тримати старосту в селі, де проживає 200-300 людей. Приміром, до Новомиколаївського округу ми приєднали колишні Першотравневу і Дружбівську сільради. Об’єднали ми в один старостинський округ і Новосеменівську та Українську сільради. Це не значить, що ми образили місцевих жителів: усюди вирішуємо всі поточні питання. Забезпечуємо також роботою: в селах працюють помічники старости. Бачимо, що користь з цього є, — запевнив Віктор Дебелий.