МОЗ визначило чіткий перелік безоплатних послуг первинної медичної допомоги

04.07.2018
826

Міністерство охорони здоров’я України оприлюднило перелік послуг первинної медичної допомоги, які є безкоштовними. Серед них – профілактичні огляди, вакцинації, невідкладна допомога, оформлення довідок, низка аналізів та досліджень. «Всі ці послуги є гарантовано оплачені державою – нашими з вами податками через Національну службу здоров’я. Ви не маєте платити за ці послуги, вони для вас є безкоштовні. За них сплачує Національна служба здоров’я тими коштами, які є в державному бюджеті та які визначені на охорону здоров’я», – наголосила Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі


За перші три місяці кампанії «Лікар для кожної сім’ї» понад 10 мільйонів українців підписали декларації зі своїми сімейними лікарями. 161 заклад підписав договір із Національною службою здоров’я України, 12 з яких – приватні лікарні або лікарі-ФОП. До середини липня ці заклади отримають перші оплати від Національної служби здоров’я. «Національна служба буде гарантом, який буде слідкувати за тим, щоб ті заклади, які мають договір, відповідальним чином ставилися до зобов’язань, які вони на себе взяли», – підкреслив Олег Петренко, голова Національної служби здоров’я України.

Заклади охорони здоров’я повинні виконати низку вимог перед тим, як підписати договір з НСЗУ. Серед першочергових вимог – можливість запису на прийом до лікаря по телефону або онлайн, забір базових аналізів в амбулаторіях та організація прийому пацієнта у вихідні або святкові дні. У майбутньому у лікарнях мають бути відкриті рецепції, комфортні зони очікування та місця для дитячих візків.

«Далеко не все залежить від Національної служби здоров’я. Дуже велику роль у змінах грають власники закладів, тобто – місцева влада, у більшості випадків, тому що саме громади є власниками комунальних закладів охорони здоров’я. Саме від неї залежить, чи забезпечені лікарі комп’ютерами, принтерами, папером, чи є там місце для дитячих візків, чи є там телефон, щоб зробити по ньому запис, і чи взагалі ухвалено рішення про те, що заклад має статус комунального підприємства і може укладати договір з Національною службою здоров’я», – пояснив Павло Ковтонюк, заступник міністра охорони здоров’я України.

Серед успішних прикладів медреформи – місто Селідове Донецької області. У місті проживає 51 тисяча осіб, 30 тисяч із них вже уклали декларації із сімейними лікарями. Головна лікарка Центру первинної допомоги міста Селідове Олена Марченко переконана, що після початку нової системи розподілу коштів фінансування закладу збільшиться на 40-50%. «Раніше за місяць ми отримували на все наше населення субвенцію у розмірі 1 мільйон – 1 мільйон 100 тисяч гривень. Зараз, за нашими підрахунками, ми розраховуємо, що будемо отримувати 1 мільйон 600 тисяч – 1 мільйон 800 тисяч гривень. Наше фінансування збільшиться на 40-50%», – зазначила Олена Марченко.