Росія посилює радіотехнічний контроль над Чорним морем і Кримом

26.12.2020
1207

В середині грудня 2020 року радіотехнічні війська Повітряно-космічних сил (РТВ ПКС) Збройних сил РФ в рамках святкових реляцій до 69-ї річниці від дня свого створення в черговий раз підтвердили інтенсивну мілітаризацію Росією Азово-Чорноморського регіону, включно з Кримом.

У РФ завжди намагалися показати глобальний розмах своїх дій, в повній мірі це відноситься і до берегових систем спостереження (БСН). Формально БСН не входить у єдину автоматизовану систему радіолокації (ЕАРЛС) та створювалася як міжвідомча система подвійного призначення в інтересах Збройних сил і Міністерства транспорту РФ, повідомляє сайт ГО Асоціація реінтеграції Криму

Сьогоднішнім черговим «проривом» оголошено тестування моніторингу надводної обстановки акваторії Чорного моря новою системою автоматичного висвітлення надводної обстановки, розробленою Науково-дослідним інститутом дальнього радіозв’язку (НДІДАР, входить в концерн «Радіотехнічні та інформаційні системи»); цей комплекс стеження отримав робочу назву «Стратегія».

«Стратегія» використовує «супутникові та наземні автоматичні інформаційні системи, дані різних радіолокаційних станцій, внутрішні канали передачі об’єктової інформації флоту». Також в «Стратегію» надходить інформація від заобрійних радарів, здатних засікти надводні цілі на дальностях в кілька сотень кілометрів. Система автоматично обробляє дані про належність кораблів, які наприклад, зайшли в Чорне море з Середземного, визначає параметри цілі, фіксує наближення кораблів до кордонів або забороненим районам.

Крім того, «Стратегія» здатна аналізувати і оцінювати «аномальні зміни оперативної обстановки». Ще одна особливість «Стратегії» – можливість двосторонньої взаємодії з технічними засобами, комплексами і системами, від яких вона отримує інформацію.

Відзначимо, що НДІДАР спеціалізується на створенні радіолокаційних станцій військового призначення. Зокрема, цим інститутом розроблені станції системи попередження про ракетний напад «Воронеж-ДМ», заобрійні радіолокаційні станції (РЛС) «Соняшник» і «Контейнер», інші радари.

До речі, повідомлення про плани розгорнути в Криму береговий загоризонтний радар поверхневої хвилі (БЗГР) «Соняшник», здатній виявляти цілі на дальності до 450 км, російський ТАСС надавав ще в грудні 2014 року. Як повідомляла тоді російська пропаганда, «Соняшник» в Криму буде «дивитися» у бік Босфору як засіб контролю надводної та повітряної обстановки в прибережній зоні. Працювати «Соняшник» повинен за рахунок створення радіолокаційного поля короткохвильових сигналів, які поширюються за лінію прямої видимості, що дозволяє виявляти цілі за межами радиогоризонта. Експортна версія радара «Соняшник-Е», з офіційно опублікованими даними, здатна відстежувати до 100 надводних і повітряних об’єктів на дальності до 300 км. 

Тоді ж урядом РФ була розроблена Федеральна цільова програма «Удосконалення федеральної системи розвідки і контролю повітряного простору Російської Федерації», але швидко реалізувати плани не вийшло.

Лише в 2017 році Міністерство оборони РФ підтвердило плани закупівлі для російського ВМФ кількох станцій БЗГР, в тому числі для «південних рубежів». Тоді ж «Соняшник» задіяли на навчаннях кораблів Каспійської флотилії, оснащених ракетним комплексом «Калібр-НК». В ході маневрів вирішувалися завдання з виявлення надводних та повітряних цілей з подальшим наданням цілевказань кораблям. Одну зі станцій «Воронеж», створену за технологією високої заводської готовності, розмістили в Краснодарському краї. Повідомлялося й про роботи зі створення нових загоризонтних РЛС «Резонанс».

Якщо повернутися, власне, до РТВ ВКС, то вони як окремий рід військ ведуть радіолокаційну розвідку та забезпечують радіолокаційною інформацією бойові розрахунки вищих командних пунктів та командних пунктів з’єднань, військових частин та підрозділів авіації, зенітних ракетних військ та радіоелектронної боротьби.

РТВ ВКС на напрямках в об’єднаннях ВКС, які вважаються «загрозливими» формують мобільні радіотехнічні підрозділи, кожне з яких здатне вести радіолокаційну розвідку над територією, яку можна порівняти з Францією чи Німеччиною.

Як заявив начальник РТВ ВКС РФ генерал-майор Андрій Кобан, завершено формування передового ешелону системи радіолокаційної розвідки. Почав функціонувати перший вузол єдиної мережі заобрійної радіолокаційної розвідки, в який, після року дослідно-бойового чергування, включено нову РЛС загоризонтного виявлення «Контейнер» (ЗГРЛС 29Б6), здатну вести оперативно-стратегічну розвідку літальних (в тому числі гіперзвукових) апаратів на видаленні більш 1500 км від «меж РФ» на різних висотах.

Станція призначена для оповіщення органів військового управління Повітряно-космічних сил РФ про дії засобів повітряно-космічного нападу іноземних держав, розкриття фактів масових пусків крилатих ракет, польотів авіації всіх типів.

Можливості ці станції дозволяють РФ контролювати повітряний простір Східної та більшої частини Західної і Північної Європи, ряду країн близькосхідного регіону, в тому числі Сирії. Плани розвитку системи заобрійної радіолокації в найближчій перспективі передбачають нарощування можливостей контролю повітряного простору на Південному та Східному стратегічних повітряно-космічних напрямках.

Як повідомляла прес-служба НІІДАР, «мертва зона» «Контейнери» становить близько 900 кілометрів, але її розміщення залишає сліпу зону на території РФ. «Контейнер» розробляли з 2013 року, в комплект приймальної частини станції входять 150 антен недалеко від міста Ковилкіно в Мордовії, а передає частину знаходиться поблизу Городця в Нижньогородській області. У РФ планують запустити ще три ЗГРЛС нового типу, щоб оновити засоби контролю на всіх напрямках.

ВМФ Росії експлуатується РЛС ГП-120 «Хвиля», яка дозволяє відстежувати повітряні і надводні цілі на відстанях до 3000 км, а також станції ближньої дії, наприклад, експериментальна ЗГРЛС «Телець», побудована в 1999 році і яка відстежує переміщення кораблів на дальностях до 250 кілометрів. Станція використовує два принципи заобрійної локації – поверхневого променю (дифракційне поверхневе поширення) в ближній зоні і просторового променю (на відображенні від іоносфери) в дальній зоні. Слід зазначити, що в РФ не посоромилися «використовувати» відповідні напрацювання Дніпровського машинобудівного заводу, а недавно ця станція пройшла модернізацію.

При цьому, беручи до уваги заяви згаданого начальника РТВ ВКС, в 2018 році черговими бойовими розрахунками радіотехнічних військ виявлено та забезпечено супровід близько мільйона повітряних об’єктів, а в 2019 році виявлено та супроводжено понад 1,9 мільйона повітряних об’єктів.

РТВ ВКС також оснащуються сучасними комплексами засобів автоматизації «Фундамент-М» (вони універсальні і дозволяють сполучатися з будь-якими РЛС), радіолокаційними станціями чергового і бойового режиму, такими як «Небо-М», «Підльот», «Каста-2-2» , «Сопка» та інші. Незважаючи на обмеження, пов’язані з пандемією, в 2020 році РФ було проведено понад 100 тактичних навчань полкового і батальйонного рівня, з яких більше двадцяти – з виходом на полігони Повітряно-космічних сил Телемба і Ашулук.

У 2020 році тільки в війська Південного військового округу, куди входить й окупаційне Кримське угруповання Збройних Сил РФ, надійшло на експлуатацію 8 нових та модернізованих радіолокаційних станцій, в тому числі «Небо-УТ», «Підліт-К1», РЛС39Н6 і «Десна», а також РЛС «Терек» і ряд висотомірів, що пройшли глибоку модернізацію.

Таким чином РФ демонструє намір посилити контроль за широкими територіями і акваторіями, включаючи весь Азово-Чорноморський басейн разом з окупованим Кримом.