Якою буде медична реформа на Херсонщині
Реформа медицини стартує в Україні вже з початку наступного року, проте довкола неї й досі точаться суперечки і вирують пристрасті. Певні застереження стосовно тих перетворень, які запроваджує реформа, існують і у професійному медичному середовищі. Саме про них йшлося під час зустрічі колективу Херсонської міської лікарні ім. Є.Карабелеша з народним депутатом України Олександром Співаковським. Медики самі її ініціювали, оскільки прагнуть більше знати про те, яким шляхом піде українська медицина і чи дозволять запроваджені зміни вирішити застарілі проблеми галузі, повідомляє видання Український Південь
«Медики не проти реформи, хоча інколи дійсно складається таке враження. Навпаки – ми за реформи, тому що бачимо в них багато позитивних змін для галузі. На наш погляд, давно назріли зміни у моделі фінансування медзакладів, ми також не можемо не вітати курс на підвищення престижу лікарської праці. Проте є декілька моментів, стосовно яких ми хотіли почути думку нашого народного депутата», – розповіла головний лікар Алла Малицька.
Зокрема, лікарі цієї найстарішої у місті лікарні, де склалися гарні традиції і стабільний колектив, не бачать сенсу у відокремленні поліклінік в окрему ланку. На їхню думку, це лише перешкоджатиме наданню якісних медичних послуг і розпорошить кошти. Окрім цього, медиків цікавило, як зміниться після реформи їх зарплата, як можна буде заохотити молоді кадри та чи будуть у медзакладів кошти на сучасне обладнання тощо.
Дискусія вийшла жвавою та відвертою. Народний обранець намагався дати відповідь на всі поставлені питання. Хоча в окремих випадках зал і депутат шукали відповідей спільно. Олександр Співаковський розповів про основні зміни, які чекають українську медицину найближчим часом, та пояснив, чому він сам підтримав реформу.
За словами нардепа, медична реформа покликана змінити пострадянську систему взаємовідносин в охороні здоров’я на більш зрозумілу, таку, що відповідає викликам сьогодення. Кошти йтимуть за пацієнтом, і від цього виграють і лікарі, і населення, і держава. Освіченість населення та його здоров’я, наголосив він, є визначальними чинниками добробуту держави, її майбутнього. Тому реформування цих галузей українська влада визначила своїм першочерговим завданням.
Проте будь-яка реформа, за його словами, розпочинається не з прийняття гарного закону, а з його імплементації. Саме на цьому етапі, коли в процес включається людський фактор, важливо не припуститися помилок, які здатні звести реформу нанівець. Зі свого боку парламентар пообіцяв лікарям всебічну підтримку. В разі, якщо в процесі втілення реформи будуть виявлені законодавчі прогалини, готовий вносити зміни та доповнення, які зроблять реформу більш досконалою.
«Ви ж знаєте, я живу і лікуюсь тут, у Херсоні, тож готовий реформу, за яку голосував, приміряти на себе», – пожартував нардеп.
Під час імплементації реформи, на його думку, дуже багато залежатиме від влади на місцях, самих лікарів, медичних закладів, від уміння всіх співпрацювати на результат.
«Як лікарі, ви знаєте, що, перш ніж одужати, пацієнт проходить процес ремісії. Наша крана зараз також проходить ремісію. До повного одужання, звісно, ще далеко, але процес одужання України вже почався. Скільки на це піде часу? Гадаю, багато чого залежатиме від кожного з нас на своєму місці», – підкреслив Олександр Співаковський.
Народний депутат оглянув кардіологічне та реанімаційне відділення міської лікарні, ознайомився з умовами роботи лікарів та перебування тут хворих. Обговорив із головним лікарем потреби у сучасному, високотехнологічному обладнанні. Адже наступного року держава чи не вперше за багато років виділяє на технічне переоснащення медичних закладів понад 16 млрд. гривень. І херсонські лікарні також зможуть долучитися до цієї програми.
«Наші фахівці не гірші за лікарів у США чи Європі. Але нам конче потрібне сучасне обладнання. Не можна сказати, що місцева влада не допомагає, але це дорого. В той же час є якісь централізовані програми, проекти. Ми це обговорили з народним депутатом, заручилися його підтримкою. І що дуже важливо – побачили з його боку розуміння наших проблем і потреб», – зазначила Алла Малицька.